X بستن تبلیغات
5. Fixed

بازار قدیمی بوشهر ، یادگاری از عصر قجر -آکا

آکاایران: مقاله‌های مرتبط:بازار تاریخی تبریز؛ اولین بازار ثبت شده جهان در فهرست میراث یونسکوبازار سر پوش نیشابور؛ تنها بازار قدیمی خراسان رضویبازارهای قدیمی اهوازمجموعه تاریخی بازار اراک؛ بازاری هندسی و متقارن

بازار قدیم بوشهر یکی از چندین بازار سنتی ایران است که هنوز هم قلب آن می‌تپد و خرید و فروش و رفت و آمد در آن جریان دارد. پس از گذشت چندین سال هنوز هم زیبایی معماری قاجار در تار و پود بافت قدیمی آن دیده می‌شود. محله های قدیمی بوشهر دهدشتی، شنبدی، کوتی و بهبهانی نام دارد که بازار قدیم در یکی از محله‌های قدیمی بوشهر به نام محله‌ی دهشتی قرار گرفته است.

راسته‌ی اصلی بازار از سمت جنوب به شمال یا برعکس است و راسته بازارهای متعدد دیگری از سمت شرق به سمت غرب نیز وجود دارند. راسته بازار «معین التجار» و «رئیس التجار» از راسته‌های معروف این بازار هستند. در گذشته هر یک از این راسته‌ها رئیس مخصوص داشت و هر بخش متعلق به صنف خاصی بود و امروزه نیز هست. برای مثال اگر از سمت جنوب بازار شروع کنیم به ترتیب ابتدا قنادی‌ها، سپس مسگرها و لحیم کارها، بعد از آن ساعت فروش‌ها و پارچه فروش‌ها (خرازها)، لوکس فروش‌ها و بعد از آن دوباره پارچه فروش‌ها، فروشندگان لوازم خانگی، عطارها، کتاب‌ فروش‌ها، آهنگرها، قهوه خانه‌ها، ماهی فروش‌ها، سبزی و میوه فروش‌ها، رطب فروش‌ها، لبنیاتی‌ها و درآخر حیاط‌های این بازار را می‌بینیم که در قسمت شمالی آن قرار دارند. اگر کمی هم جلوتر برویم در نهایت به محله‌ی شنبدی و مسجد شنبدی می‌رسیم.

,بازار قدیمی بوشهر,بازار قدیمی,معین التجار,[categoriy]

بازار قدیمی بوشهر ، یادگاری از عصر قجر -آکابازار قدیمی بوشهر,بازار قدیمی,معین التجار,رئیس التجار

آکاایران: بازار قدیمی بوشهر ، یادگاری از عصر قجر

,بازار قدیمی بوشهر,بازار قدیمی,معین التجار,[categoriy]

در مجموع ۲۵۰ باب مغازه در بازار قدیم بوشهر وجود دارد که به کسب و کار مشغول هستند. در کنار کسبه‌ی مسلمان، چندین کسبه‌ی مسیحی و یهودی نیز در این بازار داد و ستد می‌کنند. در گذشته اهل بازار در اعیاد و مراسمات مذهبی، مجالس و جشن‌هایی برگزار می‌کردند.

,بازار قدیمی بوشهر,بازار قدیمی,معین التجار,[categoriy]

بازار قدیم بوشهر نورگیری و تهویه‌ی مناسبی دارد و معماری آن به گونه‌ای است که در فصل سرما از ریزش برف و باران به داخل بازار جلوگیری می‌کند و تابستان‌ها نیز مانع تابش مستقیم آفتاب به داخل می‌شود و گرما را برای کسبه و مردمی که برای خرید می‌آیند، قابل تحمل می‌کند. 

,بازار قدیمی بوشهر,بازار قدیمی,معین التجار,[categoriy],بازار قدیمی بوشهر,بازار قدیمی,معین التجار,[categoriy]

بوشهر با داشتن بافت تاریخی و وجود بناهایی با معماری منحصر به‌فرد مانند این بازار، یکی از مقاصد اصلی گردشگری محسوب می‌شود و سالانه پذیرای گردشگرانی از سراسر ایران و جهان است. بازار قدیمی بوشهر چند بار مرمت شده است و در حال حاضر به کار خود ادامه می‌دهد. این بنای تاریخی در تاریخ ۲۸ اسفند سال ۱۳۸۵ با شماره‌ی ثبت ۱۸۶۴۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

,بازار قدیمی بوشهر,بازار قدیمی,معین التجار,[categoriy],بازار قدیمی بوشهر,بازار قدیمی,معین التجار,[categoriy]

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار