روستای گورج

به روایتی لغت گورج دراصل کوه رچ بوده رچ به معنای ردیف وچون پیرامون روستای گورج راکوهها به ردیف احاطه کرده ا ند نام انرا کوه رچ نهاده اند گه بعدها براثر تنبلی زبان تبدیل به گورج شد.این اطلاعات را اینجانب حدود ۲۵سال قبل اززبان مرحوم حجه الاسلام شیخ مسیح افتخاری گورجی زمانیکه درتابستان درگورج پایین محله کنار درخت چنار پهلوی چشمه نشسته بودیم شنیدم خداوند ایشان وهمه اموات شما ومارا بیامرزد.

قلعه شاه نشین گورج راجع به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان املش، بخش رانکوه، روستای گورج واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ ماه آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۶۵۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشورمان ثبت شده است.

شهرستانِ املش در شرق گیلان واقع شده و فاصله اش تا رشت ۶۵ کیلومتره. برای نگاه کردن قلعه ی گورج نخست باید به املش و از اونجا به ۲ کیلومتریِ شمالِ روستای گورج بریم. قلعه گورج بینِ روستای گورج و رودخونه ی چاک رود، رودی کوهی به بلندی ۱۶۰۰ متر واقع شده. این قلعه، میان مردمِ ناحیه بنامهای ]گورجی قلاکوتی، قلعه گردان، شانشین قلعه و قلعه اسماعیلیان[ معروفه. دسترسی به قلعه از روستای گورج، از جاده ی مالرو، کنار صخره های ارگانیک و دامنه های جنگلی، پس از گذر از سربالایی تند، امکان پذیره. تا قبل از دوره ی قاجار تو هیچ کتابی از این قلعه، نام برده نشده. محوطه ی قلعه با چهار دیوار از پستی و بلندی کوه ها، محصور شده. در شمال غربِ قلعه ی گورج، بقایایی از دیوار استحفاظیِ بزرگی که ۲۵ متر طول و ۸ متر بلندی داره، نگاه کرده می شه. در ساختِ این دیوار از تخته سنگ های ارگانیک و گِل و آهک بهره گرفته شده. در سطح جنوبیِ قلعه، دو بُرجِ سنگىِ بزرگ حضور داره. در محوطه ی داخلِ قلعه نیز چندین آب انبار برای ذخیره ی آب بارون ساخته شده بود که تنها وسیله ذخیره ی آب در این قلعه بود. در سطح قلعه، آثاری از دیوارها و پیِِ عمارت ها نگاه کرده می شه که نشون می ده این قلعه، مسکونی و ارتشی بود. متاسفانه بخشهای مختلفِ این آثار بر اثر کاوش های غیر مُجاز انبوه به شدت ویران شده. دیوارها و حصارهای قلعه چون در قُله ی کوهی واقع شده که از هر طرف شیب، داره. از نگاه پاسداری ای قلعه رو چنان مقاوم می کرد که دسترسی به اون برای مهاجمان کارِ آسونی عدم. بنا بر سَبکِ سازنده ای، می شه این قلعه رو منتسب به دوره ی اسماعیلیه دونست.

تصویر و عکس روستای گورج

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار