فلج خواب یا همان بختک چه است؟

وب‌سایت پزشکان بدون مرز: بختک فی الواقع یک نوع کابوس است. خوابی که عکس العمل حسی بسیار ناخوشایندی را در فردی که استراحت کرده به صورت ترس یا وحشت، نا خوشی، احساس افتادن از مکانی، غرق‌شدگی یا فوت ایجاد می‌کند. چنین خواب‌هایی می‌تواند با علل جسمانی همچون تب بالا یا عوامل روانشناختی چون ضربه‌های روحی یا استرس در حیات فرد ارتباط داشته باشد یا امکان می دارد علت ویژه ای نداشته باشد.

می توان با لمس اندام فرد یا صدا کردن اسم او، وی را از این حالت خارج کرد. درخلال گهگاهی اوقات فرآیندهای ذهنی خواب در زمان فلج خواب بروز می کند و فرد حتی امکان می دارد در حالت بیداری و فلج، رویا نگاه بکند که اغلب این رویاها اخطار دهنده و ترسناکند.

فلج خواب فقط وقتی رخ می‌دهد که سعی در به خواب رفتن داریم. این حالت به تجربه‌های اشخاص در زمان هوشیاری کامل و ترس‌ها بستگی دارد.

از بیانات اشخاص با تجربه فلج خواب می‌شنویم که از احساس ترس از نشستن چیزی بر روی قفسه سینه که اجازه حرکت به آنان داده نمی‌شود ناراحت می باشند. فلج خواب هیچ زیانی به شما نمی‌رساند اما شما در خواب احساس می‌کنید چیزی به شما آسیب می‌رساند ولی حقیقت ندارد.

فلج خواب در زمان شروع خواب عمیق hypnagogic یا رویا نگاه کردن hypnopompic اتفاق می افتد.

فی الواقع با استراحت و هوشیاری کمتر، مغز آسایش یافته و hypnagogic فلج خواب شروع می‌شود. البته در این زمان ذهن ما هنوز درگیر محیط پیرامون است اما اندام به بی اختیاری دچار شده و در حال استراحت است و قادر به حرکت نیست. علت ترس و هذیان‌ها در این صورت توانایی تخیل و یا احساس جادو شدن در هنگام خواب است.

فلج خواب یا به اصطلاح عموم ” بختک ” با زمینه ژنتیکی بنابراین دلهره های روزمره به وقوع می پیوندد و هیچگونه پیامد جسمانی به دنبال ندارد.

فلج خواب

فلج خواب(sleep paralysis) به حالت ناتوانی درانجام حرکات ارادی ضمن خواب اطلاق می شـود.فلج خواب یـک تـجربـه ی دلــهره آور و هراس انگیزمی بـاشد. فـلـج خـواب اغـلب اوقات هنگام بیدارشـدن از خـواب و یـا در مـوارد نـادر در زمان به خـواب رفتن رخ میدهد. فلج خواب از چندین ثانیه تاچـند دقیـقه بـه طـول می انجامد. ۲۵ تا ۳۰ درصدجـمعیت کشـور حـداقل یکبار در طول حیات خوداخـتـلال فلج خـواب را تـجـربه کرده اند. فلج خوابمیتواند در هر سنی روی دهد.

علایم فلج خواب:

۱- ناتوانی در حرکت دادن تنه، دستها و پاها و حرف زدن (فرد از فرط ترس میخواهد فریاد بکشد و برای بیدار شدن تقلا میکند، اما نقل کنی تلاش وی بی نتیجه است).

۲- فلج تمام و یا قسمتی از عضلات اسکلتی ی اندام.

۳- احساس خفگی و نزدیک بودن زمان فوت (نقل کنی وجود می داری روی قفسه سینه ی شما قرار گرفته است).

۴- وحشتزدگی و پریشانی.

۵- توهمات خواب(hypnagogic hallucinations): به توهمات شنیداری، ملاقاتی و لمسی رویا مثل اطلاق میشه. احساس وجود یک انسان دیگر در اطاق، احساس فشردگی در قفسه سینه، نگاه کردن سایه اشخاص، نگاه کردن منبع درخشان، شنیدن صدای اشخاص، شنیدن صدای قدمهایی که نزدیک میشوند، نگاه کردن شبح، تجربه خروج از اندام، احساس شناور شدن در هوا، شنیدن صدای بازو بسته .

این حالت بیشتر در افرادی که اختلالات روحی دارند رخ می‌دهد. بیشتر اوقات نخستین تجربه این حالت سبب پریشانی و افسردگی در اشخاص میشه.

آمار نشان می‌دهد افرادی که دچار آپنه خواب می باشند و داروهای ویژه ای مصرف می‌کنند از این حالت مستثنی نمی باشند و فلج خواب را بیشتر از افرادی که دچار افسردگی و پریشانی می باشند تجربه می‌کنند.

چه افرادی دچار بختک می شوند؟

تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد، فلج خواب یک آشفتگی ژنتیک است و تمام افرادی که این بحث را تجربه می‌کنند در سلول‌هایشان ماده‌ای بنام «HLA-DR2» دارند. از دیگر عواملی که می‌توان برای فلج خواب انتخاب کرد پریشانی و استرس،‌ آشفتگی ترس و همچنین آشفتگی در نظم خواب است. به گونه‌ای که در بعضی نکات اشخاص اظهار می‌کنند وقتی که روز خسته‌‌کننده یا پراسترسی را گذرانده‌اند، بیشتر از همیشه این حالت سراغ‌شان آمده است.

از دیگر نکات بوجود آورنده این حالت می‌توان به تغییرات در سبک حیات یا مصرف قرص‌های خواب‌آور و آنتی‌هیستامین‌ها اشاره داشت. نقل کرده می‌شود افرادی که به صورت طاق باز یا به اصطلاح به پشت می‌خوابند، بیشتر به فلج خواب دچار می‌شوند.

آیا واقعا بختک پر خطر است؟

تحقیقاتی که به‌تازگی صورت گرفته حاکی از آن است که بین ۲۵ تا ۳۰درصد از جمعیت کلی دنیا، در طول عمر خود دست‌کم یک بار فلج خواب را تجربه کرده‌اند که در این بین ۹۵درصد از آنها تجربه حوادث ترسناک را در خواب داشته‌اند. مجموع این عوامل نشان می‌دهد این پدیده شیوع بالایی دارد.

مورد اصلی دیگر آن است که بنا بر نقش ژنتیک در بروز این معضل اگه یکی از اعضای خانواده دچار این معضل باشد، احتمال این که دیگر اعضای خانواده هم به آن دچار شوند، وجود دارد. از نگاه جنسیتی به طور متداول احتمال بروز فلج خواب در بانوان دو تا چهار برابر بیشتر از آقایان است.

اگرچه بسیاری از افرادی که با این معضل مواجهند، از اتفاقاتی که می‌افتد آگاه نبوده و دچار وحشت می‌شوند، ولی این فرایند اصلا پر خطر نیست و در عرض چندین لحظه انتها می‌یابد و هیچ گونه عارضه‌ جسمانی را به دنبال نخواهد داشت.

راهکارهای پیش گیری از بروز بختک:

بختک یک آشفتگی خواب بی‌خطر است پس می‌توان با رعایت بعضی نکات آن را از بین برد یا تکرارش را به دست کم رساند.

۱- تلاش کنید که به پشت استراحت نکرد

۲- تا حد امکان استرس هر روز خود را کم کنید

۳- همیشه به اندازه کافی استراحت بکنید

۴- انجام ورزش‌های مرتب قادر هست به شما یاری رساند

۵- زیاد خوراکی خوردن در شب ها قادر هست سبب تشدید این حالت شود

۶- تلاش کنید با کاهش میزان مصرف چای، قهوه و … مصرف کافئین را کم کنید

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار