آیت الله استادی: برخی از اساتید که از عهده درس بر نمی آیند متاسفانه درس خارج می گویند

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)- دبیر شورای عالی حوزه های علمیه گفت: متاسفانه امروز در همین حوزه علمیه قم گفته می شود برخی از اساتید که از عهده درس بر نمی آیند متاسفانه درس خارج می گویند و در آن هر چیزی که دلشان می خواهد مطرح می کنند و این در حالیست که شخصیتی مانند آیت الله مجتهدی طهرانی با اینکه توانایی درس خارج داشتند ولی هرگز اقدام به برگزاری آن نکرد.

به گزارش خبرنگار شفقنا درقم، آیت الله رضا استادی شامگاه چهارشنبه در مراسم نکوداشت نهمین سالگرد ارتحال آیت الله مجتهدی تهرانی در پاسخ به سخنان مجری مراسم مبنی بر اینکه اگر مدرسه امکانات داشت، جمعیت چند هزار نفری را جذب و تربیت خواهیم کرد، اظهار داشت: قطعا اگر این جمعیت چند هزار نفر می شد، شما هم مثل ما می شدید، ابتدا مجبور بودید اداره درست کنید، سپس برای چند هزار نفر یک مسجد کافی نبود و می بایست ده تا بیست تا ۳۰ تا مسجد داشته باشید و سپس مجبور به تهیه آیین نامه می شدید.

او افزود: آنچه باید طلاب جوان بدانند اینست که قطعا آیت الله مجتهدی یک آیین نامه ای برای خودش ننوشته بود که از کجا شروع کند به کجا و چگونه ختم کند، وقتی خداوند متعال خواسته که اینطور پیش برود و همه نیز قبول دارند که ایشان یک روحانی موفق و دوست داشتنی بوده است.

آیت الله استادی ادامه داد: اگر ما زندگی ایشان را با تمام مراحلش که آموزنده می بینیم و حتماً است، قاعدتاً می خواهیم خدمت کنیم و خدمت گذار باشیم پس باید همان کارهایی که ایشان انجام داده است را به همان روال انجام بدهیم و اولین گام ایشان آن بودکه از صفر شروع کردند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه با بیان اینکه شرط خدمت داشتن سواد است و از آن مهمتر تهذیب نفس و اخلاق می باشد، افزود: اگر طلاب جوان ما با الگو گیری از بزرگانی همچون مرحوم مجتهدی تهرانی گام های محکمی در خصوص تحصیل و فراگیری علوم مختلف بردارند بدون تردید می توانند منشاء خدمت به جامعه و نظام خود باشند.

او ادامه داد: این عالم پارسا دارای خصوصیات ارزشمند است که امروز متاسفانه به جهت کم رنگ شدن برخی از این ویژگی ها در بین حوزه و حوزویان مشکلاتی را به بارآورده است.

آیت الله استادی افزود: آیت الله مجتهدی از صفر شروع کرد و برای انجام برنامه های خود  درگیر جمعیت، درآمد و القاب و عنوان نبود بطوریکه مرحوم مجتهدی پس ۱۰ – ۱۲ سالی تحصیل در حوزه های علمیه به تهران آمد و با مشقت هایی که کشید توانست کم کم درس خود را شروع کند و خداوند هم وقتی دید قصد خالص در تلاش مرحوم مجتهدی است و می تواند خدمت کند و مقّید به چین و چنان نیست، کمکش کرد و علی رغم اینکه می توانست درس خارج داشته باشد و از آن حدی که داشت به کمتر اکتفا کرد و تا آنجایی که خاطرم است تدریس ادبیات و شرایع و اخلاق را ارائه کرد.

دبیرشورای عالی حوزه های علمیه گفت: متاسفانه امروز در همین حوزه علمیه قم گفته می شود برخی از اساتید که از عهده درس بر نمی آیند متاسفانه درس خارج می گویند و در آن هر چیزی که دلشان می خواهد مطرح می کنند و این در حالیست که شخصیتی مانند آیت الله مجتهدی طهرانی با اینکه توانایی درس خارج داشتند ولی هرگز اقدام به برگزاری آن نکرد.

او افزود: « بی توقع » بودن یکی دیگر از ویژگی های بارز مرحوم مجتهدی طهرانی است. بی توقعی یکی از مسائل بسیار مهمی است که امروز به یکی از آفت های زمان ما تبدیل شده است، بطوریکه مگر ما در گذشته آخوند پولی داشتیم؟ مگر استاد درگذشته پول می گرفت؟ چرا که یک روحانی و طلبه از یک سو با مردم مراوده داشت و از سویی با طلاب دیگر و از طرف دیگر با مراجع معظم تقلید نشست و برخاست داشت لذا سبک و منش مرحوم مجتهدی به گونه ای بود نه تنها مراجع و مردم به ایشان اعتماد بلکه ارادت داشتند.

آیت الله استادی بیان داشت: سیره مرحوم مجتهدی طهرانی به گونه ای بود که کسی با ایشان بد نبود و مورد علاقه همه اقشار بودند چرا که معتقد بود کار ما، کار دین است و دین را نمی توان با پول سنجید و ارزیابی کرد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهارداشت: متاسفانه مشکل امروز ما اینست که همه چیز را با پول می سنجند، لذا برای موفقیت و کسب بهتر معارف الهی باید هر کسی تربیت را از خودش آغاز کند توقع  و کسب مال دنیا را نداشته باشد.

او ادامه داد: «مناعت طبع»، « شخصیت آفرینی »، « بی ادعایی » از دیگر خصوصیات آیت الله مجتهدی طهرانی بود، بزرگ کردن شخصیت طلبه در میان خانواده اش و نزد استاد، شخصیت دادن به استاد نزد شاگردان و دیگران از ویژگی ممتاز این عالم پارسا بود که با این اقدام شور و اشتیاق را در روح و جسم طلاب و اساتید تقویت می کرد.

آیت الله استادی گفت: مناعت طبع و عدم تعلق به مادیات در همه دوران زندگی این استاد اخلاق مشهود است بطوریکه با ایمان و توکل بخدا همه امورش را از صفر اغاز کرد.

او افزود: امروز یکی دیگر از گرفتاری های ما « مدعی بودن » است، اما مرحوم مجتهدی طهرانی هیچ ادعایی در هیچ کار خود نداشت، با اینکه استاد اخلاق بودند ولی از مرید بازی منزجر بود و همه سعی و تلاش خود را در جهت تربیت و رشد طلابی مساله دان و متخصص دین با روحیه ای معتدل به کار گرفت و بحمدلله امروز شاگردان، مدرسه و مسجد ایشان نمونه و ممتاز است.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی ممتاز مرحوم مجتهدی طهرانی مساله امر تقلید بود، شاید برای خیلی ها خوشایند نیامده بود این رفتار آیت الله مجتهدی ولی این حرکت و اقدام ایشان بسیار ارزشمند است، در واقع در مسائلی که نیاز نبود به هیچ عنوان دخالت نمی کرد، اینکه به ایشان مراجعه می کردند که کدام مرجع از مراجع تقلید خوب است ایشان می گفت این مدرسه، مسجد و یا کلاس درس ما است، برای شناخت مراجع این اشخاص هستند ولی انتخاب با خودتان است و هرگز به کسی پیشنهاد نمی داد این خوب است و دیگری خوب تر است.

عضو دوره دوم و سوم مجلس خبرگان رهبری بیان داشت: همه زندگی این عالم وارسته مملو از درس و یادگیری است لذا همه ما می توانیم با توجه به سیره علمی و علمی ایشان الگوی مناسبی برای خود مهیا کنیم.

انتهای پیام/www.fa.shafaqna.com

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار