گروه‌های سوری مساله آشتی ملی را در پایگاه حمیمیم بررسی کردند

خیز روسیه برای تضمین امنیت مخالفان سوری موافق آتش‌بس؛

گروه‌های سوری مساله آشتی ملی را در پایگاه حمیمیم بررسی کردند

» سرویس: بين الملل - آسيا،خاورميانه

منابع سوری اعلام کردند که هیات‌هایی از گروه‌های سیاسی، مذهبی و شخصیت‌های مستقل مخالفان سوریه در راستای اجرای آتش بس و تلاش سوری‌ها برای برقراری آشتی در پایگاه حمیمیم مساله آشتی را مورد بررسی قرار می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم، فرودگاه حمیمیم در حال حاضر به مرکزی برای آشتی میان سوری‌ها تبدیل شده است طوری که نمایندگانی از جریان "برای سوریه دموکرات" و رهبر حزب کنگره ملی و شخصیت‌های مذهبی و نمایندگانی از گروه‌های مخالف مسلح سوریه در این مرکز گرد هم آمده و درباره مساله آشتی گفت‌وگو می‌کنند.

سخنگوی جریان "برای سوریه دموکرات" در واکنش به دیدار گروه‌های سوری در پایگاه حمیمیم گفت: اخیرا با حمایت روسیه، صلح در کشور ما برقرار شد و ما نخستین گام را در راستای روند آتش بس برداشتیم. اوضاع سوری‌ها از 27 فوریه بهبود یافته است و کشور ما نیاز به یک قانون اساسی جدید دارد این مساله بسیج تمامی گروه‌ها و رهبران میدانی و مذهبی را می‌طلبد. ما باید همگان به جز تروریست‌هایی را که هیچ جایگاهی در سوریه ندارند گرد هم بیاوریم و پس از مذاکرات می‌توانیم قانون اساسی جدید را تدوین کرده و انتخابات را برگزار کنیم.

صالح الحارب، عضو مخالفان سوریه نیز بر اهمیت مذاکرات سیاسی تاکید کرد و گفت: مساله مهم این است که مذاکرات را برای خروج از بحران آغاز کنیم. ما به اهمیت نقش روسیه در کشور خود واقف هستیم چرا که نقش میانجی‌گر را میان تمامی طرف‌های سوری ایفا می‌کند.

الیان مسعد، دبیرکل حزب کنگره ملی سوریه نیز گفت: تدوین قانون اساسی جدید می‌تواند موجب حفظ حقوق مردم سوریه و آغاز اصلاحات شود.

در همین راستا سرگئی کورالینکو، رئیس مرکز روسیه برای آشتی میان طرف‌های درگیر در سوریه گفت: رهبران مخالفانی که توافق آتش بس را امضا کردند در حال حاضر از مرکز ما می‌خواهند که امنیت را مقابل تروریست‌های داعش و دیگر تروریست‌ها فراهم آوریم. این مساله برعکس آن چیزی است که در روزهای اول شاهد آن بودیم چرا که در آن روزها این رهبران از ما می‌خواستند امنیت آنها را مقابل نهادها و هیات‌های دولت سوریه به عنوان شرط اساسی برای امضای آتش بس حفظ کنیم.

وی افزود: ما برای تضمین امنیت رهبران مخالفان سوریه و روسای ادارات محلی که توافق آتش بس را امضا کرده‌اند تلاش خواهیم کرد. ما از آغاز کار خود 23 نشست را با نمایندگان احزاب مخالف سوریه و گروه‌های سیاسی برگزار کردیم.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار