X بستن تبلیغات
5. Fixed

المیرا خاماچی در گفتگو با دیلک

المیرا خاماچی


نیازی نمی بینم جواب افراد بداخلاق و بد دهن را بدهم/ نجفی نگفت شهرداری در آستانه ورشکستگی است

المیرا خاماچی در گفتگو با دیلک گفت: حقیقتا نمی دانم این افراد از بیان چنین مطالب بی ارزش چه هدف شومی را دنبال می کنند. ترجیح می دهم در پی تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری باشم که همدلی را توصیه فرمودند. ...

هرکسی که حداقل یک جلسه در جلسات علنی شورای شهر تبریز نشسته باشد شاهد یک حاشیه پر و پیمان برای رسانه های شهری و استانی خواهد بود.
جلسه اخیر شورای شهر در هفته گذشته و سخنانی که از سوی یکی از اعضای شورای شهر خطاب به یکی از بانوان عضو شورا خطاب شد ما را بر آن داشت که به گفتگو با جوان ترین عضو شورایی بنشینیم که ریاست مهم ترین کمیسیون آن یعنی برنامه و بودجه را بر عهده دارد.


اولا تشکر می کنیم از وقتی که در اختیار ما قرار دارید. بیشتر مردم تبریز در زمان انتخابات شورا شما را به سبب نسبت خانوادگی با استاد بهروز خاماچی می شناختند. به عنوان سوال اول، اصولا چرا تصمیم گرفتید وارد کارهای مدیریتی علی الخصوص شورای شهر شوید؟
با سلام خدمت شما در واقع دلیل اینکه چرا وارد شورا شدم این بود که احساس می کردم بایستی در تبریز جوانانی با مدیریتی تازه و سیستمی نو که به درد این شهر بخورد وارد کارهای اجرایی شوند.

تلقی من بر این بود که بنابر عرف جامعه و یا روند مدیریتی قبلی نقش جوانان در این دست سیستم ها کمرنگ شده است و علی رغم تجربه قبلی که هرجا نیرو و فکری جدیدی وارد صحنه شده از نظر فرهنگی و اجتماعی تحولات مثبتی رخ می دهد و از سوی دیگر متاسفانه جوانان در خودشان جسارت لازم را برای ورود به سیستم های مدیریتی نمی دیدند.

در آن زمان احساس می کردم می توانم در شهرم در حوزه شورای شهر و سیاستگذاری مفید واقع شوم زیرا سرلوحه ام چه پیش از حضور در شورا و چه در این دو سال قانونمداری و تطبیق با قانون بوده است. به نظرم بایستی قانونمداری را به یک نماد تبدیل کرد و خودمان هم مصداق آن باشیم زیرا کسی که قانونمداری را در حوزه مدیریتی و سیاست گذاری وارد کند می تواند مشکلات بسیاری را حل کند.

قبل از انتخابات اشرافیت خوبی به ساختار شورا داشتم
با استاد خاماچی برای حضور در انتخابات شورای شهر مشورتی داشتید؟
نه درباره شورا مشورتی نداشتم. پیش از حضور در انتخابات به دلیل مطالعات فراوان قانونی اشرافیت خوبی به این ساختار داشتم و می دانستم وارد چه سیستمی می شوم. هدفم هم مشخص بود اما مشورتی برای حضور نداشتم.

فکر اولیه حضور در شورا چه زمانی به ذهنتان خطور کرد؟
خب با نگاهی به کاستی های اجتماعی در حوزه شهر انسان احساسی می کند که می تواند وارد حوزه هایی شود که مثمر ثمر باشد و کارهای خوبی انجام دهد.

پس از ورود به شورا ذهنیتتان با واقعیت های مدیریتی با آنچه پیش از شورا داشتید تفاوتی کرد؟
نه اصلا چون می دانستم وارد کجا می شوم و اطلاعات کامل و جامعی داشتم.

b8142

آقای نجفی نگفتند که شهرداری در آستانه ورشکستگی است
موافق باشید وارد مسائل مدیریت شهری شویم. آقای نجفی در جلسه این هفته شورا از بحران مالی شهرداری و در آستانه ورشکستگی بودن این سازمان در سال های آتی سخن به میان آوردند از سوی دیگر تحقق بودجه سال گذشته شهرداری بنابرگفته شهردار محترم ۸۶ درصد بوده شما رئیس کمیسیون برنامه و بودجه هستید.آیا اصولا الزامی داشت امسال نیز بودجه در همان مقدار پیشین و حتی بیشتر بسته شود؟
نه اینجوری نبود که می فرمایید. آقای نجفی نگفتند که شهرداری در آستانه ورشکستگی است بلکه گفتند اکثر شهرداری ها در سطح کشور در آستانه ورشکستگی هستند اما مجموعه ما اینگونه نیست و ما در سالهای آتی توان پرداخت حقوق کارکنان را نیز نخواهیم داشت و بحث تنها همین بوده که من گفتم.

سایت ها اینگونه با واژه “آستانه ورشکستگی” منعکس کرده بود…
نه اشتباه بوده و گفتند که اصلاح شود.

آقای دبیری و آقای محدث در شورا نیز طی ماه های اخیر سخنانی درباره کاهش درآمدهای شهرداری و پروانه های ساختمانی داشتند شهرداری در جذب سرمایه چه خواهد کرد؟
هدف ما در کمیسیون بودجه در عدم اجازه افزایش عوارض صدور پروانه های ساختمانی این بود که نمی خواستیم درآمد شهرداری صرفا از اخذ عوارض باشد و سیاست ما این است که شهرداری را به سمت درآمدهای پایدار بکشانیم.

به هر حال مردم با توجه شرایط اقتصادی در مضیقه هستند و ما نمی خواهیم فشار مضاعفی بر آنان وارد کنیم و اساسی ترین کاری که شورا و شهرداری در حوزه شهری انجام دهد سوق دادن به بخش درآمدهای پایدار است.

f
لاله پارک نماد تحقق مدیریت واحد شهری است
در بحث درآمدهای پایدار شهری بحث سرمایه گذاران خارجی را چگونه می بینید؟
شورای شهر اولا سیاست گذار است و نمی تواند خودش مستقلا دنبال سرمایه گذار برود. شورا می تواند برنامه هایی مدون کند که این سرمایه گذاری را تسهیل نماید و خصوصا ما در کمیسیون برنامه و بودجه قبل از هرگونه حرکت تبلیغاتی و ویترینی در پی تحقق مدیریت واحد شهری هستیم.

تا مدیریت واحد شهری به معنای واقعی کلمه محقق نشود صحبت از سرمایه گذاری رویایی بیش نیست زیرا همه ارگان ها و سازمان ها باید پیگیر این سیاست باشند. برخی مواقع با توجه به شرایط مدیریت واحد شهری تحقق یافته که نماد آن لاله پارک می شود و برخی اوقات تحقق نمی یابد که خروجی آن آیسان می شود.

۱
شهرداری بدون اجازه شورا کاری غیرقانونی انجام نداده است
در حوزه عمرانی برخی اقدامات آقای نجفی را در زمره کارهای جهادی می گنجانند و برخی نیز از هزینه کرد اضافی در برخی پروژه ها مثل افلاک نما یاد می کنند و می گویند که در افلاک نما پروژه ۸ میلیاردی را با ۱۶ میلیارد در عرض ۵ ماه تمام می کنند. نظر شما در این باره چیست؟
البته این آمار پروژه افلاک نما نیز از آن دست اطلاعات نادرست است که به گوش شما رسیده است. در افلاک نما مبلغ مورد نظر برای ۲ سال در نظر گرفته شده بود اما شورا برای اجرای سریع تر ۲سال را به ۷ ماه تقلیل داد تا کار با سرعت جلو رود.

این اطلاعات غلطی است و پروژه هایی که در سال ۹۳ انجام شد پروژه هایی بود که زمان آن ها تغییر کرد و ممکن بود بودجه آن ها کمی متغیر شود اما به آن میزان نبوده است. ببینید یک پروژه عمرانی مراحل مختلفی را طی می کند و بیش از ۵۰ درصد این مراحل در صحن شورا و کمیسیون ها مورد بررسی کارشناسی قرار می گیرد و اینگونه نیست که تمام کارها را شهرداری انجام دهد.

این ها بحث های کارشناسی است که در اختیار اعضای کمیسیون و شورا و شهرداری است و این اتفاق که می گویید نمی افتد. بالفرض در صورت انجام گفته شما مثلا در پروژه افلاک نما آن طرح باید در قالب متمم بودجه در شورا مطرح و پس از کار کارشناسی تصمیم گیری شود.

اگر اشتباهی نیز در در این چرخه مدیریتی روی دهد به تمام ارکان تصمیم گیرنده باز می گردد نه یک یا دو نفر. مسئله انحراف بودجه برای حل این مشکلات در قانون پیش بینی شده و صد البته شهرداری بدون اجازه شورا کاری غیرقانونی انجام نداده است. مگر در پروژه افلاک نما متمم و انحراف بودجه منتشر شده است؟ گمانه زنی غیرکارشناسی در این مباحث کار صحیحی نیست.

DSC_0081
نمی دانم این افراد از بیان چنین مطالب بی ارزش چه هدف شومی را دنبال می کنند
نظرتان درباره صحبت ها و درگیری های لفظی برخی اعضای شورای شهر در جلسه علنی چیست؟ خصوصا که در آخرین نشست علنی یکی از این اتفاقات درباره شخص شما نیز رخ داد…
من ترجیح می دهم در شورا نماد قانون مداری و اخلاق شوم و نیازی نمی بینم جواب افراد بداخلاق و بد دهن را در شورا بدهم و سعی می کنم سکوت کنم. اما به دلیل اینکه در این بددهنی ها آرای مردم مدنظر قرار می گرد و برای صیانت از این آرا قطعا از مجاری قانونی پیگیر این مسئله خواهم بود و سکوتم دلیل بر عدم برخورد نیست.

رهبر معظم انقلاب در خصوص انتخابات فرمودند”به دشمن کمک نکنید. انتخابات در کشور ما یک حرکت نمایشی نیست و پایه نظام ما همین انتخابات است.” متاسفانه افرادی به خود اجازه می دهند با زیر سوال بردن هوشمندی مردم و سلامت انتخابات رکن و پایه نظام و نص فرمایشات مقام معظم رهبری را زیر سوال ببرند و اینگونه به جامعه القا کنند که انتخابات بیش از آنکه نماد اقتدار نظام و هوشمندی مردم عزیزمان باشد یک حرکت نمایشی است و آنچه در انتخابات روی می دهد یک حماسه ماندگار و بی نظیر نیست چون مردم به عکس رای می دهند و نه به شایسته سالاری.

من حقیقتا نمی دانم این افراد از بیان چنین مطالب بی ارزش چه هدف شومی را دنبال می کنند. من ترجیح می دهم عوض اینکه برابر خواست این افراد حرکت کنم در پی تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری باشم که همدلی را توصیه فرمودند.

هدف من تلاش برای حاکمیت قانون است
به عنوان سوال آخر برنامه شما برای ۲ سال باقی مانده از عمر شورای چهارم شهر تبریز چیست؟
همانگونه که عرض کردم مثل گذشته هدف من تلاش برای حاکمیت قانون به جای حاکمیت سلیقه در مدیریت است. هر آنچه در چارچوب قانون انجام شود کاری درست است مثلا اگر قانون اجازه دهد شهردار هر تعداد ماشین به اعضای شورای شهر بدهد خب می تواند زیرا قانون چنین اجازه ای داده است

منبع:http://tabrizefarda.com/mosahebe-page.php?id=23

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار