دفاع ترامپ از تیلرسون به عنوان وزیر خارجه احتمالی دولتش

دونالد ترامپ در مصاحبه‌ای از رکس تیلرسون، مدیرعامل شرکت نفتی "اکسون موبیل" به عنوان وزیر خارجه احتمالی دولتش دفاع کرد.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز که امروز (یکشنبه) پخش شد درباره گزینش‌ها در کابینه دولتش صحبت کرد.

وی در این مصاحبه، مشخصا درباره رکس تیلرسون، مدیرعامل شرکت نفتی اکسون موبیل به عنوان گزینه اصلی اش برای تصدی وزارت امور خارجه دفاع کرد و او را "یک بازیگر در سطح جهانی" خواند.

ترامپ در پاسخ به اینکه چرا یک مدیر تجاری را به عنوان وزیر امور خارجه در نظر دارد گفت: در این مورد باید گفت تیلرسون چیزی بیش از یک مدیر تجاری است. او یک بازیگر در سطح جهانی است و مسئولیت بزرگترین شرکت در جهان را در اختیار دارد. او مسئول شرکت نفتی است که دو برابر از رقیب شماره دو خود در جهان بزرگتر است. شرکت او به طرزی باور نکردنی مدیریت می‌شود و یک مزیت بزرگ او این است که بسیاری از بازیگران را در جهان به خوبی می‌شناسد. او معامله‌های هنگفتی نه برای خودش بلکه برای شرکتش انجام می‌دهد.

این در حالی است که نشریه تایم نیز به نقل از دو منبع نزدیک به تیم انتقال قدرت ترامپ گزارش داده که او تصمیمش را برای انتصاب تیلرسون به عنوان وزیر امور خارجه دولتش گرفته هر چند که تا زمان اعلام رسمی این مسئله باز هم احتمال تغییر نظر ترامپ وجود دارد.

دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور منتخب آمریکا در حالی از رکس تیلرسون دفاع کرده که شماری از سیاستمداران از روابط نزدیک تیلرسون با روسیه ابراز نگرانی کرده‌اند، اما ترامپ با اشاره به مدیریت "فوق‌العاده" تیلرسون گفته است که او "مهره‌های کلیدی "را به خوبی می‌شناسد.

گزارش‌ها از انتخاب تیلرسون به عنوان وزیر خارجه دولت ترامپ حکایت دارند.

به گفته خبرنگاران انتصاب تیلرسون به دقت مورد موشکافی قرار می‌گیرد، به ویژه پس از آن که در چند روز گذشته گزارشاتی در مورد تلاش کرملین برای تاثیر گذاشتن بر انتخابات آمریکا به نفع ترامپ منتشر شده است. روز گذشته اعلام شد که ترامپ با رکس تیلرسون دیدار کرده است. اما بنابر گزارش‌ها علت این دیدار تمایل ترامپ برای سپردن وزارت خارجه به تیلرسون بوده است.

تیلرسون، ۶۴ ساله، تجارب فراوانی در زمینه مذاکرات بین‌المللی دارد و رابطه بازرگانی مستقیمی هم با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دارد.

او از منتقدان تحریم اقتصادی مسکو در جریان بحران اوکراین بوده است.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار