حضرت آیت الله مکارم شیرازی: اشعار و کلام مداحان باید وحدت آفرین باشد

شفقنا(پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)– حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: مداحان باید اشعار و مطالبی را بیان کنند که مروّج امر به معروف و نهی از منکر در جامعه باشد.
به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، این مرجع تقلید شامگاه سه شنبه در دیدار جامعه مداحان مشهد اظهار داشت: مداحان به دلیل جایگاه ارزشمندی که در میان عموم جامعه دارند می توانند با بهره گیری از اشعار معتبر و استناد به کتب نویسندگان مشهور نقش ارشادی و تربیتی در جامعه داشته باشند.
او افزود: اینکه مداحی در گوشه ای از اشعار و بیان خود به مساله پرهیز از غیبت، تهمت، رباخواری اشاره کند و با اشعار خود مردم را به سوی خدا دعوت نمایند، حرکت ارزشمندی است که ذخیره یوم الحساب محسوب خواهد شد.
آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر در لباس مداحی و حتی در لباس عزاداری می تواند بسیار کارساز باشد و چه بسا کسانیکه در پای همین منابر و هیئات مذهبی در مسیر درست قرار گرفتند.
این مفسر قرآن کریم بیان داشت: یکی دیگر از نکاتی که مداحان باید نسبت به آن توجه داشته باشند آن است که باید اعمال و کردارشان متفاوت تر نسبت به افراد عادی باشد و به گونه ای رفتار کنند تا به عنوان یک الگو برای خویشان و همه کسانی که وی را می شناسند باشد. وضعیت حجاب و پوشش خانواده، نحو مراوده و تعامل با دیگران همچنین نوعدوستی مواردی است که مداحان باید نسبت به آن عنایت ویژه داشته باشند.
او اظهارداشت: مناعت طبع یکی دیگر از مسائلی است که جامعه مداحان باید از آن غافل نباشند و دل به مادیات نبندند به طوریکه یکی از نشان آدم های با ایمان و شیعیان امام علی(ع) مناعت طبع می باشد.
آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با بیان اینکه مداحان باید اشعارشان و کلامشان وحدت آفرین باشد، گفت: در این برهه از زمان نباید کاری کرد که به مقدسات سایر مذاهب توهین شود چرا که نتیجه این مسائل، بروز جنگ های داخلی بین مسلمانان و منجر به ریختن خون شیعیان مظلوم در اقصی نقاط دنیاست و خدایی نکرده اگر مطلبی بگوییم و جایی ضبط و بعدا در میان متعصبین پخش شود و آنان را تحریک به کشتار شیعیان کنند، من هم شریک در خون آن انسانهای بی گناه خواهم بود.
او با اشاره به تفسیر ۲۷ جلدی نمونه خود، اظهار داشت: در این اثر که پیرامون آیات ولایت در قرآن کریم بسیار پرداخته شده است و از منابع متعدد شیعه و سنی مورد استفاده قرار گرفته بدون اینکه به مقدسات مذاهب دیگر اهانتی گردد مطالبی ارزشمندی بیان شده است تا حق مطلب ادا گردد بطوریکه امروز این تفسیر با افتخار مورد استفاده اهل سنت قرار می گیرد، چون از زبانی گزنده استفاده نشده است.
این مرجع تقلید در پایان سخنان خود با بیان اینکه سعی کنید نشست های دوره ای و جمعی داشته باشید، افزود: کارهای فردی اثر کمی دارد و برعکس کارهای جمعی اثربخشی زیادی برجای می گذارد، با برگزاری جلسات مشترک و انتقال تجربیات، اصلاح خطایی اگر وجود دارد، پرهیز از مسائل حساس بدون تردید آثار و برکات ارزشمندی را بر جای خواهد گذاشت.

انتهای پیام/www.fa.shafaqna.com

خبر قبلیاوباما: به اسراییل خیانت نکرده‌امخبر بعدیتقدیر خانواده هاشمی از حضور پرشور مردم؛ همه دیدند خدا به صبر او در برابر تخریب و تهمت، جزای نیکو داد

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار