چامسکی: برجام از هیچی بهتر است / هرگز به دولت‌های سلطه‌گر اعتماد نکنید / عربستان به دردسر افتاده است

حضور نوام چامسکی برای اولین بار در تلویزیون ایران

چامسکی اگرچه از برجام دفاع می‌کند و آن‌را «بهتر از هیچی» معرفی می‌کند، اما می‌گوید هیچ آدم عاقلی نباید به دولت‌های سلطه‌گر و به‌خصوص آمریکا اعتماد کند.

نوام چامسکی

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی فردا، نوام چامسکی اندیشمند آمریکایی شب گذشته با حضور در برنامه جیوگی در شبکه دوم سیما، به بررسی نقش دولت در جلوگیری از دست‌اندازی سرمایه‌داران به حقوق مردم و نیز موضوعات مربوط به سیاست خارجه پرداخت. دیدگاه‌های او درباره مسايل مختلف سیاسی همیشه شنیدنی بوده است. گرچه او آنارشیست است، و به دولت‌ها چندان اعتقادی ندارد اما می‌گوید ایده‌ی کوچک‌سازی دولت تنها در صورتی مفید خواهد بود که سرمایه‌داران و کمپانی‌ها آنقدر قدرت نداشته باشند که حقوق مردم را تضییع کنند. 

چامسکی اگرچه از برجام دفاع می‌کند و آن‌را «بهتر از هیچی» معرفی می‌کند، اما می‌گوید هیچ آدم عاقلی نباید به دولت‌های سلطه‌گر و به‌خصوص آمریکا اعتماد کند.

این اندیشمند غربی هم‌چنین درباره عربستان هم می‌گوید که مشکلات زیادی دارد و عملکردش درباره حمله به یمن از سر استیصال بوده است. چامسکی می‌گوید: «احساس من این است که آنها بسیار ناشی و در موضع ضعف و بی‌منطق هستند. و در دردسر جدی افتاده‌اند. آنها برای اولین بار و به مدت طولانی دچار مشکل اقتصادی شده‌اند. منابع آنها در حال کاهش است و با کسری بودجه بسیار بزرگی روبرو است. آنها اگر مازاد بودجه نداشته باشند، نمی‌توانند به مردم رشوه بدهند و آنها را ساکت نگه دارند. و ممکن است مردم در این شرایط شورش کنند.»

چامسکی در تحلیل جنگ یمن می‌گوید: «جنگ یمن دارد عربستان را به نابودی می‌کشاند و در عین حال عربستان سعودی هم امیدی ندارد. عربستان می‌تواند یمن را بمباران و ویران کند، اما نمی‌تواند در این جنگ پیروز شود.»

وی حمله به سفارت عربستان را اشتباه می‌داند و می‌گوید این دامی بوده است که عربستان می‌خواست ایران ار در آن بیندازد. او می‌گوید: «هرچند کشتن یک عالم دینی یک جنایت بوده است، اما واکنش ایرانی‌ها نیز اشتباه بود. اما همانطور که دولت به درستی تشخیص داد این دام در واقع توسط خود سعودی‌ها پهن شده بود.»

فیلم کامل این برنامه را می‌توانید ببنید:

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

اسکریپت سایت خبری موریکس به فروش میرسد با تمامی امکانات اضافه شده و با بهترین رتبه و درامد.برای خرید با این آی دی تماس بگیرید https://telegram.me/ehsankhaleghii

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار