تیترهای مبهم و تأمل برانگیز روزنامه ها

شفقنا رسانه- اخبار و شایعات تخلفات مالی، ماه‌هاست بدون دردسر، راه خود را به روزنامه‌ها باز کرده‌اند؛ چه درباره شهرداری باشد و چه دولت. امروز هم علاوه بر دیگر موضوعات، تخلفات مالی مورد توجه قرار داشت.

ابهام در تیتر، اگر تعمدی باشد می‌تواند در عین معمایی بودنش، به انتقال مفهوم یا موضع روزنامه کمک کند اما اگر مانند تیتر امروزِ امید ایرانیان، کارکردی نداشته باشد، یکی از ضعف‌های تیترزنی به شمار می‌آید. روزنامه گزارشی نوشته است و در آن به عملکرد رسانه‌‌های متعدد قالیباف و شهرداری تهران پرداخته است. اما در این تیتر: «از حمایت تا تنفر شهردار تهران» مشخص نیست منظور طرفین حمایت و طرفین تنفر، چه کسانی است. در متن گزارش اما مشخص می‌شود منظور روزنامه این است که شهردار از یک سو از عملکرد رسانه‌های نزدیک به خود حمایت می‌کند و از سوی دیگر، اعلام می‌کند که از تیترهای تخریبیِ این رسانه‌ها علیه دولت متنفر است. ابهام این تیتر تنها زمانی برطرف می‌شود که متن خوانده شود و این با استانداردهای تیترزنی حرفه‌ای مغایرت دارد.

jaaar-com-omideiranian

تأمل‌برانگیزترین تیتر امروز مربوط می‌شود به گفت‌وگوی اختصاصی روزنامه آرمان امروز با حجت الله میرزایی، معاون اقتصادی وزیر کار: «سه چهارم ایرانی‌ها کار نمی‌کنند». روزنامه این خبر را بیش از حد ساده‌سازی کرده به گونه‌ای که در نگاه نخست، بی‌مبنا و غیرمستند به نظر می‌رسد. در متن اما معاون وزیر کار، این واقعیت را توضیح داده است: «در حال حاضر در کشور ما از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران تنها ۲۲ میلیون شاغل هستند و سه چهارم جمعیت کشور در تولید هیچ دخالتی ندارند.» با این توضیح، تیتر روزنامه چندان هم دقیق نیست چراکه مشاغل غیررسمی که بخش قابل توجهی از جمعیت ایران را در خود جای داده، به حساب نیامده است؛ در واقع ممکن است سه چهارم جمعیت در تولید و مشاغل رسمی و ثبت‌شده حضور نداشته باشند اما از راه‌های غیررسمی دارای درآمد هستند و استفاده از ادبیات غیرعلمی و عامیانۀ «کار نمی‌کنند» در تیتر، نتوانسته این تمایز و مرز مهم را نشان دهد.

jaaar-com-arman

روزنامه امتیاز که از نظر صفحه‌بندی و تیترزنی، چندان حرفه ای عمل نمی کند، امروز در ستون راست خود، مجموعه‌ای از عکس‌های کوچک از مسئولان حوزه‌های مختلف از جمله وزارت کار، وزارت نفت، وزارت صنعت و معدن و حوزه ورزش را به صورت عمودی همراه با خبرهایی از آن‌ها قرار داد. در انتهای این ستون، تصویر پیرمردی قرار گرفت با تیترِ «فروش منزل برای درمان فرزند». بی‌ارتباطیِ این عکس و تیتر به باقیِ ستون، چندان جالب نیست و بهتر بود این خبر در جای دیگری از صفحه قرار می‌گرفت تا بهتر دیده شود.

jaaar-com-emtiaz

یکی از امیددهنده‌ترین تیترهای امروز، از دل گفت‌وگوی روزنامه ایران با معاون وزیر نفت بیرون آمد؛ این که دولت برای سال ۹۶ بودجه‌ای را برای واردات نفت اختصاص نمی‌دهد چراکه با افزایش تولید نفت، ایران پس از ۳۶ سال به خودکفایی بنزین رسیده است؛ زیرتیتر هم از صادرات روزانه ۵۰۰ هزار بشکه انواع فرآورده‌های نفتی نوشته است. روزنامه تیتر نویدبخش دیگری هم درباره آزادراه تهران-شمال انتخاب کرد و از پیشرفت ۷۰ درصدی آن خبر داد که البته به طور دقیق‌تر، این میزان برای پیشرفت قطعه یکِ آن است. روزنامه اما به اشتباه، فونتی سفید را روی عکسی شلوغ انتخاب کرد که باعث شد عدد ۷۰ به درستی دیده نشود و فقط ۷ واضح باشد.

jaaar-com-iran

یکی از شلخته‌ترین گرافیک‌های امروز را می‌توان در روزنامه بشارت نو و تصویر شکوری‌راد دید. عکس نسبتا خوبی انتخاب شد به ویژه که بازتابی در شیشه هم در آن نمایان بود اما عکس آنچنان خوب نبود که روزنامه نیازی به دستکاری در آن نداشته باشد. به همین دلیل با دو اشتباه و دستکاری غیرحرفه‌ای و بی‌دقت، کیفیت عکس پایین‌تر آمد؛ رنگ آبی مصنوعی‌ای در پس‌زمینه قرار گرفت تا بنر حزب اتحاد اسلامی حذف شود، و همچنین زیرتیترها با پس‌زمینه مشکی روی عکس قرار گرفتند تا بازتاب بنر حزب را در شیشه، بپوشانند. هیچ‌کدام از این دوکار اما عکس را تبدیل به عکسی مناسبی برای صفحه یک نکرد و بهترین راه حل این بود که روزنامه، از عکس دیگری استفاده کند یا بدون عکس آن را کار کند.

jaaar-com-besharateno

تخلف مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان که زیرنظر وزارت آموزش و پرورش است، سوژه اصلی روزنامه جوان است. روزنامه تیتر خوبی هم برای آن انتخاب کرده: «۸۰۰ خودروی لوکس، جدیدترین نشتی صندوق فرهنگیان». در زیرتیترها هم از یک سو استعفای او را «برکناری فانی از سوی رئیس جمهور» دانست و به تعبیر روزنامه این «تحت فشار بودن» به جای پاسخگویی را نقد کرد. از سوی دیگر نوشته شد که با مبلغ خرید این خودروها، امکان خرید ۱۲ هزار خودروی ۱۵ میلیونی برای معلم‌ها وجود داشت.

jaaar-com-javan

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

اشتراکخبر قبلیسوژه عکس معروف «دختر افغان» در پاکستان دستگیر شد + عکسخبر بعدیوزیر خارجه سوریه به مسکو می رود

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار