راهنمای سفر نوروزی به کرمان؛ نگینی در دل کویر (بخش دوم) -آکا

به گزارش آکاایران: ورود به صفحه کمپین نوروزی آکا ایران

مقاله مرتبط: راهنمای سفرهای نوروزی راهنمای سفر نوروزی به کرمان؛ نگینی در دل کویر (بخش اول)

همانطور که قبلا اشاره شد، جاذبه‌های گردشگری کرمان بی‌شمار است و لازم است تا زمان کافی را برای سفر اختصاص دهید. آکا ایران تنها پیشنهاد می‌دهد، اما این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چند روز را در سفر باشید. بنابراین قبل از معرفی جاذبه‌های گردشگری کرمان، بهتر است یادآوری کنیم که قرار نیست در این سفر نوروزی لیست این جاذبه‌ها را در دست بگیرید و به سرعت کنار هر یک، تیک «بازدید شده» بگذارید. با آسودگی خیال در هر یک از مکان‌ها بگردید و تا می‌توانید از سفرتان لذت ببرید. لازم نیست لیست مکان‌هایی که بازدید کرده‌اید را طولانی کنید. فقط کافی است با کوله‌باری از خاطرات شیرین، عکس‌های ماندگار و تجربه‌های ناب از این سفر بازگردید؛ حتی اگر تنها یکی از مکان‌های این لیست تیک بخورد.

برای علاقه‌مندان تاریخ و بناهای تاریخی مجموعه گنجعلی‌خان ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

راهنمای سفر نوروزی به کرمان؛ نگینی در دل کویر (بخش دوم) -آکاکرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,کلوت شهداد,پیست اسکی سیرچ,باغ شاهزاده,گندم بریان,مجموعه گنجعلی خان,راهنمای سفر نوروزی,راهنمای سفر به کرمان

آکاایران: راهنمای سفر نوروزی به کرمان؛ نگینی در دل کویر (بخش دوم)

گنجعلی‌خان حاکمی مشهور در زمان شاه عباس صفوی بوده است که در دوران فرمانروایی خود برای آبادانی کرمان بسیار تلاش کرد و اکنون مجموعه‌ی گنجعلی‌خان کرمان بنایی است که از او به یادگار مانده است. این مجموعه در کنار بازار بزرگ کرمان قرار دارد و در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۴۷ به شماره ۸۲۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مجموعه‌ی گنجعلی‌خان شامل چندین بنا است که در ادامه به طور مختصر معرفی خواهد شد.

میدان گنجعلی‌خان ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

میدان گنجعلی‌خان مانند میدان نقش جهان اصفهان و میدان میرچخماق یزد، عناصر شهری را در اطراف خود گرد آورده است. این میدان مستطیل شکل در حاشیه‌ی بازار قرار دارد. سه ضلع این میدان به بازار منتهی می‌شود و در ضلع چهارم آن سرای گنجعلی‌خان قرار گرفته است.

بازار گنجعلی‌خان ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

بازار گنجعلی‌خان که سبک معماری بسیار جالبی را از عصر صفوی به یادگار گذاشته، خط مستقیمی است که دو سوی آن به دو دروازه‌ی ورودی و خروجی شهر منتهی می‌شود؛ دروازه‌ی ارگ و دروازه‌ی مسجد (وکیل). کاروانسراها، سراها و تیمچه‌‌های این بازار ۳ کیلومتری، همگی در دو راستای عمود بر هم جای گرفته است. سمت چپ بازار طاق‌نماهایی طراحی شده است که منظره زیبایی را نشان می‌دهد. در زیر این طاق‌نماها دستفروشانی را می‌بینید که مشغول کار هستند. ۱۶ طاق‌نما این بازار را به میدان مربوط می‌کند.

حمام گنجعلی‌خان (موزه مردم‌شناسی) ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] حمام گنجعلی‌خان - عکاس: رضا زندی

یکی از مهم‌ترین بناهای این مجموعه حمامی است که در ضلع جنوب میدان و در میانه بازار بزرگ کرمان قرار دارد. معمار آن، سلطان محمد، معمار یزدی بوده که این حمام را به شیوه‌ی حمام‌های سنتی ایران ساخته است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

حمام گنجعلی‌خان اثری بدیع از نقاشی‌‌ها، مقرنس‌کاری‌‌ها، کاشی‌کاری‌‌ها و گچبری‌های زیبا همراه با تزیینات سنگی ظریف است. بر سردر حمام، کتیبه‌ای از سنگ مرمر قرار دارد که روی آن شعری با خط نستعلیق حک شده است. مصرع آخر آن سال ساخت بنا را با تبدیل به حروف ابجد نشان می‌دهد: «کسی نداده نشان در جهان چنین حمام» (سال ۱۰۲۰ ه.ق)

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] حمام گنجعلی‌خان - عکاس: الی مطهری

این حمام اکنون به موزه‌ی مردم‌شناسی کرمان تغییر کاربری داده است و مجسمه‌‌های مومی موزه با لباس‌‌های سنتی مردم کرمان، صحنه‌‌هایی از استحمام به شیوه سنتی را به نمایش می‌گذارد.

ضرابخانه گنجعلی‌خان  (موزه سکه) ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

این بنای چهارطاقی که اکنون به موزه‌ی سکه تبدیل شده است، اواسط بازار غربی و در شمال میدان قرار دارد. نقشه ضرابخانه به شکل ۸ ضلعی و دارای گنبد مرکزی و ایوان‌های جانبی است. طاق‌‌ها و ایوان‌های بنا با گچبری‌‌های زیبایی تزیین شده است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

این بنا محل ضرب سکه و مسکوکات طلا و نقره دولتی بوده و اکنون انواع سکه‌‌های قدیمی در غرفه‌‌های آن به نمایش گذاشته شده و یکی از معتبرترین موزه‌های سکه در ایران است.

دیگر بناهای این مجموعه شامل آب‌انبار، مدرسه، کاروانسرا و سرای گنجعلی‌خان استکه پیشنهاد می‌کنیم از این مجموعه و بناهای مختلف آن که نام گنجعلی‌خان را در تاریخ جاودانه کرده است، بازدید کنید.

حمام وکیل کرمان 

بنای‌ حمام‌ قدیمی‌ وکیل‌ در سال‌ ۱۲۸۰ ه.ق‌ به‌ شکلی با شکوه‌ و با تاثیرپذیری‌ از سبک‌ معماری‌ عصر زندیه–قاجاریه‌ احداث‌ شده‌ است‌. از کف‌ تا دیوار آن‌ کاشی‌‌کاری‌ و سرامیک‌کاری‌ شده‌ است و به‌ ۲ بخش‌ رختکن‌ و گرمخانه‌ تقسیم‌ می‌شود. در سال‌های اخیر این حمام به چایخانه سنتی تبدیل شده است و توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان اداره می‌شود. سردر این حمام در سال ۱۳۶۹ به سبک معماری دوره مربوطه‌‌اش، بازسازی شد و راهی از آن نیز مستقیما به بازار کرمان ارتباط داده شد. در حال حاضر مهمانان و بازدیدکنندگان در این حمام با فالوده کرمانی، چای و انواع نوشیدنی مورد پذیرایی قرار می‌گیرند. بخش گرمخانه این حمام محل صرف غذاهای محلی کرمان شده است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] آتشکده آناهیتا (قلعه دختر) ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] آتشکده آناهیتا - عکاس: آرش امامی

آتشکده آناهیتا یا قلعه کهنه، قدیمی‌ترین اثر تاریخی کرمان است که به قلعه دختر شهرت دارد. این قلعه در شرق کرمان بر فراز صخره‌هایی از سنگ قرار گرفته و از خشت خام و گل رس ساخته شده است. بقایای قلعه دختر کرمان، دورنمای گذشته طولانی این شهر و مایه شگفتی بینندگان است. ساختمان‌های این قلعه به ۲ بخش مجزا تقسیم می‌شود. بخش اول بر فراز قلعه نسبتا مرتفع جنوب‌شرقی قرار دارد (قلعه کوه) و به علت وضعیت طبیعی از قلعه مجزا است. بخش دوم بر تپه‌ی کوتاه‌تری قرار دارد (قلعه دختر).

گنبد جبلیه ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] گنبد جبلیه کرمان - عکاس: حسن تبریزی

گنبد جبلیه که به گنبد گبری نیز معروف است، در عصر ساسانی و قبل از اسلام در کرمان ساخته شده و تنها بنای سنگی این شهر است. بر اساس یک افسانه، این گنبد از ملات شیر شتر ساخته شده و به همین دلیل به جبلیه (چیزی که از شتر ساخته شده) معروف است. این بنا در شرق شهر کرمان در نزدیکی جنگل پردیسان قائم قرار دارد. موزه‌ی سنگ نیز در گنبد علویه قرار دارد که می‌توانید از آن نیز دیدن کنید.

ارگ بم ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

ارگ بم، جواهری در دل کویر، در شهرستان بم استان کرمان، بزرگ‌ترین بنای خشتی جهان بود که متاسفانه در زلزله‌ی سال ۸۲ بیش از ۸۰ درصد آن از بین رفت. این بنا دژ بزرگی است که ارگ در مرکز آن قرار دارد، اما به دلیل ظاهر پر ابهت آن، تمام این مجموعه را ارگ بم می‌نامند.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] ارگ بم - عکاس: آرش امامی

ارگ بم اکنون در حال بازسازی است. با وجود این که درصد کمی از بنا مجددا ساخته شده است، همچنان گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشد. قدم زدن در این بنا همانند قدم زدن در تاریخ است. هنگام بازدید، کلاه، عینک و بطری آب را فراموش نکنید.

ارگ راین

معماری شهرها در ایران قدیم حقیقتا دیدنی است؛ قلعه‌هایی متشکل از ۲ قسمت شاه‌نشین و عامه‌نشین. این ۲ بخش را در ارگ راین ببینید. ارگ راین دومین بنای خشتی بزرگ جهان بعد از ارگ بم است که در جنوب غربی شهر راین کرمان قرار دارد و سالانه میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی را به سوی خود می‌کشد. کافی است نگاهی به نظرات گردشگران در سایت معروف تریپ ادوایزر بیاندازید.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

پاول باکستن (Paul Buxton) گردشگر اهل واشنگتن که در ماه می ۲۰۱۵ از این بنا بازدید کرده است، ارگ راین را اینگونه توصیف می‌کند:

عملیات بازسازی بم بعد از زلزله‌ی خسارت‌بار سال ۸۲ هنوز تمام نشده است. در این شرایط ارگ راین کانونی است برای کسانی که مشتاق بازدید از یک بنای خشتی باستانی در ایران هستند. هیچ‌کس در این‌جا زندگی نمی‌کند و این قلعه موزه‌ای کاملا حفاظت‌شده است. گردشگران دیگری نیز در این محوطه حضور داشتند، اما می‌توانم بگویم که قلعه تمام بعد از ظهر برای ما بود. اگر می‌خواهید بهترین دید را از ارگ داشته باشید، اطراف دیوارهای بالای ورودی قدم بزنید. در نور کم نزدیک غروب، نمایی شگفت‌انگیز خواهید دید که بهترین زمان برای گرفتن بهترین عکس‌ها است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] برای دوست‌داران موزه

استان کرمان استان موزه‌ها است. به موزه‌های ضرابخانه، مردم‌شناسی و موزه‌ی سنگ اشاره کردیم. اکنون دو موزه‌ی دیگر را به علاقه‌مندان موزه معرفی می‌کنیم که از دیدن آن‌ها پشیمان نخواهید شد.

موزه مردم‌شناسی زرتشتیان

موزه‌ی زرتشتیان کرمان اولین و تنها موزه‌ی مردم‌شناسی جهان است. ساخت این موزه در سال ۱۳۸۰ پایان یافت. از کهن‌ترین اشیاء این موزه یک جلد کتاب دست‌نویس گاتاها و آتشدانی دستی است که تاریخ ۱۲۰۷ روی آن حک شده است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

انواع آتشدان، روغن سوز، پیه‌سوز و چراغ لاله در بخشی از این موزه نگهداری می‌شود. در بخش دیگر موزه، لباس‌هایی به قدمت ۵۰ تا ۱۵۰ سال قرار دارد. مخنا، لچک، چارقد، کت، پیراهن و شلوار گلدوزی شده از انواع لباس‌های زنانه‌ای است که در این موزه نگهداری می‌شود و نشان‌گر پوشش بانوان زرتشتی است.

موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

موزه‌ی هنرهای معاصر صنعتی کرمان در خیابان شریعتی و حدفاصل میدان باغ ملی و چهار راه طهماسب آباد قرار دارد. این موزه آثاری اصیل از هنرمندان بلند آوازه‌ی جهان را در خود دارد و جنبه‌های گوناگون هنرهای تجسمی ایران را به رخ هر بازدیدکننده‌ای می‌کشد. حدود نیمی از آثار موزه متعلق به استاد سید علی‌اکبر صنعتی است و بقیه آثار به بیش از ۸۳ هنرمند معاصر ایرانی و ۱۶ هنرمند خارجی تعلق دارد که به جرات می‌توان گفت بعد از موزه هنرهای معاصر تهران، آثار این موزه در کشور منحصربه‌فرد است و غنی‌ترین گنجینه‌ی هنر معاصر ایران و جهان را در ایران دارد.

مقاله مرتبط: علی اکبر صنعتی هنرمندی که مجسمه هایش روح دارد کتابخانه ملی کرمان 

کتابخانه ملی کرمان (کارخانه ریسندگی خورشید) مربوط به دوره پهلوی اول است و در کرمان، خیابان شهیدرجائی، خیابان خورشید واقع شده است. این اثر در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۳۷۸ با شماره ثبت ۲۴۱۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. این ساختمان زیبای یک طبقه‌ی آجری دارای محوطه زییایی است که علاقمندان می‌توانند از آن نیز دیدن کنند.

برای علاقه‌مندان به طبیعت جنگل پردیسان قائم ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

جنگل پردیسان قائم کرمان در نزدیکی کوه‌های صاحب‌الزمان (عج)، بزرگ‌ترین جنگل دست‌کاشت ایران است که بر فراز شهر کرمان قرار دارد. این مجموعه‌ی تفریحی تلفیقی از کوه و جنگل است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] جنگل پردیسان قائم - عکاس: مهدی کلهر

مناظر طبیعی و درختان سرسبز این مجموعه، در کنار دو اثر تاریخی مهم کرمان یعنی «گنبد جبلیه» و «تخت دریا قلی بیگ»، فضایی دلنشین را برای بازدیدکنندگان و گردشگران ایجاد کرده است که لحظات لذت‌بخشی را به آن‌ها هدیه می‌دهد.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] توصیه های سفر - عکس: خبرگزاری مهر

کوه‌های این مجموعه مکان کوهنوردی دائمی اهالی ورزش است که به خصوص در ایام تعطیل میزبان کوهنوردان و جوانان است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] جنگل پردیسان قائم - عکاس: آرش امامی

این مجموعه‌ی ۳۰۰ هکتاری قلب سبز کرمان است که نقش مهمی در تمیزی و لطافت هوای شهر ایفا می‌کند. امکانات مناسب این مجموعه باعث شده تا گردشگران و مسافران با هر سلیقه‌ای جذب این مکان شوند.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] کرمان در شب - عکاس: امیر زندی

این مجموعه، بام کرمان است و بر بلندای کوه‌های آن می‌توانید منظره‌ی دیدنی شهر کرمان را نظاره کنید.

باغ شاهزاده (شازده) ماهان ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

باغ شاهزاده که با نام باغ شازده نیز شناخته می‌شود، در ۲ کیلومتری شهر ماهان و در دامنه‌ی کوه‌های تیگران واقع شده است. این باغ مربوط به دوره قاجار است و بزرگ‌ترین و زیباترین باغ تاریخی ایرانی است. گردشگران و مسافران نوروزی همواره این باغ تماشایی را برای بازدید انتخاب می‌کنند.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

تضاد میان کویر خشک و قهوه‌ای در قلب گرم‌ترین ناحیه‌ی ایران، با درختان سبز، نسیم خنک و فواره‌‌ها و گل‌های باغ، بهشت گمشده‌ای را نمایان می‌کند که خستگی را از روح و جسم هر بیننده‌ای بیرون می‌کند. عمارت شاه‌نشین این باغ اکنون به رستورانی تبدیل شده که میزبان بازدیدکنندگان است.

باغ فتح‌آباد ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

باغ فتح‌آباد که در روستایی در فاصله‌ی ۲۵ کیلومتری کرمان قرار دارد، در واقع الگویی برای ساخت باغ شاهزاده‌ی ماهان بوده است. این بنا مربوط به دوره‌ی قاجار و یادبودی از فضل‌علی‌خان بیگلربیگی است و به همین علت باغ بیگلر بیگی نیز نامیده می‌شود. عبور آب فتح‌آباد از میان این باغ‌ها طراوت خاصی به این مکان می‌دهد.

برای کوهنوردان و ورزش‌دوستان دره شنگستان (وامق آباد) ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] منطقه کوهپایه کرمان - عکاس: رضا حسنی

منطقه ییلاقی کوهپایه در فاصله‌ی ۳۰ کیلومتری شمال شهر کرمان قرار دارد. دشت و دامنه، رودخانه، آبشارها و آبادی‌های کوهپایه از مهم‌ترین مقصدهای گذراندن اوقات فراغت کرمانی‌ها است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] منطقه کوهپایه کرمان - عکاس: حمید هرندی

این منطقه علاوه بر زیبایی‌های پایین‌دست، در مسیرهای بالادست، خصوصا مسیرهای صعود به قله سیمَک یا کوه گهر، به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای کوهپایه‌ای کرمان، میزبان جلوه‌های دلپذیر طبیعت است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] طبیعت کوهپایه کرمان - عکاس: محسن حسینی ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] کوهپایه کرمان - عکاس: حمید هرندی

طول دره ۵ کیلومتر است و در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این دره مسیر صعود به قله گهر کرمان با ارتفاع ۳،۲۱۸ متر است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] ابتدای روستای وامِق آباد کرمان - عکاس: رضا حسنی ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] کوچه‌باغ‌های وامق آباد - عکاس: رضا حسنی ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] بهار وامق آباد - عکاس: رضا حسنی

روستای وامق آباد و شنگستان در امتداد رودخانه‌ی درختِنگان و منتهی‌الیه شمال‌غربی منطقه کوهپایه واقع شده‌اند.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] شنگستان کرمان ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] شنگستان کرمان

مسیر رودخانه از روستای شنگستان تا سرچشمه‌های رودخانه، در دره‌ای بسیار زیبا و دیدنی قرار گرفته و فرود رودخانه از صخره‌ها و سنگ‌ها، آبشارهای متعدد و دلفریبی را ساخته است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] شنگستان کرمان

انبوه درختان بید و زرشک در دو سوی رودخانه، بهشتی آرام و زیبا را ایجاد کرده که مأمن پرندگان است. نوار سبزرنگ و سحرآمیز درختِنگان، تا دوراهی سیمک و گهر که محل چشمه‌سار اصلی رودخانه است، امتداد دارد.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] شنگستان کرمان آبشارهای سیمک ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] آبشار سیمَک کرمان

آبشارهای سیمک در ۳۵ کیلومتری شمال کرمان و در منطقه کوهپایه واقع شده است. امکانات مناسب این ناحیه، خصوصا اردوگاه سیمک، باعث شده گردشگران فراوانی در طول سال اوقات خود را در این منطقه بگذرانند.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

۱۳ آبشار منطقه سیمک نیازمند صعود و فرودهای فنی و بیشتر مورد توجه کوهنوردان و صخره‌نوردان است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] آبشار سیمک کرمان

تابلوی اردوگاه شهید باهنر نشانه‌ای است که شما را از جاده اصلی جدا می‌کند. بعد از گذشتن از روستاهای درب انارستان، سیمک، اسلام آباد، عبدل آباد و روستای درب آسیاب، وارد اردوگاه شهید باهنر شوید.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] طبیعت سیمک - عکاس: رضا حسنی ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] طبیعت بهاری سیمک - عکاس: رضا حسنی

از آن‌جا تا تنگه‌ی سیمک که به آن دره بُندر کوهپایه نیز گفته می‌شود، حدود ۳ کیلومتر جاده سنگچین و مناسبی وجود دارد.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] دره سیمک کرمان

سیمک نام تنگه‌ای بسیار زیبا و کم‌نظیر در شمال روستای کوهپایه در کرمان است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

عرض تنگه بسیار کم و بین ۳ تا ۵ متر است که دیواره‌های بسیار بلند دو طرف آن را احاطه کرده است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] پیست اسکی سیرچ (Sirch) ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] پیست اسکی سیرچ - عکاس: حمید هرندی

بزرگ‌ترین پیست اسکی جنوب‌شرق کشور، این‌جا در کرمان است. در کنار کویر، در ارتفاعات سیرچ و تنها به فاصله‌ی یک ساعت از تل گندم‌بریان، به عنوان گرم‌ترین نقطه‌ی دنیا، پیست اسکی سیرچ محلی برای تفریحات زمستانی کرمانی‌ها و گردشگران و مسافران این دیار است. به راستی که کرمان سرزمین تضادهای طبیعی و عجایب گردشگری است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

سیرچ یکی از بخش‌های شهر کرمان است که به فاصله‌ی ۸۰ کیلومتری از این شهر قرار دارد. از مسیر جاده قدیم کرمان-بم وارد جاده سیرچ شوید. از تونل ۲ کیلومتری سیرچ که یکی از قدیمی‌ترین و بلندترین تونل‌های کشور است بگذرید. این‌جا دمای هوا به طور کاملا محسوسی کم می‌شود.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] خروجی تونل به سمت شهداد و منطقه اسکی بازی - عکاس: مهدی کلهر

درست بعد از تونل بلند سیرچ و در دامنه‌ی سمت راست تونل به سمت سیرچ، پیستی طبیعی از برف و یخ وجود دارد. اگر دوست‌دار اسکی هستید و می‌خواهید در فضایی بسیار زیبا این ورزش مهیج را انجام دهید، این پیست اسکی را در برنامه‌ی خود بگنجانید و خاطرات ورزشی به‌یادماندنی برای خود بسازید.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] پیست اسکی سیرچ - عکاس: حمید هرندی برای شیفتگان کویر کَلوت‌های کویر شهداد و گندم بریان ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] کمپ‌های کویری شهداد - عکاس: فرشاد قدیریان

بعد از ورزش زمستانی در پیست سیرچ، نوبت به سفر در دل کویر و بازدید از کلوت‌های شهداد می‌رسد. مسیر خود را از سیرچ به سمت شهداد ادامه دهید. به نظر می‌رسد زمان به سرعت می‌گذرد و هوای سرد زمستانی جای خود را به هوای گرم تابستانی می‌دهد.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] کمپ کویری در شهداد کرمان - عکاس: فرشاد قدیریان

درست است! انگار در دل فصل‌ها سفر می‌کنید. بعد از طی مسافتی حدود ۲۵ کیلومتر به شهداد می‌رسید.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] آب انبار حاج محمد تقی شهداد - عکاس: مهدی کلهر

از جاذبه‌های دیدنی شهداد (قلعه کهنه، قلعه رموک، قلعه چغوکی، قلعه بهرام، گورستان‌های باستانی، آب انبار حاج محمد تقی، کارگاه فلز کاری باستانی، آسیاب آبی، باغ شهرداری، باغ کشاورزی و امام زاده زید) که بگذریم، کویر شهداد همان جایی است که تصاویر و کلمات هرگز گویای لذت وصف‌نشدنی قدم زدن در آن نیست.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] کلوت شهداد - عکاس: رضا زندی

سفرتان به کویر را با قدم زدن در دل کویر شروع کنید. کفش‌تان را در بیاورید و پیاده‌روی روی شن را به لیست تجربیات پیاده‌روی خود اضافه کنید. حس آرامش راه رفتن بر روی شن‌ها بی‌نظیر است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] ,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] کلوت شهداد - عکاس: مهدی کلهر

حالا نوبت به بازدید از کلوت‌های شهداد می‌رسد. کلوت‌ها بزرگ‌ترین عارضه طبیعی کلوخی دنیا و زیباترین پدیده‌ی کویر هستند. تماشای آن‌ها بیشتر شبیه یک رویا است.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] کلوت‌های شهداد - عکاس: رضا زندی

از دور که به آن‌ها بنگرید، شبیه شهری است که صدها کارگر و بنا، ماه‌ها و سال‌ها تلاش کرده‌اند تا آن را بسازند.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

این‌جا باد است که قدرت خود را به رخ شن‌های کویر می‌کشد و شکلی نو خلق می‌کند.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] کلوت شهداد - عکاس: مهدی کلهر

وسط کویر بایستید و سکوت و آرامش آن را با تمام وجود حس کنید. سکوت مطلق کویر را تنها باد است که می‌شکند.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] گندم‌بریان کرمان - عکاس: مهدی کلهر

شرق رودخانه‌ی شور شهداد، منطقه گندم‌بریان به عنوان گرم‌ترین نقطه‌ی کره زمین و یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های دنیا قرار دارد. تمام سطح گندم‌بریان یا گندم‌برشته از سنگ‌ها و گدازه‌های آتشفشانی پوشیده شده و سیاهی سطح زمین و شکل عجیب سنگ‌ها باعث جذب بیشتر نور خورشید و بالارفتن بیش از حد دما می‌شود.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] گندم بریان کرمان - عکاس: مهدی کلهر

این‌جا به «ماه زمین» شهرت دارد و در فصل زمستان و اوایل بهار به بهشتی تبدیل می‌شود که گردشگران بدون دغدغه گرمازدگی از آن بازدید می‌کنند.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] غروب شهداد

یک ساعت قبل از غروب، بنشینید و لحظه لحظه‌ی منظره‌ی بی‌نظیر غروب خورشید در کویر را در ذهن‌تان ثبت کنید.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] غروب کویر - عکاس: بهزاد ترکاشند

تماشای غروب خورشید در این‌جا فرصتی تکرارنشدنی است که به هیچ وجه نباید آن را از دست بدهید. لحظات‌تان را با عکس ماندگار کنید تا ره‌آورد شما از کویر برای عزیزان‌تان باشد.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] شب کویر - عکاس: بهزاد ترکاشند

آخرین تجربه‌ی شما از این سفر کویری، رصد ستارگان در آسمان بی انتهای شب است. آسمان صاف کویر در شب چیز دیگری است. ستارگان آنقدر واضح و نزدیک‌اند که کافی است دست دراز کنید تا یکی از آن‌ها را آز آسمان جدا کنید.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] آسمان شب کلوت شهداد - عکاس: حسین منصور

سفرتان به شهداد که به پایان می‌رسد، لحظه‌شماری برای بازگشت به این سرزمین جادویی آغاز می‌شود.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy]

جاذبه‌های گردشگری کرمان به پایان نمی‌رسد. اما سفر به کرمان را باید پایان داد. قرار نیست این لیست را طولانی‌تر کنیم؛ بنابراین به دیگر جاذبه‌های کرمان تنها اشاره‌ای می‌کنیم.

کاروانسرای وکیل، کاروانسرای زرتشتیان، یخدان مویدی، یخدان انار، یخدان راور، مسجد جامع مظفری، مسجد چهلستون، باغ موزه‌ی هرندی، موزه شهید باهنر، موزه دفاع مقدس، پیست کارتینگ، پیست موتور کراس و باغ نظر.

,کرمان,جاذبه های گردشگری کرمان,آثار تاریخی کرمان,[categoriy] یخدان مویدی - عکاس: محسن کشفی

تجربیات خود را از سفر به کرمان با آکا ایران به اشتراک بگذارید. مشتاقانه منتظر نظرات شما دوستان آکا ایرانیی هستیم.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار