تصویب تحریم ها درس عبرت برای مسؤولان کشور

خبرگزاری فارس: دهمین اجلاس سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای اعلام بلاد از دیروز با تشکیل کمیسیون‌های تخصصی آغاز شده و صبح امروز نیز مراسم افتتاحیه و رسمی این اجلاسیه با سخنرانی آیت‌الله سبحانی، آیت‌الله یزدی، سردار قاسم سلیمانی و با حضور رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب در مدرسه عالی امام کاظم(ع) برگزار شد.

این اجلاسیه پس از ارائه گزارش کمیسیون‌های مختلف با قرائت بیانیه پایانی به کار خود خاتمه داد.

متن بیانیه پایانی دهمین اجلاس سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علمای اعلام بلاد به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین والصلوة و السلام علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین سیما بقیة‌الله فی الارضین.

دهمین اجلاس سراسری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و علماء اعلام بلاد با هدف تبادل نظر پیرامون «حوزه انقلابی؛ بایسته‌ها و راهکارها» در سالروز شهادت امام حسن عسگری علیه السلام و در آستانه سالروز امامت فرزند برومندش حضرت حجت ابن الحسن المهدی (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف) برگزار شد.

در این اجلاس شرکت کنندگان علاوه بر کسب رهنمود و استماع توصیه‌های مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی سبحانی «دامت برکاته» و اساتید محترم و اعاظم استان‌ها درباره موضوع اجلاس به تبادل نظر پرداختند و بر نکات ذیل تاکید می‌کنند:

1- روحانیت اصیل و انقلابی وارثان بحق انبیاء عظام سلام‌الله علیهم اجمعین و اوصیاء مکرم آنها هستند و هدف اصلی آنان اعتلاء کلمه توحید و تحقق ارزش‌های الهی است و این همان اساس هدف انقلاب اسلامی است، از این روست که انقلاب اسلامی و به تبع آن نظام مقدس جمهوری اسلامی مولود حرکت انقلابی روحانیت اصیل است. بنابر این روحانیت و حوزه‌های علمیه هیچگاه نسبت به آینده و سرنوشت انقلاب اسلامی بی‌تفاوت نبوده و نخواهد بود.

2- پشتیبانی، هدایت، نظارت و مراقبت از جمله وظایف اصلی حوزه‌های علمیه و روحانیت نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی است که همواره بر آن اهتمام جدی خواهد داشت و هر‌گونه تلاش برای تخریب این روحیه را توطئه ای برای جدایی دین از سیاست می‌داند.

3- حفظ وحدت، اتحاد و همدلی در صفوف مسلمانان با تکیه بر تعالیم بلند و رهایی بخش اسلام ناب از ضروری‌ترین نیازهای امروز جهان اسلام بوده و تلاش‌های خائنانه‌ای که در راستای ایجاد شکاف در میان امت اسلامی توسط استکبار جهانی و نظام سلطه به‌ویژه عناصر وابسته آن‌ها نظیر رژیم سفاک سعودی، وهابیت منحط و مزدوران آنها یعنی عناصر تکفیری و ارهابی صورت می‌گیرد محکوم کرده و تعاون و همدلی علماء اسلام و طرد عناصر مزدور وابسته و جلوگیری از طرح مسائل انحرافی را تنها راه پیروزی بر توطئه‌های دشمنان می‌دانیم.

4- حرکت مستقیم و پرشتاب کاروان انقلاب اسلامی مرهون کاردانی و رهبری کم نظیر مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و حضور همدلانه و مجدانه آحاد ملت ایران اسلامی در صحنه است و روحانیت و حوزه‌های علمیه ضمن ستایش نقش بی‌بدیل رهبری نظام در مهار فتنه‌ها و سکان‌داری انقلاب و مقابله با زیاده‌خواهی‌های نظام سلطه و استکبار جهانی و حفظ استقلال و ارزش‌های والای انقلاب اسلامی پشتیبانی از نظام مقدس جمهوری اسلامی و اصل مترقی ولایت فقیه را وظیفه دائمی خود می‌داند.

5-مرجعیت شیعه به عنوان عالی‌ترین رکن و جایگاه روحانیت در حوزه‌های علمیه همواره پیشتاز در دفاع از کیان اسلام ناب محمدی (ص) و انقلاب اسلامی بوده و خواهند بود و حمایت و پیروی از این استوانه‌های علم و دین را وظیفه دائمی خود دانسته و تلاش‌های مؤثر این عزیزان را در حفظ اصول و ارزش‌های اسلامی ارج می‌نهد و توجه همگان به‌ویژه مسئولین و دست‌اندرکاران را به رعایت رهنمودهای این دلسوزان اسلام و انقلاب جلب می‌کند.

6- تهاجم فرهنگی، سیاسی و تبلیغی استکبار جهانی به‌ویژه در عرصه رسانه و فضای مجازی واقعیت انکار‌ناپذیری است که مقابله با آن باور و عزم جدی مسئولان اجرایی و فرهنگی کشور و کلیه دلسوزان نظام را می‌طلبد که آسیب‌های اجتماعی برخی از آثار مخرب این تهاجم دشمن است و حوزه‌های علمیه به عنوان خاستگاه تمدن اسلامی و احیای ارزش‌های دینی مقابله با این هجوم گسترده دشمن را وظیفه اصلی و ذاتی خود تلقی می‌کند و معتقد است که مقابله با این تهاجم گسترده و آثار مخرب آن به‌ویژه در بخش آسیب‌های اجتماعی جز با همدلی همگان و برنامه‌ریزی صحیح و توجه به مقتضیات اسلام و انقلاب میسر نخواهد بود. در این راستا حضور نیروهای مؤمن و انقلابی کارآمد و متخصص در عرصه فرهنگ را امری ضروری و بسیار مهم می‌دانیم.

7- بدعهدی و پیمان‌شکنی‌های مکرر آمریکایی‌ها در مسئله برجام که در حقیقت برخاسته از عمق کینه و خباثت استکبار جهانی به‌سرکردگی آمریکاست از جمله تصویب تحریم‌های اخیر در کنگره آمریکا این درس عبرت و پیام را برای مسؤولان کشور دارد که تنها راه برای حفظ عزت و سربلندی ایران اسلامی تکیه بر توان داخلی و اقتصاد مقاومتی است و آمریکا باید بداند که تصویب تحریم‌ها که نقض صریح برجام است پاسخ قاطع و کوبنده ایران اسلامی را به دنبال خواهد داشت.

8-تجاوز گسترده رژیم سعودی به یمن و کشتار مکرر و مداوم مردم بی‌دفاع شیعیان عربستان، مردم بحرین، صدور تکفیر و ارهاب و تروریسم به منطقه و ایجاد ناامنی را محکوم کرده و از مسلمانان آزاده جهان به‌ویژه علماء و فرهیختگان می‌خواهیم اجازه ندهند که بیش از این کسانی که بی‌کفایتی آنها در اداره حرمین شریفین مکرر به اثبات رسیده است و دست آن‌ها تا مرفق در خون مسلمانان منطقه در عراق، لبنان سوریه فرو رفته است بیش از این با جنایات و افکار خود ساخته و منحرف وهابیت ساحت اسلام ناب محمدی(ص) را خدشه‌دار کنند.

9- امر تبلیغ از رسالت‌های مهم روحانیت و حوزه‌های علمیه بوده که امروز با هجوم شبهات و نیازهای فرهنگی جهان به‌ویژه جهان اسلام‌، گسترش فضاهای مجازی توجه جدی به آسیب‌های اجتماعی و اثرات مخرب آن، تلاش مضاعف مسؤولان فرهنگی و حوزه‌های علمیه را می‌طلبد از این رو لازم می‌دانیم ضمن توجه به نیازهای جدید و شیوه‌های نوین سیاستگذاری‌ها در این عرصه که منجر به افزایش ظرفیت‌ها و هم‌گرایی و استفاده از فرصت‌های جدید گردد با دقت و شتاب بیشتری همراه شود.

10-تحول در حوزه‌های علمیه به معنای آمادگی و توجه روز آمد به نیازهای جهان و برای حوزه پاسخ‌گو از مباحث مهم امروز حوزه‌های علمیه است که همواره مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی و مراجع عظام تقلید «دامت برکاتهم» بوده است از این‌رو لازم است حوزه‌های علمیه این مباحث پر اهمیت را تا حصول نتیجه دنبال کنند.

11- ضمن توجه به تلاش‌های صورت گرفته در مهار تورم و رسیدگی به محرومین و اقشار کم درآمد به‌ویژه در عرصه سلامت و بهداشت مراتب نگرانی خود را نسبت به وضع اقتصادی عموم مردم خاصه طبقات ضعیف و کم در آمد ابراز داشته و از مسؤولان محترم در قوای مقننه و مجریه می‌خواهیم هر چه سریعتر با برنامه‌ریزی صحیح و استفاده بهتر از امکانات مادی و معنوی کشور با مدیریت جهادی توجه جدی به اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل شایسته‌ای انجام دهند.

12- در خاتمه با گرامیداشت یاد امام راحل (قدس سره)، شهیدان گلگون کفن و همه عزیزانی که سالیان قبل در کنار و همسنگر ما در پاسداری از ارزش‌های اسلام و انقلاب بوده‌اند و برای سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری و سایر مراجع عظام تقلید «دامت برکاتهم» دعا کرده و ظهور و تعجیل در فرج مولایمان حضرت ولی عصر (عج)‌ را از خداوند منان مسألت می‌کند و آخر دعوانا انا الحمد لله رب العالمین.

محمدیزدی

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

18 آذر ماه 1395

8 ربیع الاول1438

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار