اسکیزوفرنی, سخت ترین آشفتگی روان پریش

آیا واقعا تا به حال در خیابان مرد یا زنی را نگاه کرده اید که زیر لب با خودش پچ پچ کند. ژست های باورنکردنی و غریب بگیرد و طوری عمل کند که انگار کسی با او حرف میزند و همراه اوست؟ احتمالاً از خودتان سؤال کرده باشید چه اشکالی در او حضور دارد. گرچه این طوری رفتارها قادر هستند با چندین آشفتگی ارتباط داشته باشند ولی در خیلی از نکات علامت های نوعی آشفتگی روانی ای بنام اسکیزوفرنی هستند که قدری بیشتر از یک درصد جمعیت بزرگسال دنیا را دچار می کند.

«اسکیزوفرنیا» یا «شیزوفرنیا» سخت ترین آشفتگی روانی است که شامل فروپاشی و تجزیه در قدرتمندی تفکر سنجیده یا قدرتمندی پاک حقیقت از خیال است. حتی در یک مکالمه ی معمولی هم دیگران شناسایی میکنند که بیمار اسکیزوفرنیایی معضل دارد. امکان دارد مکالمه های آنها پراکنده و بی سر و ته بوده و به دشواری بتوان از آن سر درآورد. بیمار به سرعت از یک بحث به بحث دیگر می پرد (پدیده ای که به آن واپاشی تداعی ها نقل میشود.)

امکان می دارد بیمار توهم داشته باشد؛ یعنی، تجارب ادراکی مانند شنیدن صداهایی که فرد دیگری نمی شنود. این شخص امکان می دارد هذیان داشته باشد، یعنی باورهایی کاملا نادرست مانند این اعتقاد که فوت شده است یا این که فرد اهمیت می داری در دنیا (مثلا امپراتور دنیا) است یا دیگران بر ضد او توطئه می کنند. امکان می دارد تصور کنند که دیگران قادر هستند افکار او را بخوانند یا افکار او را هدایت کنند.

آشفتگی اسکیزوفرنی چه چیزی است؟

امکان دارد عکس العملهای احساسی ناهمخوان مانند گریه در هنگام شنیدن اخبار خوب یا خنده کردن درهنگام روبرو شدن با اخبار بد از خود نمایان کند یا این که به هیچ وجه از از خود عواطف نمایان نکند. استدلال در اکثر اوقات باورنکردنی و غریب است، مثلا، «آن مرد روی یک صندلی زردرنگ نشسته است، پس او باید آدم بزدل و ترسویی باشد»؛ در بسیاری از نکات، بیماران اسکیزوفرنیایی از لحاظ اجتماعی گوشه گیر هستند و پسندند از دیگران دوری کنند. علامت های این مریضی غالبا باورنکردنی بوده و سبب رنجش افرادی می شوند که در اطراف آنها میزیند.

برای آن که تشخیص اسکیزوفرنیا داده شود، بیمار باید حداقل یکی از علامت های فوق را به مدت حداقل ۶ ماه داشته باشد و در یک حوزه مهم زندگی مانند حفظ شغل، ارتباط با دیگران یا انجام کارهای هرروز مانند تیپ بر تن کردن دچار معضل شود.

* انواع مختلف

در اینجا سه نوع مهم این مریضی توصیف می شوند؛

* اسکیزوفرنیای در هم ریخته

خصوصیت اسکیزوفرنیای در هم ریخته واژه است از رفتار در هم ریخته و غالبا ابلهانه و گفتار گسسته. این نوع از اسکیزوفرنیا شدیدترین نوع حساب میشود. خوشبختانه این نوع نادر است و فقط پنج درصد از همه بیماران اسکیزوفرنیایی را تشکیل می دهد.

* اسکیزوفرنیای کاتاتونیک

این نوع اسکیزوفرنی که غالبا کاتاتونی نامیده می شود، به دو شکل پیدا میشود. در یک نوع، شخص بی حرکت بوده و گاه ساعت ها در یک حالت باقی می ماند. چنین به چشم مییاید که بیمار از همه اتفاقاتی که در پیرامونش می گذرد بی آگاهی است. هر چندین بعدها قادر هست درباره رویدادهایی که در طی این دوره پیش آمده است، حرف زند. نوع دیگر این آشفتگی به صورت فعالیت شدید و بیقرار است.

* اسکیزوفرنیای پارانویید

خصوصیت این نوع اسکیزوفرنی واژه است از سوءظن و هذیان گزند و زیان. بیمار گم گشتگی قابل ملاحظه ای داشته و در مکالمه های خود از یک بحث به بحث دیگر می پرد.

* درمان

درمان این آشفتگی به واسطه دارودرمانی است و معالجه های روانشناختی هم به همراه تجویز دارو پیشنهاد داده میشود. نمونه های تازه داروهای ضد روانی ای به این اشخاص یاری میرسانند تا زندگی رضایتبخشی داشته باشند. آنها در افت نبود اعتدال زندگی کرد شیمیایی که عامل بروز آشفتگی هستند و هم افت احتمال عود این آشفتگی اثر دارند. در هر حال داروهای ضد روانی ای، مانند همه داروها، باید صرفا تحت نظر یک روانپزشک مجرب به کار برده شوند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار