دادگاه عالی ونزوئلا، مصوبه پارلمان برای برکناری مادورو را باطل اعلام کرد

شفقنا- دادگاه عالی ونزوئلا طرح تصویب شده در پارلمان این کشور برای برکناری رئیس جمهوری کنونی از قدرت را غیر قانونی و باطل دانست.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از شبکه خبری آر تی عربی روسیه، دادگاه عالی ونزوئلا بامداد امروز (پنج شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که طرح تصویب شده در پارلمان این کشور برای برکناری نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری کنونی از قدرت به دلیل آن چه کوتاهی در انجام وظایف عنوان شده، غیر قانونی و باطل است.

بر اساس این گزارش، در بیانیه دادگاه عالی ونزوئلا در این باره آمده که پارلمان این کشور به قوه مجریه بی احترامی کرده و اصول و قواعد کار خود که در قانون اساسی مشخص شده را نقض می کند و این که تمامی تصمیم های اخیر آن نیز فاقد اعتبار قانونی هستند.

در همین راستا نیز دادگاه عالی ونزوئلا تاکید کرد که رئیس جمهوری این کشور گزارش سالانه خود در مورد اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور را نه در برابر نمایندگان پارلمان، بلکه در برابر اعضای دادگاه ارائه خواهد کرد.

این در حالی است که طرح برکناری مادورو دو روز پیش با رای مثبت اکثریت نمایندگان اپوزیسیون پارلمان ونزوئلا که بیش از دو سوم کرسی های آن را در اختیار دارند، به تصویب رسید جایی که از مجموع ۱۶۷ نماینده پارلمان ۱۰۶ نماینده به این طرح رای مثبت دادند در حالی که ۵۵ نماینده حامی دولت پیش از آغاز فرآیند رای گیری، جلسه را ترک کردند.

لازم به ذکر است که نمایندگان اپوزیسیون در پارلمان ونزوئلا، طرح برکناری مادورو را در چارچوب ماده ۲۳۳ قانون اساسی این کشور به تصویب رساندند که بر اساس آن باید انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری ظرف یک ماه برگزار شود و در صورت عدم برگزاری انتخابات نیز معاون رئیس جمهوری برای دو سال در سمت رئیس جمهوری فعالیت خواهد کرد.

با این حال است دولت ونزوئلاو نمایندگان حامی آن در پارلمان، رای گیری برای برکناری رئیس جمهوری را غیر قانونی می دانند و «لوئیزا اورتگا لوپز»، دادستان کل این کشور نیز پیشتر تاکید کرده که بنا بر قانون اساسی، سلب اعتماد از رئیس جمهوری امکان پذیر نیست و این اقدام تنها در مورد معاونان وی و وزرای کابینه قابل اجرا می باشد.

انتهای پیام/www.fa.shafaqna.com

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار