ایران تیر سال آینده نخستین هواپیماهای ایرباس را تحویل می‌گیرد

خبرگزاری میزان- بلومبرگ به نقل از یک مقام ایرانی با اشاره به انعقاد قرارداد خرید ۱۱۴ فروند هواپیمای ایرباس نو و دست دوم توسط ایران گفت: اولین هواپیماها قرار است در اوایل ماه جولای(تیر ۹۵) تحویل ایران شود.

به گزارش خبرگزاری میزان، به نقل از بلومبرگ، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران روز شنبه قبل از لغو تحریم ها علیه کشورش گفت، ایران موافقت کرده که 114 فروند هواپیمای ایرباس برای شرکت هواپیمایی ملی ایران خریداری کند.
 
به گفته یک مقام ایرانی که به دلیل خصوصی بودن جزئیات نخواست نامش فاش شود، این قرارداد شامل خرید مجموعه ای از هواپیماهای نو و دست دوم از خانواده ای 320 و ای 340 است. وی افزود، اولین هواپیماها قرار است در اوایل ماه جولای تحویل ایران شود.
 
لغو تحریم ها راه را برای ایران جهت خرید هواپیماهای مورد نیاز جهت نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی اش، تامین نیازهای داخلی در 50 فرودگاه کشور و توسعه پروازهای بین المللی هموار می سازد.
 
سخنگوی شرکت ایرباس در بیانیه ای اعلام کرد: «زمانی که تحریم های ایران برداشته شود، گروه ایرباس اماده حمایت از توسعه بخش حمل و نقل کشوری و نیمه دولتی مطابق با تمام مقررات بین المللی (تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل) است.»
 
ایرباس از اظهارنظر در مورد هرگونه مذاکره با شرکت ایران ایر خودداری کرده است.
 
مقام ایرانی مذکور گفت، تهران همچنین علاقمند به خرید هواپیماهای پهن پیکر ایرباس شامل هواپیماهای خانواده 350 و ای 380 است، زیرا به جای انجام پروازها از طریق دوبی یا استانبول، به دنبال انجام پروازهایی مستقیم به مقصد کشورهای آمریکا، کانادا، استرالیا و اروپاست.
 
وی افزود، ایران همچنین در حال بررسی هواپیمای باریک پیکر 737 شرکت بوئینگ برای تردد در مسیرهای داخلی و هواپیمای 777 این شرکت برای مسیرهای طولانی است. ایران همچنین به دنبال خرید هواپیماهای کوچکتر از شرکت های بمباردیر و امبرائر است. سخنگوی شرکت بمباردیر برای اظهارنظر در این خصوص در دسترس نبود. دفتر مطبوعاتی شرکت امبرائر اعلام کرد این شرکت بعد از لغو تحریم ها آماده مذاکره در این خصوص خواهد بود.
 
رسانه های ایرانی به نقل از مقصود اسعدی سامانی، دبیر اتحادیه ایرلاین های ایرانی نوشتند، ایران در طی دهه آینده حداقل به 581 هواپیما نیاز دارد که بالاتر از برآورد قبلی 400 فروند هواپیماست.
 
انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار