تصمیمات فنی ششمین کمیسیون مشترک براساس برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA)

جمهوری اسلامی ایران توضیحات و توجیهات فنی خود را در مورد برنامه مدون انجام فعالیت های حسابرسی مواد هسته ای پادمان آژانس در کارخانه تولید پودر غنی شده (EUPP(UO2 به کمیسیون مشترک ارائه کرد.
به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا، کمیسیون مشترک مفاد این برنامه را مدنظر قرار داده و آن را براساس اختیار خود برای مشاوره و ارائه راهنمابی در مورد موضوعات اجرایی طبق پارامترهای زیر تایید کرد.
این تصمیم کمیسیون مشترک نمایانگر درک مشترک از دامنه تعهدات مربوط به برجام است:
۱ـ اورانیوم موجود با غنای پایین (LEU) در تجهیزات EUPP که با توجه به فرایند تشریح شده در این متن، غیرقابل بازیابی تلقی شود، مشروط بر اینکه ایران تا مدت ۱۵ سال از روز اجرا تاسیساتی با توان بازیابی اورانیوم با غنای پایین LEU از چنین موادی را احداث ننماید، در شمول ذخایر اورانیوم غنی شده ایران مندرج در متن برجام قرار نمی گیرد. اگر در آینده، ایران اورانیوم غنی شده به تجهیزات EUPP تزریق نماید، روند زیر به منظور تشخیص میزان مواد نگه داشته شده در تجهیزات (هولداپ)، مطابق نکات مندرج در بند (۲) به عنوان مواد غیرقابل بازیابی محسوب می شود.
۲ـ چنانچه آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کند که ایران اورانیوم تهی شده به بخشی از تجهیزات EUPP از طریق تزریق محلول اورانیل فلوراید به دی اکسید اورانیوم و سیستم فرآوری ضایعات تا زمانی که مواد خروجی از آن بخش در سطح اورانیوم طبیعی یا کمتر باشد، مواد LEU نگه داشته شده در تجهیزات EUPP (هولداپ) غیرقابل بازیابی تلقی می شود. مواد حاوی اورانیوم غنی شده حاصل از مواد خروجی، مشروط به این که ایران درجه غنای این قبیل مواد را به سطح اورانیوم طبیعی یا کمتر در بازه زمانی مشخص شده زیر رسانیده باشد، به عنوان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران مشمول برجام به حساب نمی آید.
۳ـ تخمین میزان اورانیوم غنی شده در تجهیزات EUPP و مواد خروجی از فرایند شرح داده شده در بند (۲)، تا ۱۲۰ روز از آغاز روند یاد شده به عنوان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران مندرج در برجام محسوب نخواهد شد.
۴ـ کمیسیون مشترک در سطح کارشناسان، نگرانی ایران را در مورد تعریف ذخایر اورانیوم غنی شده به صورتی که در پاراگراف ۵۶ از ضمیمه یک برجام آمده است مورد بررسی قرار خواهد داد.

انتهای پیام/www.fa.shafaqna.com

خبر قبلیاولین هواپیمای برجامی وارد آسمان ایران شد

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

اسکریپت سایت خبری موریکس به فروش میرسد با تمامی امکانات اضافه شده و با بهترین رتبه و درامد.برای خرید با این آی دی تماس بگیرید https://telegram.me/ehsankhaleghii

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار