کل علی کوسه؛ اعتراض به منظور باران در چهار محال و بختیاری (۲ عکس)

در چهار محال و بختیاری در مواقع خشکسالى که بارندگى دیر مى‌شود یک نفر آدم کوسه (بى‌ریش و سبیل) را انتخاب مى‌کنند و برایش سیبیل و ریش مى‌گذارند.
یک کیسهٔ چرمى بزرگ را هم روى سرش قرار مى‌دهند؛ لباس‌هاى گشادى به تنش مى‌کنند و کیسه‌اى را هم روى دوشش مى‌گذارند. بعد از آن عدهٔ زیادى دور او را گرفته و با هم دسته‌جمعى به در خانه‌ها مى‌روند و آغاز مى‌کنند به خواندن این غزل:
هـار هـار هارونـک   خدا بزن بارونک
سى او عیال دارون   خدا بزن بارونک
گندما که زیر خاکن   ز تشنئى هلاکـن
هـار هـار هارونـک   خدا بزن بارونک
آنگاه شخصى که به در منزل یا چادرش رفته‌اند، مقدارى آرد یا گندم به آن‌ها مى‌دهد، اما در ابتداى امر کمى آب روى سر آن‌‌ها مى‌ریزد.
به همین ترتیب این کار تا شب ادامه پیدا مى‌کند. بعد با آردهایى که بدست آورده‌اند نان مى‌پزند و دربین آن‌ها چوب کوچکى هم مخفی مى‌کنند، ‌آنگاه نان‌ها را تقسیم مى‌کنند که در محضر جمع خورده شود. کسى که چوب از نانش در بیاید او را مى‌گیرند و آنقدر مى‌زنند تا یک نفر بیاید و ضمانت کند و نقل بکند که مثلاً تا بهمان روز باران مى‌بارد. اگه تا روز تعیین شده باران نبارد ضامن او را کتک مى‌زنند تا یک نفر دیگر بیاید و ضامن او شود. این کار تا آمدن باران ادامه دارد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩تصویر و عکس کل علی کوسه؛ اعتراض برای باران در چهار محال و بختیاریتصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس کل علی کوسه؛ اعتراض برای باران در چهار محال و بختیاری

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار