X بستن تبلیغات
5. Fixed

مشکلات بانکی که در پسا برجام همچنان پابرجاست/ خشکبار ایران مسافر کشورهای اروپایی

به گزارش تراز ،افزایش میزان صادرات غیرنفتی زمینه ساز ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، رونق تولید، کاهش وابستگی و توسعه اقتصادی برای کشور است. این موضوع که چند سالی است به مکرر در بیانات رهبر معظم انقلاب دیده می شود، جز موضوعاتی است که پرداختن جدی به آن می تواند کشور را از نظر تولید و به ویژه تحقق اقتصاد مقاومتی بیمه کند.

***

رشد 29درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی بندر شهید رجایی

اله مراد عفیفی پور مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت:« حدود ۵۸ میلیون تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در بندر شهید رجایی در سال جاری جا به جا شده است که این رقم حاکی از رشد 45 درصدی در این حوزه است.»

در همین زمینه عفیفی پور گفت:« از این رقم،یش از ۳۸ میلیون تن مربوط به کالاهای غیر نفتی با رشد ۲۹ درصد و بیش از ۱۹ میلیون تن با افزایش ۱۱ درصدی به فرآورده های نفتی اختصاص دارد.»

***

عقب ماندگی 9 ماهه از صادرات غیر نفتی

پیش بینی سال گذشته دولت این بود که صادرات کالاهای غیرنفتی از 42.5 میلیارد دلار سال 94 به 52.5 میلیارد دلار در سال 95 افزایش یابد که این موضوع تحقق نیافت.

  با توجه به صادرات 31 میلیارد دلاری کالاهای غیرنفتی در 9 ماهه ابتدای امسال، کارشناسان از عقب ماندن صادرات در این بخش خبر می‌دهند. 

در همین زمینه کشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق، ترکیه، جمهوری کره، هند، افغانستان، ژاپن، پاکستان، عمان جزء 10 کشور عمده مقصد صادرات طی نه ماهه سال 1395 بوده‌اند.

همچنین سید‌رضی میری رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران در گفتگویی از فراهم نشدن ساز و کار صادرات توسط دولت در شرایط پسا برجام خبر داد و افزود:« هنوز ارتباطات بانکی و مسائل مربوط به آن حل نشده است.»

***

صادرات 2میلیارد دلاری خشکبار ایران به دنیا

بر اساس آمارهای رسمی مقصد این صادرات کشورهای آلمان، آمریکا، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، اسپانیا و سوئد بوده‌اند.

مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم آغاز به کار چهارمین نمایشگاه بین‌المللی آجیل، میوه‌های خشک و صنایع وابسته در تاریخ 17 دی ماه جاری گفت:«در حال حاضر سالانه بیش از ۲ میلیارد دلار خشکبار از ایران به کشورهای مختلف صادر می‌شود.»

بر این اساس، مقصد نهایی تولیدات ایران روانه ۵۰ کشور دنیا می‌شود.

در این زمینه شجری، مدیرکل توسعه تجارت وزارت جهاد کشاورزی از تولید سالانه محصولات خشکبار به شرح زیر خبر داد:

پسته

دویست هزار تن

کشمش

صد و شصت هزار تن

مغز گردو

صد و پنجاه هزار تن

خرما

یک میلیون و دویست هزار تن

انجیر

سی و پنج هزار تن

بادام درختی

پنجاه هزار تن

لوبیا

سیصد و سی تن

عدس

نود هزار تن

نخود

سیصد هزار تن

زعفران

دویست و هفتاد تن

 

***

ظرفیت‌های مناسب کهگیلویه و بویراحمد جهت صادرات غیرنفتی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز از صادرات سه میلیون دلار کالا در سال جاری از گمرک این استان به کشورهای اروپایی و آسیایی خبر داد.

وی کالاهای صادر شده از کهگیلویه و بویراحمد به خارج را گیاهان دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی و عصاره‌های دارویی ذکر کرد.

همچنین در شرایطی که ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی و صنایع دستی در این استان وجود دارد اما زمینه تحقق این امر هنوز ایجاد نشده است.

***

بندرچابهار ترانزیت کننده 12 هزارتن شکر و سیمان

معاون حمل ونقل وترانزیت سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره ثبت هفت شرکت حمل ونقل بین المللی درچابهار، از ورود دومین کشتی شکرخام باظرفیت12هزارتن خبرداد.

محسن محمدی معین در گفتگو با شبکه اطلاع رسانی جامعه دریایی ایران (مانا) با اشاره به سفر دو ماه قبل کشتی شکرخام وارداتی به چابهار تصریح کرد: «مذاکرات مختلفی با شرکت جی پی سی برزیل برای واردات و ترانزیت شکر از مقصد چابهار انجام شد وازاین پس خط منظم ومستقیم شکر از بندر سانتا برزیل به چابهار می آید.»

وی افزود: «از این مقدار هفت هزارتن آن به افغانستان وبقیه به عراق ترانزیت می‌شود.»

معاون حمل ونقل منطقه آزاد هم چنین ازتامین انبار وانعقاد قرارداد شرکتی با کارخانه سیمان خاش خبر داد و گفت: «به زودی هفت هزار و پانصد تن سیمان این شرکت از بندرچابهار به کشورهای بلاروس و اوکراین ترانزیت می‌شود.»

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار