معرفی وزرای پیشنهادی و گذشت از سهم‌خواهی

فارغ از آنکه تغییر اعضای کابینه از حقوق رییس‌جمهور است و مشورت کردن برای تغییر هم شرط عقل، اما مشورت، اجبار نیست؛ چه آنکه اجبار معنایی جز درخواست برای هماهنگی کامل رییس‌جمهور با برخی مجموعه‌ها و گروه‌ها ندارد و نخستین تالی فاسد این امر همان تضیع حق رییس جمهور برای تغییر اعضای کابینه است و دومین آن پاسخگو نبودن احتمال رییس جمهور درباره عملکرد وزرای تحمیلی.
البته این امر به معنای هماهنگی کامل گروه‌هایی مانند فراکسیون امید با دولت و شخص رییس جمهور نیست، یعنی اگر عده‌ای تصور کنند که این فراکسیون هم باید با دولت در هماهنگی کامل باشد، به‌ همان مسیری اشتباهی توصیه می‌کنند که دولت قبل و مجالس هفتم و هشتم رفتند.
اصلاح‌طلبان و حامیان دولت نباید فراموش کنند که پیروزی در انتخابات مجلس دهم با رویکرد تدبیر و امید و هماهنگی نیروهای اعتدالگرا با اصلاح‌طلبان ممکن شد. وحدت رمز پیروزی بود و فراموشی آن و گرفتن گارد منتقد و سهم‌خواهی در پوشش تاکید بر فلان و بهمان هویت، تنها راه پیروزی رقیب در انتخابات آتی را هموار می‌کند.
در شرایطی که کمتر از یکسال به انتخابات سال ۹۶ مانده، فشارهای بیرونی بر رییس جمهور و دولت در حال افزایش است. بهترین تصمیم در این شرایط گذشت از سهم‌خواهی و هویت‌طلبی فرصت‌طلبانه است. تجربه دولت قبل نشان داده جامعه فراتر از آن چیزی که سیاسیون می‌پندارند، مسائل و وکنش و واکنش‌ها را رصد می‌کند و نسبت به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند. این تجربه کافی است تا مجلس و گروه‌های سیاسی در انتخاب وزرای جدید وارد دعوا و سهم‌خواهی‌ نشوند و در مسیری منطقی و مبتنی بر خواسته‌های افکارعمومی تصمیم بگیرند.

ایلنا

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار