خوشرو اعلام کرد: آمادگی ایران جهت اعزام نیروی نظامی، پلیس و خدمات پشتیبانی به عملیات حفظ صلح سازمان ملل

شفقنا- سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در سخنرانی خود در کمیته چهارم مجمع عمومی این سازمان که به منظور بررسی مسائل مربوط به عملیات حفظ صلح برگزار شد، آمادگی جمهوری اسلامی ایران جهت ارائه کمک به عملیات حفظ صلح از طریق ارائه خدمات پشتیبانی و همچنین اعزام نیروی‌های نظامی و پلیس به مأموریت های حفظ صلح را اعلام نمود.

به گزارش شفقنا به نقل از ایسنا، غلامعلی خوشرو در این نشست اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است ایجاد هرگونه سازوکار توسط ملل متحد جهت رسیدگی به چالش های پیش روی عملیات حفظ صلح، اعزام صلحبانان یا تمدید مأموریت یک عملیات، بایستی با نهایت توجه و احترام به اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد و دیگر اصول حاکم بر عملیات حفظ صلح صورت پذیرد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در این خصوص تأکید می نماید که اصولی مانند رضایت طرف های درگیر، عدم استفاده از زور به جز در دفاع از خود، بی طرفی، احترام به اصول برابری حاکمیتی، استقلال سیاسی، تمامیت ارضی همه کشورها و عدم مداخله در موضوعاتی که در صلاحیت داخلی آنان است، بایستی کاملاً محترم شمرده شوند.
خوشرو در ادامه اظهار داشت: حمایت از غیرنظامیان مسئولیت اولیه کشورهای میزبان بوده و عملیات حفظ صلح در صورت داشتن دستورکار مربوطه، بایستی از تلاش های ملی در زمینه حمایت از غیرنظامیان پشتیبانی نماید. بر این اساس، هرگونه مداخله نظامی توسط سازمان ملل متحد یا توسط هر نیروی خارجی دیگر به بهانه حمایت از غیرنظامیان قابل پذیرش نمی باشد.

وی تأکید نمود: مقابله با سوء رفتار از جمله استثمار و سوء استفاده جنسی از سوی صلح بانان بایستی به عنوان یکی از اولویت های ملل متحد در اجرای عملیات حفظ صلح مورد توجه قرار گیرد.
نماینده دائم کشورمان در پایان با اشاره به استفاده فزاینده از فناوری های نوین در مأموریت های حفظ صلح اظهار داشت: علیرغم قابل درک بودن استفاده از این فناوری ها بدلیل پیچیدگی مأموریت های حفظ صلح، با این حال جمهوری اسلامی ایران تأکید می نماید که جنبه های حقوقی استفاده از فناوری های نوین و جمع آوری اطلاعات بایستی طی فرایندهای مناسب بین دولتی مورد بررسی قرار گیرد.

ایسنا

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

اشتراکخبر قبلیپاکستان: لشگر جنگوی مسئول حمله کویته استخبر بعدیرسانه جنگی عراق: نیروهای مبارزه با تروریسم در ۲ کیلومتری موصل هستند

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار