X بستن تبلیغات
5. Fixed

پرده هفتم تحولات سوریه / باید منتظر اخبار خوش بود

پنچ سال پیش هنگامی که درگیری های سوریه با دخالت غیرمستقیم چند کشور عربی و ترکیه با حمایت و چراغ سبز آشکار آمریکا و متحدان اروپایی اش کلید خورد، کمتر کسی در حوزه روابط بین الملل باور می کرد که این درگیری اولا به درازا بکشد و در ثانی روند پایانی آن برخلاف انتظارات، مغایر با اهداف آغازگران آن باشد.
**پرده اول : حمله به سوریه
به گزارش شفقنا به نقل از ایرنا، رجب طیب اردوغان و نخست وزیر مستعفی او داود اوغلو که در آن زمان خود را یکه تاز عرصه میدان سوریه می دیدند، همواره بشار اسد رئیس جمهوری این کشور را متهم به ظلم و جنایت علیه مردمش می کردند و خود را نیز ناجی مردم سوریه عنوان می کردند.
در آن هنگام انواع و اقسام گروه های تکفیری از جمله داعش، جبهه النصره، احرار الشام و غیره خود را از اقصی نقاط جهان با کمک کشورهای ضد سوری به سوریه رساندند و به زعم خود ، آماده جهاد علیه ظلم در سوریه شدند!
دیری نپایید که بیشتر مناطق سوریه از سوی تکفیری ها و حامیان مغرورشان فتح شد. میلیون ها نفر آواره و صدها هزار نفر بی خانمان شدند و همچنین صدها هزار نفر دیگر زخمی شدند، و بیش از ۲۹۰هزار تن به طرز فجیعی کشته شدند.
تمامی زیر ساخت های سوریه از بین رفت، مدارس، بیمارستان ها، ادارات هم از هم پاشید. مردم حتی از آب آشامیدنی محروم شدند. این دستاورد کسانی بود که برای نجات این مردم خود را با عجله به این کشور رسانده بودند!!!!

**پرده دوم: آوارگان گرسنه در خیابان های آنکارا
در بحبوحه جنگ سوریه با شخصی به نام «جم ییلماز» که در یکی از رسانه های معروف در ترکیه فعالیت می کرد، در خیابان های آنکارا پایتخت ترکیه قدم می زدم. نزدیک ظهر بود. برای خوردن یک غذای ساده وارد یکی از رستوران هایی شدیم که کباب ترکی عرضه می کرد .
«کباب ترکی» غذای بسیار ساده و ارزانی است که برخلاف اسمش اصالتی کاملا یونانی دارد!
پشت جم به سمت پنجره رستوران بود و من رو به روی او در حالی که به خیابان خیره شده بود، غذای خود را می خوردم.
نگاهم به نگاهی گره خورد که به من زل زده بود. کودکی هشت یا ۹ ساله با اندامی بسیار لاغر و لباس های کهنه و مندرس در حالی به من خیره شده بود که ناخودآگاه نتوانستم لقمه بعدی را در دهان بگذارم!
به جم اشاره کردم. در حالی که برایش عادی بود به من گفت که غذایت را بخور . به او اعتنا نکن. آنها سوری هستند و اگر همینطور به او نگاه کنی مجبور خواهی شد غذایت را به او بدهی!! اما به هر حال من ایرانی بودم و برای همین از جایم بلند شدم….

** پرده سوم: تجزیه سوریه، هدف نهایی
با هجوم بی وقفه تکفیری ها و دخالت آشکار ترکیه و عربستان و امارات و قطر و حمایت آمریکا و اروپا، تقریبا سقوط سوریه و سپس تجزیه آن کشور قطعی شده بود. حضور مستشاران و نیروهای کمکی جمهوری اسلامی ایران در سوریه تنها امید سوری هایی بود که در کوچه پس کوچه های آنکارا و دیگر شهرهای ترکیه به دنبال یک لقمه نان مجبور بودند حتی به دهان مشتریان یک ساندویچ فروشی زل بزنند.
ایرانی ها تقریبا از همان اول درگیری در سال ۲۰۱۱ در سوریه حاضر بودند اما روس ها در سی ام سپتامبر سال ۲۰۱۵ تقریبا حضور خود را در سوریه قطعی و عملیات هوایی و زمینی خود را در این کشور شروع کردند.
آنگونه که سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه چندی پیش اعلام کرد، از زمان شروع عملیات هوایی روسیه، ارتش سوریه موفق به آزادسازی بیش از ۴۰۰ شهر و روستا در سوریه شد و موفق شد که بیش از ۱۰ هزار کیلومتر مربع از اراضی تحت اشغال تروریست ها را آزاد کند.
حضور روسیه و ایران در سوریه موجب تقویت ارتش سوریه شد و از این به بعد بود که مواضع تکفیری ها و کشورهای حامی آنها در سوریه روز به روز تضعیف شد. به نظر می رسد ادامه این روند همچنین موجب تضعیف نظریه تجریه سوریه بوده است.

**پرده چهارم: شلاق تحریم روس ها بر سر ترکیه
در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۱۵ در ساعت ۹:۲۴ دو جنگنده اف ۱۶ نیروی هوایی ترکیه یک فروند جنگنده سوخو ۲۴ روسیه را که مدعی بودند قصد حمله به مواضع ترکمن های سوریه را دارد، هدف قرار داده و آن را سر نگون کردند.
همین امر٬ موجب تیره شدن و قطع روابط ترکیه و سوریه شد.
وزارت دفاع روسیه به دنبال سرنگونی جنگنده روس در مرز ترکیه و سوریه بلافاصه واکنش نشان داد و از قطع تمامی روابط نظامی با ترکیه خبر داد. پس از آن نیز مسکو ساخت آکویو، تنها نیروگاه هسته ای ترکیه واقع در استان مرسین این کشور را که از سال ۲۰۱۳ شرکت روس اتم مسئول ساخت آن بود ٬ متوقف کرد.
ولادیمیر پوتین مدتی بعد در حکمی ویژه، تحریم هایی را علیه ترکیه وضع کرد و در مدتی اندک نیز دستور تشدید تحریم ها را علیه این کشور صادر کرد.
پوتین به دنبال آن دستور خروج روسیه از موافقت نامه همکاری حقوقی با ترکیه را که در سال ۱۹۹۷ امضا شده بود ٬ صادر کرد.
ضربه شلاق گونه تحریم های روسیه علیه ترکیه چنان محکم و سریع بود که در مدتی اندک تمامی حوزه های اقتصادی، نظامی و حتی و اجتماعی ترکیه را متاثر از نواخت خود کرد. هر چند آنکارا در ابتدا تلاش زیادی کرد تا پای ناتو و همپیمانان غربی خود را به ماجرا باز کند، اما خیلی زود متوجه اشتباهش در این زمینه شد و تلاش کرد تا با مصالحه و کوتاه آمدن از مواضع مغرورانه خود در قبال خرس پیر! نظر مسکو را به خود جلب کند.

**پرده پنجم: کودتا در ترکیه
پانزدهم ژوئن سال ۲۰۱۶ نیمه های شب بیشتر رسانه های جهان از وقوع یک کودتا در ترکیه خبر دادند. ترکیه ظرف چند ساعت به طور کلی بهم ریخت و شهرهای آنکارا، استانبول و مارماریس و برخی شهرهای جنوبی شرقی این کشور دستخوش حوادث غیر قابل پیش بینی شدند.
عده ای از ارتشیان این کشور در ساعات اولیه این کشور اعلام کودتا کردند و با پرواز چند فروند جنگنده بر فراز برخی شهرها، اقدام به بمباران برخی مراکز حساس این کشور کردند.
این کودتا با دخالت مردم و طرفداران اردوغان در ساعات اولیه با مشکل مواجه شد و سرانجام شکست خورد.
هزاران نفر پس شکست کودتا دستگیر و از کار معلق شدند.
انگشت اتهام در همان ساعات اولیه به سوی چند مظنون اصلی نشانه رفت.
نخستین متهم آمریکا و برخی کشورهای اروپایی بودند. هر چند فتح الله گولن رهبر بخش زیادی از نورجیان (جماعت نور) و جنبشی موسوم به جنبش گولن که تحت حمایت آمریکا در این کشور زندگی می کند، عامل این کودتا معرفی شد.
صرف نظر از تحولات قبل و بعد این کودتا، مهم ترین دستاورد این اقدام بازنگری در سیاست خارجی و منطقه ای ترکیه محتمل به نظر می رسید که روند تحولات پس از کودتا این فرض را تقویت کرد.

** پرده ششم: تلاش اردوغان برای نزدیک شدن به روسیه
ترکیه هرچند اندکی قبل از کودتای نافرجام به طور رسمی از روسیه عذر خواهی کرده بود، اما پس از کودتا و پی بردن به حمایت غرب به ویژه آمریکا از این رخداد، نوزدهم مرداد ماه عازم سن پترزبورگ روسیه شد تا با ولادیمیر پوتین دیدار کند.
این اولین دیدار اردوغان با همتای روس خود از نوامبر گذشته بود. همچنین اولین دیدار خارجی رئیس جمهوری ترکیه پس از کودتای نافرجام اخیر است.
نکته قابل تامل در این سفر این بود که اردوغان در دیدار با پوتین به زبان روسی گفت که «درود و سلام به شما و ملت روسیه».
بیان این سخنان از سوی یک رئیس جمهوری به رئیس جمهوری یک کشور دیگر در عرف بین الملل نشان از پیام هایی دارد که بد نیست به بخشی از آنها اشاره ای مختصر بشود.
اردوغان با بیان این کلمات نشان داد که نه تنها به عذرخواهی کتبی بسنده نکرده، بلکه در کلام هم به دنبال دلجویی از روس هاست.
بدون تردید ٬ پوتین در این دیدار خواسته هایی را با رئیس جمهوری ترکیه مطرح خواهد کرد ؛خواسته هایی که به اعتقاد بسیاری از ناظران، موضوع سوریه را نیز در بر می گیرد. هر چند برخی از کارشناسان نیز معتقدند که سفر اردوغان به نوعی سرآغاز یک رویکرد جدید در سیاست ترکیه در نگاه به شرق خواهد بود.
روسیه در زمره اولین کشورهایی بود که نه تنها کودتا را محکوم کرد، بلکه گفته می شود روس ها سخنان کودتاگران را شنود کرده و آن را در اختیار ترکیه قرار داده بودند.
موضوع سوریه نیز باید به طور معمول یکی از مهم ترین محورهای دیدار پوتین و اردوغان باشد.
در همین رابطه، «ارهان ارهان» متخصص مسائل روسیه در دانشگاه مرمره می گوید: سوریه در دستور کار دیدار طرفین خواهد بود.
او می گوید؛ «ترکیه نمی تواند وارد سوریه شود زیرا اکنون نیروهای روسی در شامات حضور دارند و امکان حضور نیروهای ترکیه در سوریه نیست.»
او بر این باور است که موضع گیری های مقام های روسیه و سوریه که کودتا را محکوم کردند٬ می تواند موازنه قوا را در سوریه تغییر دهد. برخی می گویند ممکن است طرف ترکیه ای به این نتیجه برسد که همسو با روسیه و متحدانش تا مدتی مشخص با حضور اسد در قدرت موافقت کند. در این صورت ممکن است اوضاع در سوریه به نفع اسد تغییر کند. ارهان معتقد است: «روسیه و ترکیه به دنبال نزدیک کردن مواضع شان به یکدیگر در قضایای سوریه هستند. بی جهت نیست که اردوغان نسبت به این مساله رویکردی باز در پیش گرفته است.
اردوغان می خواهد چارچوب جدیدی را در روابط با روسیه براساس تحولات سوریه شکل دهد.» دیدار اردوغان از روسیه به مذاق برخی گروه های اپوزیسیون سوری هم خوش آمده است. «اناس الابدا»، رئیس ائتلاف ملی سوریه اعلام کرد که دیدار اردوغان «گامی مثبت» برای یافتن راه حلی برای این جنگ ویرانگر و فرسایشی است. او گفت: «در نظر ما رئیس جمهوری ترکیه متحد مردم سوریه است. او اکنون فرصت دارد که ایده ها و ابتکاراتی را در مورد وضعیت فعلی سوریه با رئیس جمهوری روسیه در میان بگذارد.»

**پرده آخر: امیدواری در حل بحران سوریه
ویتالی چورکین نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل خواستار برگزاری دور جدید مذاکرات ژنو برای حل سیاسی بحران سوریه تا پایان ماه جاری میلادی شد که به علت مانع تراشی های آمریکا و گروه های مسلح ضد سوری تحت حمایت عربستان سعودی٬ متوقف مانده است.
وی در پایان نشست شورای امنیت سازمان ملل در جمع خبرنگاران اعلام کرد: مسکو برای ازسرگیری مذاکرات میان نمایندگان دولت سوریه و سران تمام گروه های معارض تلاش می کند و این گفت و گوها باید بدون پیش شرط آغاز شود.
خبرگزاری روسی اینترفاکس امروز (چهارشنبه) نوشت: چورکین با اعلام حمایت از تلاش های استفان دی میستورا نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه برای آغاز دور جدید مذاکرات گفت که از پیشنهاد وی برای آغاز دوباره گفت وگوها تا پایان ماه اوت پشتیبانی می کنیم و از کشورهای دارای نفوذ بر سران معارضان سوری دعوت می کنیم آنها را برای آماده شدن به منظور حضور در مذاکرات ترغیب کنند.
مهم ترین بخش سخنان چورکین که نمی تواند بی ارتباط با دیدار پوتین و اردوغان باشد، اشاره وی به نقش ترکیه و مواردی است که احتمالا رئیس جمهوری اردوغان در حضور همتای روس خود قول داده که به آن پایبند باشد.
چورکین درباره نقش ترکیه در تحولات سوریه تصریح کرد که، ترکیه باید ضرورت مشارکت کُردها در مذاکرات و «حفظ یکپارچگی سوریه» را که به نفع آنکارا است، درک کند.
بر اساس این مواضع و برخی شواهد و ادله دیگر، به نظر می رسد که باید همین روزها منتظر اخبار خوش از سوریه باشیم. اخباری که بر پیروزی و بازگشت آوارگان این سوری به موطنشان حکایت دارد.
اما مهم ترین مساله ٬چگونگی خروج باقی مانده عناصر تکفیری ها، و نیز نیروهای اطلاعاتی و بعضا نظامی ترکیه ای و عربستانی، اروپایی و حتی آمریکایی از سوریه است که هم اکنون تردید نباید کرد که در جبهه های غربی این کشور به خصوص در منطقه حلب در حال تکاپو هستند.
برای اثبات این موضوع هم باید به این جمله سفیر آمریکا در سازمان ملل با دقت تامل کرد که گفته است:
«نیروهای روسیه و بشار اسد باید حملات به حلب را متوقف و جاده کاستلو را باز کنند.»

انتهای پیام

www.fa.shafaqna.com

اشتراک خبر قبلییک پنجم جمهوریخواهان ترامپ را نمی خواهندخبر بعدیسجادی: سجادی: فناوری نرم موجب تعالی روح انسان‌ها می‌شودنرم موجب تعالی روح انسان‌ها می‌شود

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار