نمای کرتین وال شیشه ای، اوج زیبایی معماری نوین + ویدئو

مواد و مصالح: جالب است بدانید اکثر دوره های دنیا، از کلاسیک گرفته تا مدرن و پسامدرن، با هنر معماری آغاز شده اند و اولین تغییرات دوره ای را در بناهای معماران می بینیم. در این شرایط، مواد و مصالح هم از قافله ی تغییرات عقب نماندند و متناسب با معماری و نیازهای انسان، پیشرفت کردند. امروز می خواهیم با معرفی نمای کرتین وال (Curtain Wall) در خدمت شما خوانندگان مطالب تخصصی باشیم. پس با ما بمانید تا بیشتر بدانیم!

کرتین وال شیشه ای

نمای کرتین وال چیست؟

در ابتدا ببینیم که کرتین وال چیست؟ Curtain Wall در زبان فارسی به معنای دیوار پرده ای می باشد. که لغت شناسی این واژه هم ذهن ما را به دو بخش این واژه یعنی دیوار و پرده می کشاند. دیوار به نوعی پوشش و جداکننده دلالت دارد و پرده هم به سبکی وزن و شفافیت. بنا بر این توضیحات، نمای کرتین وال پوشش دهنده ی بیرونی ساختمان است که معمولا از کنارهم قرار گرفتن قاب های آلومینیومی و شیشه به شکل مشبّک تشکیل می شود. این نما جزو نماهای خشک محسوب می شود.

کرتین وال شیشه ای

کرتین وال، سازه ای خود ایستا

کرتین وال (Curtain wall) در اصطلاح عامیانه به پوشش بیرونی ساختمان اطلاق می شود که جزو سازه ساختمان محسوب نمی شود. به این معنا که هیچ بار مرده ای از ساختمان را به دوش نمی کشد و تنها نیرویی که بر آن وارد می شود وزن خودش و نیروی بادی است که با احتساب موقعیت اقلیمی و ارتفاع ساختمان بر آن وارد خواهد شد. تنها هدف کرتین وال علاوه بر زیبایی نما، بیرون نگاه داشتن شرایط آب و هوایی و جوی از ساختمان است.

کرتین وال شیشه ای

استفاده از شیشه در نمای کرتین وال

نمای کرتین وال شیشه ای یکی از پرکاربردترین انواع نماهای شیشه ای می باشد. با توجه به آن که کرتین وال جزو اجزای ساختمان محسوب نمی شود، می توان آن را از مواد سبک وزن تولید نمود تا هزینه های ساختمان کاهش یابد.

کرتین وال شیشه ای

هنگامی که از شیشه به عنوان کرتین وال استفاده می شود، مزیت بزرگی عاید می شود چرا که نور می تواند عمیق تر وارد ساختمان گردد. مزیت استفاده از شیشه در بین قالب های فلزی علاوه بر زیبایی، تأمین نور به هنگام روز است. نمای کرتین وال بهترین نمای شیشه ای ساختمان به لحاظ مسائل سازه در ارتفاع محسوب می شود.

کرتین وال شیشه ای

ویژگی های نمای کرتین وال

همانطور که در بالا اشاره کردیم، یکی از ویژگی های اصلی این نما، عایق کردن ساختمان است. البته این متریال نوین دارای ویژگی های دیگری هم می باشد که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم:

عایق کامل رطوبتی و حرارتی و صوتیبهینه سازی در انتقال نور و دمای محیطکاهش مصرف انرژیسبکی ساختار و کاهش بار مرده ساختمانسرعت بالای اجرازیبایی و جذابیت زیاد در شب و روزمقرون به صرفه بودنرفتار تنشی مناسب در مقابل نیروی زلزله

نمای شیشه ای برج دبی

اجرای نمای کرتین وال در برج دبی

نمای کرتین وال علاوه بر زیبایی و مقاومت بالایی که دارد، اجرای آن هم بسیار راحت و ساده می باشد. طوری که در زمان کوتاهی با هزینه ای اندک، می توان ساختمانی چندین طبقه را با نمای کرتین وال به اجرا رساند. در ویدئوی زیر، انیمیشنی از اجرای نمای کرتین وال در برج دبی را با هم می بینیم.

 

برای آشنایی بیشتر با نماهای مدرن و همچنین مواد و مصالح ساختمانی جدید، تعلّل نکنید! به بخش مواد و مصالح وبسایت ما بروید و از سایر مطالب مرتبط استفاده کنید.

نویسنده: معین قوی | تحریریه چیدانه

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار