نقد و بررسی Shadow Warrior 2

 

نقد و بررسی Shadow Warrior 2

"به قلم پرهام آقاخانی"

نسخه ریبوت شده Shadow Warrior که در سال 2013 عرضه شد، یک سورپرایز به تمام معنا بود. بازی توسط استودیوی مستقل و تازه کار Flying Wild Hog ساخته شده ولی به طرز شگفت آوری فوق‌العاده بود. بنابر این بعید نبود که شاهد دنباله‌ای بر آن باشیم. حالا نسخه دوم این سری ریبوت شده نیز عرضه شده است؛ اثری که نسبت به نسخه اول تغییرات بسیاری را به خودش دیده و این تغییرات باعث شده‌اند تا با یکی از بهترین عناوین امسال سروکار داشته باشیم.

"Who Wants Some Wang?"

کسانی که Shadow Warrior 1 را بازی کرده باشند، بهتر از هر کس دیگری با داستان بازی آشنایی دارند. در نسخه اول شاهد بودیم که Lo Wang (شخصیت اصلی سری) توانست شیاطین را نابود کرده و صلح را به Shadow Realm بازگرداند، ولی بهایی را برای این کار پرداخت و این عمل او نیز باعث شد تا دنیای انسانها و Shadow Realm با هم تلفیق شوند. وقایع نسخه دوم 5 سال بعد از نسخه اصلی رخ می‌دهد. تلفیق دنیا‌ها باعث شده تا انسان‌ها و شیاطین در یک دنیای واحد و در کنار هم قرار بگیرند. Lo Wang نیز به یک مزدور تبدیل شده و برای گروه‌های یاکوزا کار می‌کند تا این که یکی از کار‌های ساده‌اش به بدترین شکل ممکن پیش می‌رود. در کل داستان نسخه جدید جالب توجه است ولی متاسفانه به خوبی SW1 نیست و ممکن است برای کسانی که نسخه قبلی را انجام نداده‌اند و از وقایع آن اطلاع ندارند، کمی نامفهوم به نظر برسد. هرچند خوشبختانه فاکتور طنز داستان بازی همانند نسخه اول در سطح خوبی قرار دارد.

اگر نسخه قبلی را انجام داده باشید، محال است که Hoji را به یاد نیاورید. شیطانی که از همان اوایل بازی به شما ملحق می‌شد و صحبت هایش با Wang از خنده دارترین و جالب‌ترین صحنه های بازی محسوب می‌شدند. حالا در غیاب او، این وظیفه به کارکتری به نام Kamiko محول شده است. بنابر اتفاقاتی که داخل داستان بازی می‌افتد، کامیکو در تمام بازی همراه Wang خواهد بود ولی متاسفانه با این که کامیکو و بحث‌هایش با Wang جزو بخش‌های خوب بازی هستند؛ جای خالی هوجی و متلک هایش واقعا احساس می شود و کامیکو آن جذابیتی که هوجی در نسخه قبلی داشت را ندارد.

"با بخش Photo Mode و فیلتر‌های متنوعش می‌توانید تصاویر فوق العاده زیبایی را به ثبت برسانید."

با وجود استفاده از یک انجین مستقل، بازی از لحاظ گرافیکی بسیار زیباست و محال است که مناظر بازی (از جنگل‌های وسیع گرفته تا شهر‌هایی پر از چراغ‌های نئون) شما را تحت تاثیر قرار ندهند. علاوه بر ارتقای گرافیکی، افکت‌های جدیدی مثل بارش باران یا تغییر رنگ انتهای لوله‌ی اسلحه‌ها بر اثر شلیک‌های پی در پی نیز به بازی اضافه شده اند. ولی نکته جالب اینجاست که با وجود چنین گرافیکی، بازی در زمینه بهینه سازی به‌شدت می‌درخشد و نسبت به برخی عناوین پر هزینه در سطح بسیار بهتری قرار دارد. پس اگر سیستم پیشرفته‌ای ندارید نگران نباشید! چون به راحتی می‌توانید با پایین آوردن تنظیمات گرافیکی بازی، آنرا اجرا کنید. این مورد باعث می‌شود تا گرافیک بازی به شدت پایین بیاید؛ ولی چرا وقتی که Shadow Warrior 2 یکی از سرگرم‌کننده‌ترین گیم‌پلی‌های این نسل را دارد و به همین خاطر نیز شناخته می‌شود، کسی باید آن را فقط به خاطر گرافیک بازی کند؟

گیم پلی بازی به شدت دیوانه‌وارتر و جذاب‌تر از نسخه قبلی است و شاید بار‌ها برایتان پیش بیاید که از شدت هیجان تا مرز فریاد کشیدن پیش بروید! در هر مبارزه انواع مختلفی از دشمنان به صورت Serious Sam وار بر سرتان می‌ریزند و شما هم توسط اسلحه های بسیار متنوع بازی، آنها را قلع و قمع می‌کنید. علاوه بر اسلحه‌های نسخه قبلی مثل Revolver، PDW، شاتگان و شمشیر، اسلحه‌های جدید و بسیاری نیز به بازی اضافه شده اند. از یک کمان تیر اندازی و اسلحه‌های پلاسمایی گرفته تا Ulak‌ها (همان خنجر‌های Riddick) و گل سرسبد اسلحه‌های بازی یعنی اره برقی Warrrsaw که چیزی مشابه اره برقی موجود در بازی DOOM است و اره کردن دشمنان با آن، لذت به شدت وصف ناپذیری دارد.

 

"یکی از اسلحه‌های خفن بازی!"

ولی با این حال گیم پلی بازی نسبت به بازی قبل دچار تغییرات بسیاری شده و این تغییرات ممکن است به مذاق همه خوش نیاید. این تغییرات همان اضافه شدن عناصر جدیدی مثل ویژگی Co-Op، ماموریت‌های جانبی، جمع آوری لوت و جهان باز شدن مراحل هستند. مراحل بازی دیگر حالت خطی ندارند و بازیکن می‌تواند تعداد زیادی از ماموریت‌های فرعی را در کنار ماموریت‌های اصلی قبول کرده، تقریبا در هر زمانی در حین آنها به Hub اصلی بازی تلپورت کند و حتی آنها را به صورت تک نفره یا Co-Op تا چهار نفر، به انجام برساند. با وارد شدن به بخش Co-Op، می‌توانید بلافاصله وارد بازی شوید و نیازی به منتظر ماندن در لابی وجود ندارد. علاوه بر این، بازی به صورت اتوماتیک و بالانس شده‌ای، درجه سختی بازی را نسبت به تعداد بازیکن‌ها تنظیم می‌کند.

جهان باز شدن مراحل شاید از نظر عده ای نکته‌ای منفی محسوب شود ولی باعث شده تا بتوانید در شرایط بحرانی، سریعا از دست دشمنان فرار کنید یا برای حمله به آنها نقشه کشی کنید. شما می‌توانید خود را مخفی کنید و سپس از پشت سر به دشمنان حمله کنید، می‌توانید آنها را از راه دور مورد هدف قرار دهید یا این که می‌توانید مستقیما به سمت آنها بروید و یک آتش بازی حسابی راه بیاندازید. علاوه بر این مورد، طراحی مراحل، جای گیری دشمنان و هدف‌های مراحل و همچنین نوع‌های دشمنان موجود در هر مرحله به صورت رندوم انجام می شوند و باعث می‌شوند که با هر بار شروع مجدد، با شکل متفاوتی از مراحل روبرو شوید. هرچند که با این وجود، مراحل باز هم تکراری به نظر می‌رسند.

 

و اما آخرین تغییر، اضافه شدن مقادیر بسیاری از لوت به بازی (چیزی همانند Borderlands) است. Shadow Warrior 2 پر است از گنجینه‌های مختلفی که می توانید با قرار دادن آنها روی اسلحه‌هایتان، فاکتور‌های خاصی مثل سرعت تعویض خشاب یا میزان ضربه وارده را بهبود ببخشید، قابلیت‌های جدیدی مثل شلیک های دو گلوله ای یا تبدیل کردن دشمن به خرگوش را برای آنها فعال کنید و حتی حملاتی مبنی بر عناصر طبیعی (مثلا آتش و یخ) به آنها اضافه کنید. هرچند این سیستم ممکن است به مذاق یک سری از گیمر‌ها و بعضی طرفداران نسخه اول خوش نیاید.

حالا وقتش است که به سراغ همان دشمنانی که باید سلاخی شوند برویم! تنوع دشمنان نسبت به نسخه قبلی واقعا بیشتر است و در طول مراحل ابتدایی بازی، به طور مداوم دشمنان جدیدی به روند آن اضافه می‌شوند (از شیاطین معمولی گرفته تا نیرو‌های یاکوزا و ابر سرباز‌های Orochi Zilla) که باید برای نابودی آنها از استراتژی‌های مختلفی استفاده کرد. خوشبختانه دشمنان در نسخه جدید از هوش مصنوعی بهتری بهره برده و حتی در مواردی از حرکات جدیدی مثل لگد زدن بهره می‌برند یا از قابلیت‌های عناصر طبیعی استفاده می کنند؛ مثلا ممکن است حملات مبنی بر آتش روی یک سری از دشمنان عمل نکنند یا این که نتوان توسط اسلحه‌های سرد به آنها آسیب رساند. این موارد باعث می‌شوند تا نتوانید فقط روی استفاده از یک روش مبارزه حساب کنید و از تمام اسلحه هایتان استفاده کنید.

 

"جملات موجود در Fortune Cookie ها این بار علاوه بر جملات طنز، شامل جملاتی از افراد مشهور مثل آگاتا کریستی (نویسنده سری داستان‌های پوآرو) نیز می‌شوند."

در نهایت، در بحث صداگذاری انصافا سازندگان سنگ تمام گذاشته اند. علاوه بر موسیقی‌های بازسازی شده ی نسخه اول، اینبار و مخصوصا در جریان مبارزات شاهد موسیقی‌های بیشتری نسبت به نسخه قبلی هستیم که سبک‌های مختلفی نیز دارند. حتی در اقدامی جالب، آقای Stan Bush (خواننده موسیقی You Got The Touch در انیمیشن سینمایی Transformers که به شخصه اعتقاد دارم بهترین موسیقی در این بازی است) چند ترک موسیقی انحصاری و ریمیکس شده را برای این عنوان ساخته است که به شدت حال و هوای دهه هشتادی ای دارند و جزو موسیقی‌های عالی بازی به شمار می‌روند.

نکات مثبت

بهینه‌سازی بسیار خوب بر روی PC‌ و کنسول‌‌ها

گرافیک زیبا

گیم‌پلی به شدت چالش برانگیز

موسیقی‌های عالی

نکات منفی

داستان بازی در حد نسخه قبلی نیست

مراحل با وجود تولید شدن به صورت رندوم، تکراری به نظر می رسند

سخن آخر

Shadow Warrior 2 فوق العاده است. بعضی از ویژگی‌های جدید بازی ممکن است همه را راضی نکند، ولی بازی همچنان یک شوتر سریع و چالش برانگیز می‌باشد و از این لحاظ در کنار عناوینی مثل DOOM قرار می‌گیرد. اگر از طرفداران نسخه اول هستید یا این که به دنبال یک بازی شوتر اول‌شخص پر هرج و مرج و سرگرم‌کننده می‌گردید که چه در هنگام بازی تک نفره و چه در بخش چند نفره جذاب باشد، نباید به هیچ وجه تجربه Shadow Warrior 2 را از دست بدهید.

Verdict

Shadow Warrior 2 is Wangtastic. Some of the game's new features might not please everyone but still, it's a fast and challenging game and because of this, it can stand right next to games like DOOM. If you're a fan of the first game or looking for a chaotic and fun first person shooter game in both single player and co-op modes, you should not miss Shadow Warrior 2. 

Pros

Excellent optimization

Beautiful graphics

Extremely challenging gameplay

Great soundtrack 

Cons

Story is not as good as first game

Levels become repetitive despite being randomly generated  

Final Score: 8.5 out of 10

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار