بحران سوریه؛ سوءاستفاده تروریست‌های جهان از اعتراضات مردمی

آیت الله هاشمی رفسنجانی:

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در دیدار آقای سائولی نینیستوو، رئیس جمهور فنلاند، بحران سوریه را سوءاستفاده تروریست‌های جهان از اعتراضات مردمی دانست.

بحران سوریه؛ سوءاستفاده تروریست‌های جهان از اعتراضات مردمیبه گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر امروز در دیدار آقای سائولی نینیستوو، رئیس جمهور فنلاند، بحران سوریه را سوءاستفاده تروریست‌های جهان از اعتراضات مردمی دانست و گفت: کار به جایی رسیده است که الان سوریه گاهی میدان رویارویی کشورهای قدرتمند جهان می‌شود و حمایت‌های ایران از دولت و ملت سوریه به خاطر وجود تروریست‌ها در آن کشور است که برای همه جای جهان خطرناک هستند.

 وی با اشاره به گزارش‌های بعضی از کشورها در خصوص آمار هواداران داعش در جهان، افزود: هر یک از این تروریست‌ها، وقتی از سرزمین‌های اشغالی فعلی بروند، در هر جای جهان، هسته تروریستی تشکیل می‌دهند که امروز در افغانستان، یمن، سومالی، پاکستان و لیبی اینچنین شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سربازگیری از جوانان ناراضی کشورها را شگرد گروه‌های تروریستی دانست و گفت: اگر جامعه جهانی و جوامع بین‌المللی در این خصوص فکر اساسی نکنند، بعید نیست که شاهد گسترش تروریسم در کل جهان باشیم.

وی در پاسخ به سؤال رئیس جمهور فنلاند که «ساختار نظام شما چگونه است؟»، اظهار داشت: ساختار نظام ما براساس قانون اساسی به گونه‌ای تنظیم شده است که همه مسئولیت‌ها، حتی رهبری، با رأی مستقیم یا غیرمستقیم مردم انتخاب می‌شوند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان اینکه «حتی در شهرها و روستاها هم اعضای شوراها با رأی مردم انتخاب می‌شوند»، درباره قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مردم برای قوانین کشور تصمیم می‌گیرند و تصویب می‌کنند که برای تأیید و تطبیق با شرع و قانون اساسی به شورای نگهبان می‌رود که اگر به تفاهم نرسیدند، برای حلّ اختلاف به مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌آید که رؤسای سه قوه و شخصیت‌های اصیل کشور عضو آن هستند.

وی با بیان وظایف قانونی مجمع تشخیص مصلحت نظام، به عنوان نمونه به تدوین سیاست‌های کلی نظام اشاره کرد که به عنوان مشاور رهبری نظام تصویب می‌کند و ایشان هم برای اجرا به رؤسای قوا و دستگاه‌های مربوط ابلاغ می‌کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در خصوص نامگذاری نظام به عنوان «جمهوری اسلامی» گفت: پس از مباحث زیاد در رسانه‌ها و جامعه، به فرمان امام(ره) از طریق رفراندوم به این نام رسیدیم که جمهوریت و اسلامیت را در خود دارد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، در بخش دیگری از سخنانشان با ارائه تحلیلی از روند تشکیل و تأسیس رژیم جعلی صهیونیستی و نقش اروپایی‌ها در این زمینه، افزود: وجود 9 میلیون آواره و عصبانی همیشه می‌تواند خطرناک باشد و تا مشکل صهیونیست‌ها که تروریسم دولتی دارند، حل نشود، نمی‌توان به آرامش جهانی امیدوار بود.

وی در خصوص روابط ایران و فنلاند خاطرنشان کرد: رشد فناوری در جهان به گونه‌ای است که همیشه کشورها به روابط با همدیگر نیاز دارند و ما در ایران محدودیتی برای ایجاد رابطه با کشور شما نداریم.

آقای سائولی نینیستوو نیز در این دیدار با اشاره به برنامه‌های سفر خود، از مذاکرات خود و همراهان اظهار خرسندی کرد و گفت: مبارزه با تروریسم، بحران سوریه، مسائل خاورمیانه و نقش ایران برای تقویت پایه‌های ثبات منطقه، محور مذاکرات من و همراهانم با مسئولان جمهوری اسلامی است.

وی با تأکید بر برنامه‌های هلسینکی برای گسترش روابط با تهران، حضور مدیران بخش‌های خصوصی و تجّار در هیئت همراه خود را نشانه علاقه دولت و ملت فنلاند به توسعه همکاری‌های دوجانبه دانست و افزود: مثلاً با مسئولان سازمان هواپیمایی آمدیم تا هر چه زودتر پرواز مستقیم بین پایتخت‌های دو کشور برقرار شود.

رئیس جمهور فنلاند، در خصوص بحران سوریه و افزایش مهاجران به اروپا، گفت: بحران‌ها، با بیکاری‌ها شروع می‌شود که جوانان چون شغلی ندارند، به سوی افکار افراطی می‌روند.

آقای سائولی نینیستوو، در خصوص روابط کشورش با ایران، افزود: ما ایران را کشوری مهم با منابع غنی و متنوع می‌دانیم و امیدواریم در این رفت و آمدها، روابط به سطوح خوب و مناسب‌تر برسد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار