تحلیلهای روزنامه ها از دوران پساهاشمی/ اشتباه حرفه ای آرمان امروز

شفقنا رسانه- زندگی خانواده آیت الله هاشمی پس از درگذشت او، خداحافظی اوباما و آغاز ریاست جمهوری ترامپ، همراه با موضوعاتی دیگر، تیترهای اصلی روزنامه‌های آخر هفته را شکل می‌دهند.

روزنامه‌های منتقد دولت، تنها دو ‌روز را، روزهای درگذشت و تشییع پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی را بی‌انتقاد پشت سر گذاشتند. آیت الله مکارم شیرازی در سخنان اخیر خود به حقوق‌های نجومی اشاره کرد و اینکه پایانی بر آنها نیست. روزنامه رسالت، تیتر اصلی خود را به همین نقل قول اختصاص داد. عکس یک اما به  مراسم ترحیمی اختصاص دارد که رهبری انقلاب اسلامی برای آیت الله هاشمی برگزار کرد.

jaaar.com-resalat

یکی از بهترین تیتر و عکس‌ها را روزنامه قانون کار کرد. عنوان «زنی برای تمام فصول»، به روشنی و درستی، حضور همیشگی عفت مرعشی در کنار آیت الله هاشمی را اینگونه تعبیر کرده و تصویری تاثیرگذار از نگاه گریان او به همسرش را ضمیمهٔ آن کرده است. عفت مرعشی از معدود همسران سیاستمداران است که شناخته شده است و گاهی نقل قولهایی هم داشته که بازتاب بسیار پیدا کرده است. قانون هم امروز، به بررسی نقش او در زندگی سیاسی و خانوادگی آیت الله پرداخته است.

jaaar.com-ghanoon

روزنامه شرق هم صفحه جذابی بست. هم در انتخاب تیتر برای اولین کنفرانس مطبوعاتی دونالد ترامپ پس از پیروزی، و هم دو تیتر در ارتباط با هاشمی رفسنجانی. «ساکت شو، پاسخ نمی‌دهم»، چنانکه شرق نوشته، واکنش ترامپ به اولین پرسش یک خبرنگار در کنفرانس مطبوعاتی بود که می‌تواند سیاست و رویه او در برابر مطبوعات آزاد و پرسشگر و صریح آمریکا را در ۴ سال آینده به خوبی نشان دهد. تیتر مهم دیگر، به نقل از مهدی هاشمی انتخاب شد که از وصیت‌نامه پدر خبر داده بود و گزارش دیگر، روایت منتشرنشده‌ای بود از احمد بورقانی و دیدارش با آیت الله.

jaaar.com-shargh

اطلاعات، خراسان و اعتماد تلاش کردند در تیترهایشان خبرهای مثبت کار کنند. خراسان، براساس بررسی‌های بانک جهانی درباره آینده اقتصادی ایران، خبر داد که رشد اقتصادی ۵ درصدی ایران تا سه سال آینده ادامه خواهد داشت. اطلاعات و اعتماد هم تحویل اولین فروند هواپیمای ایرباس به ایران را به عنوان تیتر یک انتخاب کردند. اطلاعات، در تیتری واکنشی نسبت به انتقادها، آن را «گام عملی برجام در صنعت هوایی» نامید و اعتماد از جزئیات آن گفت که پس از ۴۰ سال، هواپیمای نو توسط دولت ایران خریداری شده است.

jaaar.com-khorasanjaaar.com-ettelaatjaaar.com-etemad

آخرین نطق باراک اوباما در قامت رئیس جمهور آمریکا هم موردتوجه روزنامه‌های داخلی قرار گرفت. دنیای اقتصاد عکسی حرفه‌ای از او را انتخاب کرد اما تیتر و روتیتر، چندان جذاب و تازه نبود و از نگرانی اوباما نسبت به آینده آمریکا خبر می‌داد.

jaaar.com-donyaegh

وقایع اتفاقیه در گزارش اصلی خود، اگرچه به موضوع مهمی پرداخته و از «سرنوشت تحول‌خواهی در ایران پس از هاشمی» پرسیده است اما نقل قول‌هایی که از محمدامین قانعی راد، جامعه‌شناس و محمدصادق خرازی، دیپلمات سابق آورده، نه تنها بسیار بایکدیگر همپوشانی دارند و هردو از عدم تعادل میان نیروهای سیاسی در دوران پساهاشمی گفته‌اند، بلکه نکته تازه‌ای غیر از تحلیل‌های دیگر تحلیلگران در نقل قول‌ها به چشم نمی‌خورد. ضعف، یا در انتخاب آن اظهارنظرها برای صفحه اول است یا در اصل مصاحبه‌هایی که گرفته شده است.

jaaar.com-vaghayeetefaghiye

یکی از ضعیف‌ترین عکس‌ها، تصویری بود که روزنامه آرمان برای گفت‌وگویش با نعمت احمدی حقوقدان در ستون فرعی روزنامه انتخاب کرد و او را درحال نوشیدن چای، روی صفحه اصلی روزنامه قرار داد. عکس به خودی خود اشتباه است اما همراهی آن با تیتری جدی درباره «تصور ایران بدون هاشمی»، این اشتباه را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد. روزنامه روز گذشته هم در تصویر کامل اشتباهی عجیب انجام داد و با وجود آنکه جمعیت بسیار زیادی در مراسم تشییع وجود داشت؛ بخشهای کناری تصویر را با فتوشاپ درست کرده بود که کانال عکس آنلاین آن را بیان کرد. آرمان پیش از این هم دستکاری های فتوشاپی انجام داده بود و مشخص نیست چرا این اشتباه را تکرار می کند.

jaaar.com-arman

انتهای پیام/www.fa.shafaqna.com

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

اسکریپت سایت خبری موریکس به فروش میرسد با تمامی امکانات اضافه شده و با بهترین رتبه و درامد.برای خرید با این آی دی تماس بگیرید https://telegram.me/ehsankhaleghii

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار