بازی کوچک در دل بازی بزرگ | ۵۰ مینی گیم برتر تاریخ

بازی کوچک در دل بازی بزرگ | ۵۰ مینی گیم برتر تاریخ

زمانی که بازی Pong که یک عنوان بسیار ساده و شبیه ساز تنیس بود، در دهه ۷۰ میلادی منتشر شد، یک واقعه مهم تاریخی در آن دوران، در کنار فرود موفقیت آمیز سفینه آپولو ۱۳ به زمین و افتتاح شهر بازی های زنجیره ای “سرزمین دیزنی” در کتاب تاریخ بشریت ثبت شد: ظهور بازی های رایانه ای. از دهه ۸۰ میلادی به بعد، بازی های رایانه ای تبدیل به یک پدیده روزمره، یک سرگرمی دوست داشتنی و جزئی از فرهنگ مدرن برای تمامی عوام شدند. ماشین های پیچیده، در عین حال فشرده ای که آن ها را با نام کنسول می شناسیم نیز بخشی از این فرهنگ بوده و با بِرَند آتاری (Atari) در همان آغاز مسیر صنعت، جای خود را در بین اعضای خانواده ها باز کردند. دهه ها سپری شدند و میلیون ها بازی کوچک و بزرگ منتشر شدند، طوری که سنجش عشق مردم به بازی ها را می توان برابر با اهمیت ظهور سینما و جایگاه مهم آن در اوایل ۱۹۰۰ میلادی دانست. درون این پیکسل های ساده در عین حال جادویی، ماجرا ها و اسرار نهفته فراوانی دفن شده است که حاصل دست های هنرمندان فعال درون این صنعت است. تناسب موسیقی، پیچیدگی های گیم پلی، داستان های زیبا و شخصیت های دوست داشتنی و نما های خیره کننده ای که اهمیت و برق چشمانمان را با پدیده گرافیک، باری دیگر بهمان ثابت کرد، از شگفتی های متعدد بازی ها هستند.

۰۰

Pong که از آن به عنوان اولین بازی رایانه تاریخ یاد می کنند، بار ها درون بازی های مختلف تقدیر شد

در حالی که بازی ها در طول سال ها پیشرفته تر می شدند، شاهد پیچیده تر شدن آن ها نیز بودیم. دیگر نجات پرنسس از یک قلعه تنها هدف بازیکنان نبود؛ آن ها اسنیک را می خواستند که به پایگاه های سری نفوذ کند و در کنار یک داستان پیچیده، با توانایی های نظامی اش و مخفی کاری، هیجانی تازه را به بازیکنان هدیه کند. اما گاهی وقت ها نیز از همین پیچیدگی ها می شود چیزهای کوچکی بیرون کشید و از همان ها نیز لذت برد. طرح مینی گیم (Mini Game) زمانی مطرح شد که بازیکنان بتوانند علاوه بر پیشروی در هسته اصلی بازی و به اصطلاح “ماندن روی جاده آسفالت”، کمی هم به بیراهه رفته و با تجربه یک عنوان کوچک تر درون بازی اصلی، خستگی خود را در کنند؛ بیراهه هایی که کاملاً بی خطر بوده و شما را به سوی پرتگاه هدایت نمی کنند، بلکه تنها لحظاتی شاد را برایتان رقم می زنند. مینی گیم ها در اکثر اوقات کوچک، کوتاه و ساده هستند. گاهی با یک پازل ساده و حل معمایی که بخشی از بازی است طرفیم و گاهی نیز کاملاً از خط بازی خارج شده و مینی گیم ها حتی می توانند در قالب یک مرحله مخفی یا مرحله ای اضافه باشند و ما می توانیم تجربیات تازه و لذت بخشی را کسب کنیم که نمای یک از بزرگ ترین جادو های بازی های رایانه ای می باشد. با ما همراه باشید تا نگاهی به تاریخچه مینی گیم ها بیاندازیم و با عنواع و اقسام آن ها در بازی های مختلف آشنا شویم. این شما و این هم ۵۰ مینی گیم برتر تاریخ بازی های رایانه ای.

۰۱

قبول کنید که حتی دردناک ترین لحظات در عناوینی مثل The Last of Us یا Red Dead Redemption هم نیازمند کمی سرگرمی فرعی می باشند

۵۰- Pong | درون بازی TD Overdrive: The Brotherhood of Speed

همینطور که می بینید، از این عنوان کلاسیک یعنی Pong به بهترین شکل ممکن درون یک بازی ریسینگ تقدیر و تمجید صورت گرفته است! در منوی بارگزاری عنوان TD Overdrive: The Brotherhood of Speed که یک بازی مسابقه ای محصول ۲۰۰۲ و کنسول پلی استیشن ۲ است، می توانید در حین صبر کردن برای شروع بازی، Pong را به که کمترین شباهتی به یک بازی مسابقه ای دارد تجربه کنید تا حوصلتان سر نرود. حداقل بهتر نبود در این رده، از عناوین کلاسیکی مانند Space Race محصول ۱۹۷۳ کنسول آتاری تقدیر می شد تا کمی اوضاع منطقی جلوه کند؟ بیخیال، همین که باری دیگر دستمان به Pong تماس پیدا کرد خودش یک معجزه است، حالا چگونگی رخ دادنش زیاد اهمیتی ندارد!

۱۵

۴۹- هک کردن به واسطه لوله ها | درون بازی BioShock

می توانیم بازی های متعددی را نام ببریم که پدیده هک کردن را به شکل های مختلف، چه در گیم پلی اصلی و چه به صورت مینی گیم به ما ارائه می دهند. از سری Saints Row گرفته تا سری Deus Ex و… ولی در BioShock ما برای اولین بار این سیستم را به صورت تلفیقی، بین گیم پلی بازی و مینی گیم مشاهده می کنیم. اگر عناوین ساده ای که با تغییر جهت دادن به لوله ها، باید جریانی را در بینشان برقرار کنید را به یاد داشته باشید، پس در انجام این مینی گیم نیز زیاد به مشکل بر نخواهید خورد. البته درست است که این بازی کوچک پس از مدتی تکراری شده و به ندرت به سراغ آن خواهید رفت، ولی همچنان از سیستم هک Watch Dogs پویا تر و سرگرم کننده تر است!

۱۶

۴۸- مسابقات لگد زدن به مرغ ها | درون بازی Fable: The Lost Chapters

مسابقات لگد زدن به مرغ ها یک مینی گیم مخصوص است که تنها در نسخه The Lost Chapters عناون Fable یافت می شود. این نسخه ویژه فقط به این دلیل خلق شد که سازنده بازی آقای پیتر مولی نکس (Peter Molyneux) به بازیکنان قول داده بود که یک باس اژدها در بازی اورجینال وجود خواهد داشت. درست است که چیزی که در نهایت به وجود آمد کاملاً با مفهوم کلمه اژدها در تضاد است، ولی در پایان هیچ کس ضرری نکرد زیرا نه تنها مبارزه با یک بازی اژدها در این نسخه اضافه شد، بلکه محتوایات متعدد دیگری نیز به این بازی دخول کردند؛ در این میان نیز یک مینی گیم بامزه جای خود را در این بازی پیدا کرد که در آن می توانید توانایی های خود را در بیشترین میزان شوت کردن یک مرغ بسنجید! احسنت به سازندگان.

۰۹

۴۷- Wolfenstein قدیمی در Wolfenstein جدید | درون بازی Wolfenstein: The New Order

زمانی که گرافیک زیبای Wolfenstein: The New Order توسط منتقدان و بازیکنان به چالش کشیده می شد، سازندگان با مهارت هر چه بیشتر، اشاره ای به اولین مرحله از اولین نسخه از سری بازی های Wolfenstein آن هم در قالب یک مینی گیم، با همین گرافیک کرده اند. در مرحله مخفی Nightmare (که با نام فرار از کسلوانیا هم شناخته می شود) با قرار دادن بازیکن در آن شرایط اولاً که حس نوستالژی فوق العاده شیرینی را برای طرفداران قدیمی سری Wolfenstein ایجاد کرد و دوماً اینکه ادای احترام فوق العاده زیبایی به اولین نسخه از این سری که از پیشرو ها و پیشکسوتان سبک تیراندازی اول شخص بود، کرده است.

۳۱

۴۶- دشمن نامرئی | درون بازی Resident Evil (نسخه بازسازی شده سال ۲۰۰۲)

دشمن نامرئی یک مینی گیم برای اولین بازسازی از شاهکار کلاسیک، Resident Evil می باشد. برای باز کردن این مینی گیم، باید یا حالت Real Survival را در بازی به اتمام برسانید و یا اینکه بازی را در حالت متوسط یا سخت، با هر دو شخصیت کریس ردفیلد (Chris Redfield) و جیل ولنتاین (Jill Valentine) تمام کنید. پس از آن، این مینی گیم آزاد شده و همانطور که از اسمش مشخص است، شما می توانید باری دیگر بازی از سر بگیرید ولی اینبار با این تفاوت که تمامی دشمنان شما: نامرئی هستند! حالتی شدیداً سخت و طاقت فرسا که فقط به طرفداران درجه یک این سری توصیه می شود. این حالت چند سال بعد در نسخه Resident Evil: Revelations 2 با همین شکل و شمایل بازگشت.

۳۹

۴۵- نشانه ها را از بین ببر | درون بازی Super Smash Bros

باری دیگر مهمان ماریو و دوستان هستیم؛ با این تفاوت که اینبار مینی گیمی از شاهکار کلاسیک Super Smash Bros (نسخه اورجینال محصول ۱۹۹۹ برای کنسول نینتندو ۶۴) توجهمان را به خود جلب کرده است. از بین بردن نشانه ها چیزی بیشتر از یک حواس پرتی و سرگرمی موقت ساده بین مراحل و مبارزات اصلی بازی بود. این یک بازی به شدت سرگرم کننده بود که مهارت تک تک شخصیت های بازی را برای پیشروی درون خود به چالش می کشید. اگر می خواستید که به بالاترین امتیاز دست یابید، کار بسیار سختی را پیش رو داشتید زیرا برخی مهارت ها در برخی از شخصیت ها با سیستم بازی مقایرت داشته و به معنای دیگر، کندی مساویست با شکست. در هر صورت تجربه این مینی گیم از همه لحاظ برای بازیکنان برد بود، زیرا علاوه بر لذت تجربه آن، جوایز بسیاری را هم نسیب آنان می کرد.

۱۲

۴۴- مسابقه اتومبیل رانی با لودر | درون بازی Shenmue

Shenmue یک بازی ساده، کلاسیک و دوست داشتنی است و بیشتر اتفاقات بازی به انجام کار های معمولی و روزمره می گذرد ولی مانند عناوینی چون Animal Crossing، هرگز خسته کننده و تکراری نمی شود. مانند دیگر عناوین زیبای کنسول Dreamcast، درون Shenmue نیز مملو از مینی گیم های مختلف برای تجربه است. از مبارزات درون کافه ها گرفته تا بازی دارت و بازی های معتدد آرکید که درون بازی وجود دارند. در میان همه این مینی گیم ها، یکی از همه جالب تر و احمقانه تر است. مسابقات لودر سواری که سوار شدن بر روی یک لودر به تنهایی درون یک بازی رایانه ای قرار نیست پایان آرامی داشته باشد، پس نتیجه می گیریم که با یک مینی گیم سرگرم کننده روبرو هستیم.

۰۸

۴۳- Future Street Racer 2165 | درون بازی Bully Scholarship Edition

گاهی اوقات کتک زدن بچه ها در حیاط مدرسه نمی تواند آنگونه که باید، حس و حال یک بازی مدرسه محور را به ما منتقل کند؛ پس برای جایگزین کردن آن، شما باید به سراغ یک چیز تخیلی تری بروید. دستگاه آرکید بازی Future Street Racer 2165 در اتاق مشترک خوابگاه پسران قرار دارد و با استفاده از آن، جیمی هاپکینز (Jimmy Hopkins) می تواند به یک مینی گیم شبیه ساز خلبانی یک سفینه فضایی آن هم در سال ۲۱۶۵ دسترسی پیدا کند. با پیشروی در داستان بازی، این مینی گیم نیز آپگرید شده و قابلیت های جدیدی از جمله تبدیل به یک بازی کاملاً سه بعدی و جذاب به آن اضافه می شود. گویا بودجه مدرسه روز به روز افزایش میافته که از پس تامین همچین هزینه هایی بر می آمدند!

۴۲

۴۲- هک کردن | درون بازی Deus Ex: Human Revolution

اگر به دنبال کلمه “هک در بازی های رایانه ای” بگردید، با صرف نظر از Watch Dogs به اولین چیزی که بر می خورید نام Fallout 3 است که همراه با لوله های معروف BioShock برای شما لیست می شوند. ولی وجود این قابلیت در عنوان Deus Ex: Human Revolution تقریباً تمامی آن ها را شرمنده می کند. درست مانند یک پروسه هک کردن حقیق، این مینی گیم نیازمند سرعت بالا، سریع فکر کردن، سریع عمل کردن و ده بیست چیز دیگر است که همه را نیز باید همزمان با هم انجام دهید. هدف شما نیز کاملاً آشکار است: دور زدن یک سری گره و کد که در نهایت شما را به سوی یک مرکز کنترل هدایت می کنند و هدف شما نیز دست یابی به آن است. در کنار همه آن ها، یک سری گره مخصوص وجود دارد که با هک کردن آن ها حتی به چیز های دیگری نظیر آیتم های اضافی دست یابید. البته طبق معمول سیستم امنیتی هوشمندی هم این وسط وجود دارد که هر چه شما ماهر تر شوید، دسترسی آن ها به شما سخت تر و سخت تر خواهد شد.

۲۷

۴۱- Galaga | درون بازی Tekken

بازی های زیادی در این لیست وجود دارند که عناوین کلاسیک و آرکید را درون خود به عنوان مینی گیم پوشش می دهند و عنوان بسیار قدیمی سبک Shoot ’em Up یعنی Galaga از بهترین آن ها است که درون بازی مبارزه ای Tekken قابل تجربه می باشد. از آنجایی که هر دو بازی اثر کمپانی Namco بوده و با توجه به میراث قدیمی این شرکت، جای تعجب ندارد که بلاخره در یکی از عناوینشان قرار بود که اثری از Galaga مشاهده کنیم. شما می توانید این بازی را در حین بارگزاری بازی اصلی تجربه کرده، ۸ مرحله را پشت سر بگذارید و حتی با کسب بیشترین امتیاز، یک لباس مخفی را برای یک شخصیت آزاد کنید. ممنونیم Namcoی عزیز.

۱۹-۵

۴۰- Chocobo سواری | درون بازی Final Fantasy XIII-2

چوکوبا ها موجوداتی خیالی و در قالب پرنده هایی بزرگ و زرد رنگ هستند که از نسخه Final Fantasy II پا به سری گذاشتند و به دلیل محبوبیتشان، در نسخه های متعدد این سری و حتی بازی های دیگر نیز حضور پیدا کردند. مسابقات چوکوبو سواری در Final Fantasy XIII-2 نمونه مشابهی از مینی گیمی به همین شکل در عنوان Final Fantasy VII محصول ۱۹۹۷ میلادی می باشد که از قضا، بهترین نسخه در سری نیز محسوب می شود. در این مینی گیم، چوکوبوی شما اعداد و آمار مشخصی دارد و شما باید در این مسابقه کمی تجربه کسب کرده و بتوانید تعادل خود را به درستی حفظ کرده تا بتوانید کم کم به برنده شدن فکر کنید. این سیستم نیز بسیار شبیه به نسخه VII می باشد، هر چند با مقداری تغییرات در ظاهر موجودی که بر روی آن سوارید و نژاد آن. با توجه به حس خاطره انگیزی که این بازی کوچک در بازیکنان ایجاد می کند، می توان گفت که با مینی گیم بسیار خوبی روبرو هستیم.

۰۲

۳۹- خانه اپرا | درون بازی Final Fantasy VI

صحنه خانه اپرا در عنوان Final Fantasy VI همواره به عنوان یکی از بهترین لحظات کل سری Final Fantasy شناخته می شود. با این حال به تنهایی یک مینی گیم فوق العاده نیز می باشد و قرار است که شما را بسیار سرگرم کند. این مینی گیم حول حفظ کردن و تمرین برای یک اجرای اپرا توسط دو شخصیت به نام های ماریا و راکو می گذرد و اجرایی که قرار است بشنوید نیز از بهترین قطعات تاریخ اپرا می باشد. طولی نمی کشد که با ورود یک باس عجیب و غریب به جریان بازی، همه چیز به روند همیشگی سبک Final Fantasy باز میگردد و مبارزه ای تاریخی در وسط اجرای اپرا رقم می خورد.

۱۷

۳۸- استاد چاقو کشی | درون بازی Resident Evil: Deadly Silence

استاد چاقو کشی مینی گیمی است که پس از به اتمام رساندن بازی Resident Evil: Deadly Silence آزاد می شود. در این بازی کوچک بازیکن به پنج مرحله برای مبارزه دسترسی دارد که باید با زامبی ها و موجودات عجیب و غریب، آن هم تنها با استفاده از اسلحه سرد خود یعنی چاقو بپردازد. همانند بازی اصلی، بازیکن توانایی انتخاب شخصیت خود را میان دو کاراکتر، کریس ردفیلد و جیل ولنتاین دارد و همانند بازی اصلی، با انتخاب کریس ردفیلد، بازیکن درجه سختی بالاتری را دریافت می کند. اگر موفق شوید که تمامی مراحل بازی را با نمره B یا بالاتر به اتمام برسانید، می توانید شخصیت آلبرت وسکر (Albert Wesker) را برای بخش چند نفره آزاد کنید.

۳۷

۳۷- Blitzball | درون بازی Final Fantasy X

کلمات در وصف ورزش خیالی و مینی گیم مشهور بازی Final Fantasy X یعنی Blitzball ناتوانند. این بازی همانند ورزش فوتبال آمریکایی می باشد؛ با این تفاوت که کل مدت مسابقه در زیر آب رخ می دهد! در ضمن ریاضی را هم به جریان بازی اضافه کنید؛ بله درست شنیدید، ریاضی. با پی گیری عجیب ترین عناوینی که به ذهن خلاق ژاپنی ها تا به حال رسیده، فکر نکنم که ایده این بازی آنچنان هم عجیب و غریب باشد. شخصیت اصلی بازی که Tidus نام دارد، یک ستاره کاربلد در ورزش Blitzball بوده ولی در کنار آن نیز یک نابغه در حل مسائل ریاضی می باشد. حال شما باید برای هر شوت طلایی و ثبت یک امتیاز، مسائل پیچیده ریاضی را حل کنید. ما زیاد نتوانستیم با این بازی ارتباط برقرار کنیم (از آنجایی که برای تجربه یک بازی وارد عمل شدیم نه ورد به زنگ خسته کننده ریاضی) پس به همان فوتبال معمولی می چسبیم. به امید اینکه از این خلاقیت ها به شیوه بهتری در بازی های رایانه ای استفاده شود و فوتبال معمولی را نیز به عنوان یک مینی گیم در بازی ها بیشتر ببینیم، Blitzball را تحریم می کنیم!

۰۷

۳۶- تکواندو | درون بازی Mario & Sonic at the London 2012 Olympic Games

هم سری بازی های ماریو و هم سونیک به تنهایی می توانند هزاران سبک و موضوع مختلف را درون عظمت خود پوشش بدهند که نیازی به هیچ مینی گیمی نداشته باشند؛ تازه زمانی که ما این دو فرنچایز را با یک دیگر ترکیب کنیم که دیگر نباید فکر هیچ مینی گیمی را به ذهن خود راه دهیم، مگر نه؟ خوب مگر اینکه یک بازی در این میان پدید آید که تنها هدف اصلی آن همین بازی های کوچک و مینی گیم ها در قالب شخصیت های جهان ماریو و سونیک است. سری بازی های The Mario & Sonic مجموعه ای از بازی های چند نفره و گروهی هستند که بازی های متنوعی را برای گذراندن اوقات فراقت شما و دوستانتان، با تمامی شخصیت هایی که درون هر دو عنوان وجود دارد، دور هم جمع کردند. همانند سری بازی های Mario Party و عناوین مشابه آن در فرنچایز ماریو، مینی گیم ها را می توان درون هر بازی استفاده کرد یا از خیر آن ها گذشت. مینی گیم تکواندو از جالب ترین های آنان است. تماشای حرکات رزمی و بامزه لوله کش ایتالیایی بر روی خارپشت آبی رنگ از دوست داشتی ترین وقایع این سری بازی ها می باشد.

۰۳

۳۵- مسابقات چیهواهوا دوانی | درون بازی God Hand

چیهواهوا (Chihuahua) کوچک ترین نژاد در میان سگ ها بوده و موجودی بسیار بامزه و خنده دار می باشد. خود بازی God Hand هم که مینی گیمی با محوریت این سگ ها پوشش می دهند نیز بازی خنده دار و عجیب و غریبی است. این مسابقات در کازینوی بازی رخ می دهند که به طور معمول باید محلی برای افراد پوکر فیسی باشند که در حال تمرکز بر روی بلک جک (Blackjack) و پوکر (Poker) هستند. بیخیال، چه اهمیتی دارد که بر سر مسابقه دو چند سگ کوچک و دوست داشتی نیز شرط بندی نکنیم؟ در پایان، این مینی گیم آنچنان هم بامزه از آب در نیامد؛ سگ ها همانند اسب های مسابقات اسب رانی می دوند و بازیکن هم باید بر روی آن ها مبالغی را شرط بندی کند و اگر خوش شانس باشید ممکن است که چیهواهوا شما پیروز از میدان بیرون بیاید. البته یک سگ خوش شانس نیز در این میان با نام Lucky Clever وجود دارد که تضمین می کنیم به احتمال ۹۹ درصد اگر او را انتخاب کنید، پیروز می شوید! درست است که همچنان این مینی گیم کمی عجیب و تا حدودی بی خاصیت به نظر می رسد، ولی خوب در نوع خود جالب است.

۰۵

۳۴- روپایی | درون بازی Bully Scholarship Edition

روپایی یکی از چندین مینی گیم درون دنیای Bully می باشد که شخصیت اصلی بازی یعنی جیمی می تواند بر روی آن شرط بندی کند. هدف اصلی بازی این است که یک توپ فوتبال را مرتباً بر روی هوا شوت کرده و از برخورد آن با زمین جلوگیری کنید. لویس لانا (Luis Luna) شخصیتی است که جیمی را به چالش می کشد. زمانی که جیمی پا به درون دایره آبی رنگی که محدوده این مینی گیم می باشد قدم می گذارد، لوییس به سوی وی شتافته و به او می گوید که من تو را به چالش می کشم. پس از آموختن بازی، اگر جیمی شکست بخورد، لوییس به وی طعنه می زند و اگر هم جیمی برنده شود، لوییس تحقیر شده و شکست خورده صحنه را ترک می کند.

۴۰

۳۳- نفرین Funstacle | درون بازی Mario Party 7

برای سری بازی های Mario Party به طور میانگین، هزاران مینی گیم وجود دارد که شما می توانید در بین آن ها تا ساعت ها غرق شده و سرگرم شوید. اما در این میان، یکی از آن ها بیشتر از بقیه در خاطر ما باقی مانده است که نفرین Funstacle نام دارد و مربوط به عنوان Mario Party 7 فرزند کنسول GameCube می باشد. این مینی گیم بسیار طولانی و البته سخت است و مهارت و تمرکز فراوانی را می طلبد. بازی به این صورت است که شما (به صورت فردی یا به همراه دوستانتان) باید از تله های کشنده ای که شخصیت منفی بازی یعنی Bowser در مسیر برایتان کارگذاشته، جان سالم به در ببرید و همینطور هم نباید بگذارید تا خود Bowser با دستگاه مخربش به شما برسد. در اصل تنها کاری که باید در این مینی گیم انجام بدهید، فرار کردن و پیش بینی کردن تله های مخرب است که هر لحظه ممکن است سر راهتان سبز شوند. در مسیر طولانی که پیش رو دارید برایتان آرزوی موفقیت می کنیم.

۱۰

۳۲- ژله عجیب و غریب ۵ | درون بازی No More Heroes 2: Desperate Struggle

قرار گرفتن در نقش یک قاتل و شمشیر باز حرفه ای، شغل سختی می باشد؛ پس چرا با ریلکس کردن درون یک بازی کلاسیک و دو بعدی در سبک Shoot ‘Em Up کمی هم به خودمان و بازی ها آسان نگیریم؟ این مینی گیم بامزه که از یک انیمه ژاپنی به نام Pure White Lover Bizarre Jelly اقتباس شده است (انیمه مذکور جهان دیوانه واری همانند بازی دارد). Travis Touchdown، شخصیت اصلی بازی، می تواند این بازی را درون خانه خود و از طریق تلوزیون تجربه کند. موسیقی آغازین بانمک که درست مانند انیمه ها بوده و سکانس هایی از انیمه، از این مینی گیم یک اثر دوست داشتنی ساخته اند.

۴۳

۳۱- Maniac Mansion | درون بازی Day of the Tentacle

در این مورد با یک مینی گیم خیلی خاص مواجه هستیم. در سال ۱۹۸۷ بود که اولین نسخه از سری بازی های Maniac Mansion منتشر شد که عنوانی ماجراجویی اثر شرکت LucasArts بود. سپس پس از ۶ سال و در سال ۱۹۹۳، دومین نسخه از این سری به نام Day of the Tentacle منتشر شد اما با یک قابلیت جالب. در این نسخه از بازی، شما توانایی این را داشتید تا به طور تمام و کمال نسخه اول بازی Maniac Mansion را به عنوان یک مینی گیم تجربه کنید. تنها کافیست تا از کامپیوتر عجیب و غریب درون بازی استفاده کرده و دیگر نیازی نیست که نسخه اول را جداگانه تهیه کنید و با یک تیر دو نشان می زنید. در ضمن وجود عنوان قبلی درون بازی جدید تا حدودی باعث شکسته شدن دیوار چهارم میان شخصیت ها و ما می شود، مگرنه؟

۴۵

Snifit or Whiffit -30 | درون بازی Paper Mario Sticker Star

سری بازی های The Paper Mario همیشه در خلق مینی گیم های فکری و خلاقانه، توانایی خاصی داشته اند. نسخه Sticker Star نیز چیزی از باقی نسخه ها کم ندارد. شما باید به مسابقه بیست سوالی سختی به نام Snifit or Whiffit وارد شده و برای پیش روی داستان بازی نیز باید از آن بگذرید، ولی شما می توانید بعد ها این مسابقه را دوباره انجام داده و جوایز بیشتری نیز دریافت کنید. حتی یک مرحله اضافی و جایزه نیز درون این بازی کوچک گنجانده شده که در صورت رسیدن به آن و رد شدن ازش، یک جایزه بسیار بزرگ انتظارتان را می کشد. البته بازی آنطور که فکر می کنید هم آسان نیست و در صورتی که مرتکب اشتباه شوید، بازی با گاز سمی از شما پذیرایی می کند و در عین حال که ماریو باید به سوالات درست جواب دهد، باید دشمنان را با چکش از بین ببرد.

۰۴

۲۹- حمله فرشته! | درون بازی Bayonetta

حمله فرشته مینی گیمی است که می توانید آن را پس از به اتمام رساندن هر فصل از بازی تجربه کنید. در این بازی شما می توانید کنترل بایونتا (Bayonetta)، جین (Jeanne) یا زیرو (Zero) را بر عهده بگیرید و با در اختیار داشتن حجم محدودی از مهمات، به فرشتگان، در قالب یک بازی تیراندازی آرکید شلیک کنید. بازیکن ۹ گلوله در هر باری که بازی می کند، دریافت می کند؛ به علاوه سه گلوله اضافه به اضای هر گلوله آرکیدی که در طول آن فصل جمع آوری کرده باشد. بازی زمانی به پایان می رسد که تمام گلوله ها شلیک شده باشند و بازیکن می تواند امتیازی را که کسب کرده، با محمات و لوازم دیگر تعویض کند. جالب است بدانید که اشارات زیادی به بازی ها و موسیقی های متن آن ها در این مینی گیم شده و همینطور نام حمله فرشته (Angel Attack) اشاره ای دارد به نام یکی از قسمت های انیمه مشهور Neon Genesis Evangelion.

۵۰

۲۸- حمله پشه ها | درون بازی Mario Paint

وجود شخصیت ماریو برای صنعت بازی های رایانه ای موهبت عظیمی محسوب می شود، چرا که نه تنها این فرنچایز شامل خیل عظیمی از مینی گیم های مختلف است، بلکه عناوین فراوانی هم با شکل و شمایل مختلف تحت نام ماریو برای عنواع و اقسام کنسول های بازی ساخته شده اند. Mario Paint یکی از این عناوین است که در قالب سبک بازی های رایانه هنری و گیم پلی نقاشی، برای کنسول SNES در سال ۱۹۹۲ میلادی عرضه شد.حمله پشه ها (Gnat Attack) که تحت عنوان وقت استراحت هم شناخته می شد، یک مینی گیم با قابلیت های فراوان و برتری هایی نسبت به بازی اصلی بود. در واقع می شود اینطوری بیان کرد که این مینی گیم حتی از خود بازی نیز بیشتر سرگرمی می آفرید. سیستم بازی ساده است: از پیرامون موشواره SNES استفاده کنید تا دستی که مگس کش را حمل می کند، کنترل کنید و آنقدر پیش بروید که هر سه مرحله این مینی گیم را به پایان برسانید. بازی حتی یک باس هم داشت که در قالب یک زنبور رباتیک جهنمی به شما حمله می کرد و برای نابودی هم ضربات متعددی را می طلبید. این مینی گیم به شکل هوشمندانه ای، هر بار که دوباره آن را اجرا می کردید، سخت تر و سخت تر می شد. آیا می توان گفت که ایده اولیه Dark Souls از همینجا سرچشمه گرفته است؟ مینی گیم حمله پشه ها به دلیل محبوبیت زیاد، بعد ها برای بازی پرافتخار Mario Maker بازسازی شد.

۱۱

۲۷- وایکینگ گمشده | درون بازی StarCraft II: Wings of Liberty

حتی در جهانی ماورائی که هزاران سال با عصر حال حاظر فاصله دارد، بازی های دو بعدی Shoot ’em Up هنوز روی بورس هستند. وایکینگ گمشده مینی گیمی آرکید است که در طول بخش کمپین بازی StarCraft II: Wings of Liberty می توانید آن را تجربه کنید. نام این مینی گیم تداعی کننده یکی از بازی های کلاسیک استودیوی بلیزارد با نام “Lost Viking” می باشد. گیم پلی بازی شامل سفینه های فضایی، روبات های غول آسا و موجودات عجیب و غریب دیگری است که همگی با هم تنها یک هدف را دنبال می کنند: کسب بیشترین امتیاز. بازی شامل سه مرحله بوده که می توانید هر زمانی که می خواهید، آن ها را تکرار کنید؛ البته به یاد داشته باشید که با هر بار آغاز دوباره بازی، دشمنان سخت تر و سخت تر می شوند. از آنجایی که وایکینگ ها یک واحد درون خود بازی StarCraft II: Wings of Liberty هستند، پس متوجه می شویم که این مینی گیم تنها یک اشاره ساده به عنوان قدیمی سازنده نیست و همه چیز به خوبی برنامه ریزی شده است.

۴۸

۲۶- کشتی های فضایی Gummi | درون بازی Kingdom Hearts 2

مراحل کشتی های فضایی Gummi در نسخه اول سری Kingdom Hearts، به شدت خسته کننده و تکراری بود؛ مخصوصاً زمانی که شما به یکی از آن ها که بیش از حد سخت بود برخورد می کردید و مجبور بودید که همه چیز را از ابتدا شروع کنید. در نهایت هم شما مجبور بودید که قطعات Gummi بیشتری را شکار کرده، دستگاه خود را تقویت کنید و دوباره و دوباره تلاش کنید تا بلکه به مرحله جدیدی دست یابید. در عنوان Kingdom Hearts 2، سازندگان در این بخش دست بیشتری بردند و با اضافه کردن گزینه های دلخواه بیشتر، ماموریت های جانبی درون محیط و محدود نکردن دست بازیکن به تنها جمع آوری قطعات و پویا کردن بیشتر محیط، از این مینی گیم یک بازی سرگرم کننده تر ساخته اند تا یک بخشی که باید به زور تحمل کنیم و در میان آن خوابمان ببرد.

۰۶

۲۵- Beetle Mania | درون بازی Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars

نظرتان چیست که شخص ماریو که شما کنترلش را در دست دارید، به تجربه عنوانی از کنسول Gameboy آن هم درون کنسول SNES بپردازد؟ Beetle Mania یک مینی گیم مخفی است که با خریداری از Mushroom Kingdom به ازای ۵۰۰ سکه طلا، می توانید آن را درون Gameboy دستی ماریو تجربه کنید. این بازی در واقع یک شوتر دو بعدی بوده و نام آن نیز از گروه افسانه ای The Beatles الهام برداری شده است. عکس پس زمینه مینی گیم هنگام بازی کردن بستگی به شخصیتی دارد که برای تجربه انتخاب کرده اید؛ با انتخاب ماریو، شاهد آسمان آبی و لوله های مشهور بازی Super Mario Bros بوده همینطور هم با یوشی می توانید تصویر پس زمینه مخصوص به وی را ببینید. در کل این مینی گیم وسیله خوبی برای کشتن وقت بوده و گویا ماریو هنگام بازی به موسیقی The Beatles نیز گوش فرا می دهد!

۴۶

۲۴- Zork | درون بازی Call of Duty: Black Ops

عنوان تیراندازی اول شخص Call of Duty: Black Ops پر از راز ها، پیچش های داستانی و سوالات بی جوابی است که از همان ابتدای ورود به بازی، در مقابل چشمانمان ظاهر می شوند. زمانی که الکس میسن (Alex Mason) را دست و پا بسته در ابتدای بازی می یابید، با نگاه کردن به زمین می توانید وی را آزاد کرده و به کامپیوتری که در پشت صندلی قرار دارد متصل شوید. با تایپ کردن کلمه “Zork” درون کامپیوتر، میسن می تواند به یک نسخه کامل از عنوان نقش آفرینی متنی Zork محصول ۱۹۷۹ دسترسی پیدا کند. این بازی کلاسیک که فقط با تایپ کردن کلماتی مربوط به گیم پلی آن، می توانید در آن پیش بروید از عتیقه جات های صنعت بازی محسوب می شود و حضورش در به عنوان یک مینی گیم اتفاقی بسیار جالب و نادر است. همچنین با به اتمام رساندن Zork، به یک سری از تروفی ها و جوایز مختلف دیگری نیز دسترسی پیدا می کنید.

۴۴

۲۳- مینی گیم های Pip-Boy | درون بازی Fallout 4

آخرین نسخه از سری بازی های نقش آفرینی آخرالزمانی Fallout ساخته بتسدا (Bethesda)، نه تنها صاحب یک جهان فوق العاده عظیم و پر از جزئیات و ماموریت های فراوان است، بلکه کلی بازی رایانه ای مختلف که در طول تاریخ صنعت بازی ها افتخار آفریدند نیز در این عنوان قابل تجربه می باشند. عناوین کلاسیکی مانند: Donkey Kong، Missile Command، Pitfall و حتی Space Invaders مشهور را می توانید با سبک و  گرافیک مخصوص Fallout 4 درون دستگاه Pip-Boy خود تجربه کنید. قرار دادن این مینی گیم ها درون بازی نه فقط برای ادای احترامی به این کلاسیک های دوست داشتنی، بلکه برای نمایش بیشتر و مهم جلوه دادن صفحه نمایش دوم بازی یعنی Pip-Boy نیز می باشد که در مسخه سوم کارایی آنچنانی نداشت. پس از این حرکت استادانه بتسدا می توان اینگونه برداشت کرد که، قرار دادن راه های مختلف به بازیکنان برای تجربه مینی گیم ها می تواند به نمایش بهتر خود بازی نیز کمک کرده و اسم و رسم بازی مذکور را بیش از پیش جا بیاندازد.

۳۳

۲۲- Cash Run | درون بازی Watch Dogs

از جالب ترین و سرگرم کننده ترین قابلیت هایی که درون بازی Watch Dogs موجود بود (که ظاهراً در نسخه دوم حذف شده است) بازی های واقعیت مجازی است که از طریق گوشی تلفن گوشمند قابل دسترسی بودند. یکی از این بازی ها که Cash Run نام دارد را می توانید برای گوشی خود خریداری کنید. زمانی که به این مینی گیم دسترسی پیدا کنید، می توانید با استفاده از قابلیت های پارکور خود، درون شهر با سرعت زیادی دویده و به جمع آوری سکه ها پردازید، قبل از اینکه وقتتان به پایان برسد. در سراسر شیکاگو علامت های بازی بر روی زمین وجود دارند که می توانید با رفتن روی آن ها، شیوه جدید از این مینی گیم را تجربه کنید و با هر بار تمام کردن در بهترین شرایط و امتیاز، جوایز بسیاری را نیز دریافت خواهید کرد. حتی می توانید خودتان مسیر اختصاصی خود را ساخته و با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

۳۲

۲۱- The Tofu Survivor | درون بازی Resident Evil 2

بازمانده توفو، یک شوخی با مینی گیمی به نام بازمانده چهارم (The 4th Survivor) است که آن مینی گیم نیز درون بازی Resident Evil 2 وجود دارد و بر خلاف اکثر مینی گیم های سری Resident Evil، اینبار دیگر در نقش شخصیت های اصلی قرار ندارید و باید در قالب یک مامور آمبرلا، از پایگاه آلوده به ویروس G فرار کنید، آن هم زمانی که تمام عمارت پر اس موجودات گوشتخوار و عجیب و غریب است و امکانات شما هم محدود است. حال درون مینی گیم “بازمانده توفو” بازیکنان دقیقاً همان گیم پلی بازمانده چهارم را تجربه می کنند، فقط با این تفاوت که به جای مامور آمبرلا، شما در نقش یک توفو (نوعی لبنیات) قرار می گیرید و باید بازی را پیش ببرید. بازمانده توفو نه تنها احمقانه ترین مرحله در بازی به حساب می آید، بلکه حتی سخت ترین مرحله نیز می باشد؛ از آنجایی که توفوی ما تنها به یک چاقوی ساده مسلح بوده و چند گیاه جان بخش نیز بیشتر ندارد.این شوخی کوچک کمی کار دست ما داده زیرا درجه سختی این مینی گیم نسبت به بازمانده چهارم هم یک شوخی محسوب می شود!

۳۶

۲۰- مینی گیم های مرگ | درون بازی ۲ Five Nights at Freddy’s

مینی گیم های مرگ به صورت تصادفی و رندوم برای شما ظاهر می شوند و اکثراً وقایع نادری هستند. این مینی گیم ها تنها زمانی به وضوع می پیوندند که شخصیت اصلی توسط هر یک از موجودات شیطانی رستوران فردی به قتل برسد. پس از آن، بازیکن به درون مینی گیمی هدایت می شود که شدیداً شبیه به آثار کلاسیک کنسول آتاری ۲۶۰۰ بوده و در آن ها، بازیکن باید در نقش عروسک های شیطانی بازی کند. با صرف نظر از اینکه بازیکن در این مینی گیم ها برنده می شود یا می بازد، بازی طبق معمول با یک جامپ اسکر (ترس های یهویی) از ما استقبال می کند؛ گویا که بند ناف این سری را با جامپ اسکر ها بریده اند. خشونت فراوانی درون این مینی گیم ها موج می زند که با نشان دادن چمند جسد خونی که به احتمال زیاد مال کودکانی هستند که مشتری رستوران فردی بودند، آن هم در گرافیک آتاری، قطعاً با مینی گیم های لذت بخشی طرف نیستیم.

۴۱

۱۹- اسنیک علیه میمون | درون بازی Metal Gear Solid 3: Snake Eater

اسنیک علیه میمون، مینی گیمی است که در جهان عنوان Metal Gear Solid 3: Snake Eater جریان دارد، در عین حال اشاره ای دارد به بازی دیگری از سوی کنسول های سونی تحت عنوان Ape Escape. بازیکنان کنترل Solid Snake را در دست می گیرند تا به ماموریتی درون جنگل رفته و از شر تعدادی میمون که خساراتی را در جنگل منجر شدند، خلاص شوند. پاداش به اتمام رساندن تمامی این مراحل، لباسی برای اس

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار