آیت الله اراکی: سخنرانی های امام موسی صدر در جامعه پخش شود

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی گفت: با توجه به اینکه از آیت الله امام موسی صدر تالیفات و سخنرانی های زیادی وجود ندارد ولی ای کاش همین مقدار سخنرانی به صورت موضوعی دسته بندی و برای عموم جامعه پخش می شد.

به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، آیت الله محسن اراکی ظهر امروز در آیین رونمایی از کتاب «سیره اخلاقی تربیتی امام موسی صدر» در سالن اجتماعات موسسه امام خمینی(ره) اظهار داشت: خاندان صدر از نادر‌ترین خاندان‌های علمی جهان اسلام‌اند که در طول بیش از سیصد سال با خدمات کم نظیر و احیانا بی‌نظیری که به جامعه بشریت ارائه کرده‌اند همواره در صدر احیاگران و در صدر تلاش‌گران برای احیای هویت امت اسلام و امت‌های شرق قرار داشته‌اند.

او افزود: میراثی که از این خاندان بزرگ و شخصیت‌های کم‌نظیر یا بی‌نظیر آن در طول این سه قرن به جا مانده و خدمات گسترده‌ای که به فرهنگ و دانش و هویت اسلامی و انسانی ارایه داده‌اند، این خاندان را به خاندانی با امتیازات ویژه در تاریخ معاصر ما تبدیل کرده است. بالاخص در چند دهه اخیر، شخصیت‌های بزرگی که از این خاندان در کشورهای عراق و لبنان و ایران ظهور کردند، استثنایی و اثرگذار بوده‌اند و برجسته‌ترین نقش‌ها را در بزرگ‌ترین جریانات معاصر، داشته‌اند.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی بیان داشت: آیت الله امام موسی صدر به عنوان یکی از خاندان صدر، فقیهی فیلسوف و جامعه شناسی آشنا و متخصص به محیط معارف اسلامی دارای آثار و خدمات ارزشمندی در عرصه وحدت نه تنها فرق اسلامی بلکه ادیان الهی بوده است.

اراکی افزود: آیت الله امام موسی صدر در فرازی از تالیفات خود مساله وحدت را اینگونه بیان می دارد که؛ ” ما دامی که خدای من و تو یکی است پس من و تو یکی هستیم، اینچنین نیست که تو گوهر باشی و من زغال ” و یا در مطلب دیگری می فرماید؛ ” ما وقتی یکی هستیم ما می توانیم جامعه سازی کنیم و جامعه واحدی را شکل بدهیم”.

او با طرح این سوال که جامعه واحد حقیقی چیست؟ افزود: دو نوع وحدت در جامعه بشری تحقق پذیر است و خود اسلام هم این دو نوع وحدت را به وجود می آورد؛ یک وحدت، وحدت اعتباری است که با قانون به وجود می آید. در اسلام این وحدت با شهادتین تحقق پیدا می کند؛ من قال لا اله الله و محمد رسول الله فهو مسلم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ادامه داد: با این تعریف، هر فردی که شهادتین را بگوید، شهروند جامعه اسلامی است و بنابراین داخل یک وحدتی می شود که او را مسلم  می شمارند، احکام اسلام را بر او بار می کنند و همه قوانین شهروند اسلام را بر آن پیاده می شود.

او با اعتقاد بر اینکه در مرحله بعد وقتی کسی که شهروند اعتباری شد، جامعه را به یک شهروندی برتر می رساند و یک وحدت حقیقی به وجود می آورد، اظهار داشت: وحدت حقیقی، پیوستن به نظام ولایت و امامت است. شهروند، وقتی به این نظام پیوسته شد و امامت امام را پذیرفت و عمل به مقتضای ولایت کرد و اراده شهروند تابع اراده امام شد – سلم لمن سالمکم حرب لمن حاربکم مطیع لکم و … –   در واقع این ها همه نشان از همان وحدت حقیقی دارد. وقتی چنین رابطه ای بین امام و شهروندان شکل بگیرد، یک وحدت حقیقی و یکپارچه به وجود می آید.

اراکی در پایان ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این مراسم گفت: برپایی چنین مجالسی با هدف معرفی بیش از پیش علما و فقهای بزرگ جهان تشیع می تواند آثار و برکات ارزشمندی را برجای بگذارد و الگوی خوبی برای طلاب جوان ما باشند.

انتهای پیام/www.fa.shafaqna.com

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار