X بستن تبلیغات
5. Fixed

آمادگی یک‌بانک برای کاهش سودتسهیلات‌به9درصد

امروز شاخص بورس در ابتدا با افزایش تقاضا مواجه شد به طوری که بعد از گذشت 30 دقیقه از بازار شاهد رشد بیش از 90 واحدی شاخص بورس بودیم اما کم کم با افزایش عرضه شاخص بورس عقب نشینی کرد به طوری که در نهایت شاخص بورس با کاهش177.90 واحدی رقم 78190.50 واحد را به ثبت رساند. 

به گزارش تابناک اقتصادی، شاخص که روز دوشنبه اولین روز منفی خود را بعد از هفده روز کاری مثبت خود ثبت کرده بود امروز مجددا منفی شد و در این میان تاثیر منفی شرکت هایی که در گروه پالایشگاهی و فلزات خیلی مشهود بود. نکته قابل توجه امروز افزایش حجم و ارزش معاملات نسبت به دیروز بود به طوری که مجموع ارزش بورس و فرابورس در روز کاری قبل بیش از 3386 میلیارد ریال بود که امروز به بیش از 4669 میلیارد ریال رسید که با رشدی بیش از 35 درصدی همراه بود. اگرچه امروز شاخص عقب نشینی کرد و با منفی به کار هود پایان داد اما همچنان در کانال صعودی قرار دارد و باید دید با توجه به اخباری که آخر این هفته به بازار مخابره می شود، بورس هفته آینده را چگونه طی خواهد کرد. به طور کلی امروز شاهد معاملات متعادل و پرحجمی بودیم.

گروه بانکها و موسسات اعتباری

در گروه بانکها و موسسات اعتباری، امروز معاملات نسبتا پرحجم و متمایل به مثبت در این گروه شاهد بودیم. از سهام 9 شرکت قابل دادوستد در این گروه، سهام 8 شرکت با افزایش قیمت و سهام 1 شرکت با کاهش قیمت مواجه شد. دو سهام این گروه که در نزدیکی صف خرید به کار خود پایان دادند، بانک گردشگری و شرکت اعتباری کوثر مرکزی بودند.تنها سهمی که در منفی و میزان1.11 درصد امروز را به پایان رساند، شرکت بانک انصار بود. بیشترین حجم معاملات با بیش از12 میلیون را شرکت بانک حکمت ایرانیان به خود اختصاص داده بود. بیشترین ارزش معاملات این گروه هم با بانک حکمت ایرانیان بود. بیشترین پی بر ای این گروه متعلق به پست بانک ایران با بیش از 38 واحد می باشد. در این گروه همچنان لیدرهای آن یعنی بانک صادرات، بانک تجارت و... به خاطر مشکلات صورت های مالی شان و به تنفس کشیدن مجامعشان، بسته اند.

گروه کاشی و سرامیک

در گروه کاشی و سرامیک، اکثرا معاملات منفی را در این گروه شاهد بودیم . پنج شرکت در این گروه در درصدهای منفی و دو شرکت در درصد مثبت به کار خود پایان دادند.تنها شرکت این گروه که با صف خرید بسته شد،  شرکت تولیدی گرانیت بهسرام و در مقابل تنها صف فروش این گروه، شرکت کاشی سعدی بود. بیشترین حجم معاملات این گروه را شرکت تولیدی تکسرام با بیش از یک میلیون سهم به خود اختصاص داد.

گروه خودرو و قطعات ساخت

در گروه خودرو و قطعات ساخت،اکثرا شاهد معاملات مثبت در این گروه بودیم به طوری که این گروه یکی از گروه هایی بود که جو خرید بازار در آن قابل مشاهده بود. 20 شرکت از 29 نماد قابل معامله با افزایش قیمت و نماد 10 شرکت با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. صف های خرید را شرکت های سایپا دیزل،آهنگری تراکتورسازی ایران و چرخشگر به خود اختصاص دادند. بیشترین حجم معاملات این گروه را شرکت های سایپا و زامیاد به ترتیب با بیش از 92 و 39 میلیون سهم به خود تعلق دادند.

گروه مواد و محصولات دارویی

در گروه مواد و محصولات دارویی، شاهد معاملات اکثرا مثبت در این گروه بودیم که نسبتا جو تقاضای خوبی در این گروه مشاهده شد. سهام 15 شرکت از 27 سهام شرکت های قابل معامله امروز در این گروه در درصدهای مثبت و سهام 12 شرکت در درصدهای منفی به کار خود پایان دادند. شرکت های دارویی لقمان، کارخانجات داروپخش،فرآورده های تزریقی ایران،دارویی رازک،مواد اولیه دارویی البرز بالک و داروسازی کاسپین با صف خرید و شرکت های داروسازی زاگرس فارمد پارس، داروسازی روزدارو با صف فروش بسته شدند. بیشترین حجم معاملات این گروه متعلق به شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین با بیش از 4.8 میلیون خرید و فروش بود. این گروه گزارشات تقریبا مثبتی در 3 ماهه داده اند و نوید گزارشهای 6ماهه همراه با تعدیل مثبت از این گروه می رود. بحث یکسان سازی نرخ ارز می تواند سودآوری آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

گروه فلزات اساسی

در گروه فلزات اساسی،  اکثر معاملات این گروه متعادل و بیشتر رو به منفی بود.از24 سهام شرکت های فعال در این گروه،سهام11 شرکت با افزایش قیمت و سهام 13 شرکت با کاهش قیمت امروز را به پایان رساندند.در این گروه شرکت های سپنتا، فولاد امیرکبیر کاشان،گروه صنعتی سپاهان، فروسیلیس ایران و صنعت روی زنگان باصف خرید به کار خود خاتمه دادند و تنها شرکت که در صف فروش کار خود رو پایان دادند، شرکت فولاد آلیاژی ایران بود.بیشترین حجم معاملات متعلق به نماد ذوب با بیش از 10 میلیون سهم بود. در این گروه سهام فولاد مبارکه اصفهان تاثیر منفی 39.93 واحدی بر شاخص بورس داشتند. این گروه همچنان با توجه به رشد قیمت های جهانی فلزات این گروه از گروه های پرتقاضای بورس قرار گرفته اند و با رشد مداوم این قیمت های جهانی می توانیم شاهد تعدیلات مثبت پیاپی در شرکت های این گروه باشیم.

گروه فرآورده های نفتی،کک و سوخت هسته ای

گروه فرآورده های نفتی،کک و سوخت هسته ای، امروز برخلاف دیروز شاهد افزایش عرضه و اقبال بسیار کم سهامداران بودیم به طوری که  از 12شرکت فعال و قابل معامله این گروه، 1 شرکت با درصدهای مثبت و 11 شرکت با درصد منفی امروز را به پایان بردند. تنها سهمی که در درصد مثبت به کار خود پایان داد شرکت نفت بهران بود.صف های فروش این گروه را شرکت های پالایش نفت تبریز،پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان به خود اختصاص داد. بیشترین حجم معاملات این گروه متعلق به پالایش نفت تهران با بیش از 30 میلیون سهم بود. در این گروه یکی از دلایل عدم استقبال را می توان به کاهش قیمت جهانی نفت و اضافه عرضه در بازارهای جهانی نفت دانست. بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را شرکت پالایش نفت بندرعباس با 52.76 واحد تاثیر منفی بر جای گذاشت.

به گزارش تابناک اقتصادی، از حاشیه های امروز کمیته بررسی لایحه اصلاح بودجه سال ۹۵ مقرر کرد دولت تنها در یک سال برای پرداخت مطالبات از محل دارایی‌های بانک مرکزی برداشت کند و گزارش آن را هر سه ماه یکبار به مجلس ارائه کند.دولت در تبصره 35 لایحه اصلاحی خود پیشنهاد کرده بود 45 هزار میلیارد تومان مابه التفاوت ارزش گذاری دارای‌های بانک مرکزی اعم از طلا و غیره که متعلق به ملت ایران است و همچنین از محل مابه التفاوت تسعیر ارز برای پرداخت مطالبات بانک‌ها به بانک مرکزی و مطالبات بانکها از دولت استفاده شود.مدیرعامل بانک مسکن،جناب آقای محمد هاشم بت شکن،آمادگی بانک مسکن برای کاهش سود وام به 9درصد را اعلام کرد.محمد هاشم بت شکن بیان کرد که این بانک آمادگی دارد به تبع کاهش سود سپرده های بانکی، سود تسهیلات خود را از 11درصد به 9 درصد کاهش دهد.در چهار ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته تسهیلات مشارکت مدنی این بانک 91 درصد و تسهیلات خرید مسکن 61 درصد افزایش داشته است.بانک مسکن پرداخت 100 هزار تسهیلات برای بافت فرسوده شهری را در دستور کار خود قرار داده است.

سال گذشته موفق شدیم برای 55 هزار واحد تسهیلات پرداخت کنیم، اما تاکنون یارانه 2 هزار میلیارد ریالی آن (200 میلیارد تومان) به بانک پرداخت نشده است.اگر قرار است این یارانه به بانک مسکن پرداخت نشود اجازه دهند تمام حساب های وزارت راه و شهرسازی و سازمان های تابعه آن در این بانک متمرکز شود تا بتوانیم قیمت تمام شده منابع مالی خود را کاهش دهیم.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار