کلیسای تمپلیاکیو در هلسینکی، سازه ای فضایی -آکا

نوشته شده در تاریخ 1395/08/05 در دسته بندی دیدنی های جهان از هر پنج قاره آکاایران: مقاله‌های مرتبط:کلیساهای چوبی نروژکلیسای سنت باسیل کجاست؟

در محله‌ی «تولو»ی شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند، در میان یک مجتمع مسکونی معمولی، گویی صحنه‌ای از فیلم «استیون اسپیلبرگ» ظاهر می‌شود. یک ماشین عظیم‌الجثه‌ی خارجی از خواب عمیق بیدار می‌شود و از زمین سربر می‌آورد که به مدت هزاران سال در خواب بوده است. یک سوراخ بسیار بزرگ در سنگ بستر زمین پدیدار شده و گنبد عظیم ربات بیگانه در سطح زمین نمایان می‌شود. تمام داستان این فیلم نشات گرفته از وهم و خیال است اما آن چه در هلسینکی می‌بینید، کاملا واقعی است. اما این سازه‌ی زیرزمینی مرموز یک ماشین یا ربات کشنده نیست؛ برعکس، مکانی برای عبادت است. این محل یک کلیسا است.

,کلیسا,کلیسای تمپلیاکیو,فنلاند,[categoriy]

کلیسای تمپلیاکیو در هلسینکی، سازه ای فضایی -آکاکلیسا,کلیسای تمپلیاکیو,فنلاند,هلسینکی

آکاایران: کلیسای تمپلیاکیو در هلسینکی، سازه ای فضایی

کلیسای تمپلیاکیو که به «کلیسای صخره‌ای» شهرت دارد، دقیقا در وسط صخره‌های سنگی حفر شده است. سازه‌ی آن را به سختی می‌توان از خیابان مشاهده کرد، چون فقط گنبد مسی آن بیرون از صخره‌ها قرار دارد. بیشتر قسمت این سازه، در زیر زمین قرار گرفته است و نور آن را نور خورشید تامین می‌کند که بر پنجره‌هایی که در مرکز گنبد مسی قرار گرفته‌اند، می‌تابد. دیوارهای سنگی ضخیم دورتادور این سازه را احاطه کرده‌اند. صخره‌های سخت این کلیسا در قسمت داخلی آن تقریبا دست‌نخورده‌اند و روی آن‌ها کاری انجام نشده است و به کلیسا کیفیت آوایی شگفت‌انگیزی بخشیده که مناسب برگزاری کنسرت است. 

,کلیسا,کلیسای تمپلیاکیو,فنلاند,[categoriy]

این کلیسا توسط دو برادر معمار، «تیمو و تومو سومالنن» طراحی و ساخته و در سال ۱۹۶۹ افتتاح شد. این کلیسا یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری هلسینکی است و سالانه حدود ۵۰۰ هزار نفر از آن بازدید می‌کنند. 

,کلیسا,کلیسای تمپلیاکیو,فنلاند,[categoriy],کلیسا,کلیسای تمپلیاکیو,فنلاند,[categoriy],کلیسا,کلیسای تمپلیاکیو,فنلاند,[categoriy],کلیسا,کلیسای تمپلیاکیو,فنلاند,[categoriy],کلیسا,کلیسای تمپلیاکیو,فنلاند,[categoriy],کلیسا,کلیسای تمپلیاکیو,فنلاند,[categoriy]

دیدنی های جهان از هر پنج قاره -

 مطالب مرتبط

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار