توافق تهران – هلسینکی برای ‏توسعه همکاری‌های بانکی

رئیس جمهور در نشست خبری مشترک با همتای فنلاندی خود:

رئیس جمهور سفر رئیس جمهور فنلاند به کشورمان را مقدمه توسعه بیش از پیش مناسبات دوجانبه بویژه در حوزه اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دانست.

توافق تهران – هلسینکی برای ‏توسعه همکاری‌های بانکیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری رئیس‌ جمهور، سفر همتای فنلاندی خود به تهران را به معنای اراده جدی دو کشور برای توسعه روابط تهران و هلسینکی دانست و اظهار داشت: بی‌تردید این سفر آغاز بسیار خوبی برای توسعه روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و فنلاند خواهد بود.

 آقای روحانی روز چهارشنبه در نشست مشترک خبری با سائولی نینیستوو، رئیس‌ جمهور فنلاند، با اشاره به اینکه به رغم دوستی دو کشور ، به دلیل مسائل تحریم،  روابط اقتصادی تهران و هلسینکی در سال‌های گذشته در سطح مطلوب نبوده است، گفت: در ماه‌های اخیر شاهد حرکت رو به رشد در زمینه روابط اقتصادی بین دو کشور بودیم.

رئیس‌ جمهور افزود: بی‌تردید بعد از این سفر و اسناد و توافقاتی که بین ایران و فنلاند به امضا رسیده است، شاهد توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور خواهیم بود.

آقای روحانی با بیان اینکه ظرفیت‌های بسیار زیادی در ایران و فنلاند برای توسعه روابط وجود دارد که باید از آنها بهره گرفت، خاطرنشان کرد: حوزه‌های مختلفی از جمله انرژی، حمل و نقل، صنعت، محیط زیست، معدن و جنگل می‌تواند زمینه‌های مناسبی برای توسعه روابط باشد.

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه روابط بانکی و اعتبار صادراتی دو پایه اصلی برای توسعه روابط اقتصادی است، گفت: در این سفر تصمیم ‌گرفتیم تا در زمان کوتاه پیش رو بتوانیم شاهد روابط مطلوب بانکی بین دو کشور باشیم.

آقای روحانی اظهارداشت: در زمینه روابط علمی، دانشگاهی  و فناوری‌های پیشرفته به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ای سی تی ) ، شرایط بسیار خوبی برای توسعه روابط علمی و فناورانه بین دو کشور وجود دارد.

رئیس‌ جمهور گفت: در زمینه گردشگری نیز دو طرف برای توسعه روابط اظهار علاقه مندی کردند که بتوانیم روابط را در این عرصه نیز با برقراری پرواز مستقیم و اتصال خطوط راه‌آهن بیش از گذشته تقویت کنیم.

آقای روحانی تصریح کرد: در جریان مذاکرات، استفاده از ظرفیت‌های روابط ایران و اتحادیه اروپا و گسترش این روابط در حوزه‌های مختلف علمی و اقتصادی را به ویژه بعد از برجام  مورد تأکید قرار دادیم.

رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: در این مذاکرات همچنین بر علاقه مندی دو کشور برای مباحث موجود بین ایران و اتحادیه اروپا در زمینه حقوق شهروندی، مبارزه با مواد مخدر، حقوق بشر و مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم تأکید شد.

آقای روحانی با بیان اینکه مسائل منطقه‌ای و شرایطی که امروز در عراق، سوریه، لیبی و یمن حاکم است، جزو مذاکرات امروز بود، گفت: در این زمینه هم بر ضرورت کمک کشورها برای مبارزه با تروریسم و هم بر همکاری‌های سیاسی برای بی‌ثباتی و نیز مساعدت در راستای مسائل نوعدوستانه تأکید کردیم.

سائولی نینیستوو، رئیس‌ جمهور فنلاند نیز در این نشست مشترک خبری با بیان اینکه دو کشور همکاری‌های دیرینه‌ای در حوزه‌های مختلف داشتند و ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال فنلاند را به رسمیت شناخت، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران و فنلاند می‌توانند همکاری‌های خود را در آینده تقویت کنند و بی‌تردید برجام نقطه عطفی در این حوزه است.

رئیس‌ جمهور فنلاند تلاش‌های گسترده برای رسیدن به توافق هسته‌ای را به آقای روحانی تبریک گفت و افزود: امروز می‌توانیم همکاری‌های خود را در زمینه‌های مختلف هر چه بیشتر گسترش دهیم، لذا در این سفر یک هیئت بزرگ تجاری مرا همراهی می کنند و آنها از مذاکرات خود با طرف‌های ایرانی‌شان ابراز رضایت دارند.

نینیستوو گفت: ایران و فنلاند دارای منافع مشترک در حوزه‌های مختلفی از جمله انرژی، فناوری‌های نو و پاک و حتی جنگل‌داری هستند و می‌توانیم در این عرصه‌ها همکاری‌های مفیدی انجام دهیم.

رئیس‌ جمهور فنلاند افزود: در آینده سفر از فنلاند به ایران و از ایران به فنلاند آسان‌تر خواهد بود و این در زمینه گردشگری می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

وی با اشاره به مذاکرات خود در خصوص مسائل منطقه‌ای از جمله تروریسم و مواد مخدر، اظهار داشت: در مذاکرات تاکید داشتیم که مبارزه با این معضلات نیازمند همکاری‌های جهانی است.

رئیس‌ جمهور فنلاند همچنین به موضوع مهاجرت و آسیب‌های آن اشاره کرد و گفت: در جریان مذاکرات این موضوع را مورد تبادل نظر قرار دادیم و توافق کردیم که کمک به مهاجران باید در کشور مبدأ انجام شود.

سائولی نینیستوو اضافه کرد: امروز متوجه شدیم که ایران پذیرای مهاجران فراوانی است و بیش از 3 میلیون مهاجر افغانی در ایران زندگی می‌کنند. بی‌تردید همکاری بین اتحادیه اروپا و ایران در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است.

رئیس‌ جمهور فنلاند تأکید کرد: از طریق ارتقای همکاری‌های اقتصادی می‌توان راه‌حل‌هایی برای ثبات در منطقه خاورمیانه پیدا کرد.

نینیستوو در پایان افزود: ادامه گفتگو بین  ایران و اتحادیه اروپا در حوزه حقوق بشر، اهمیت دارد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار