بیمه‌ها حمایتی از طب سنتی نمی‌کنند/ مردم اعتقاد زیادی به طب سنتی دارند

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سید حسن هاشمی در حاشیه آیین آغاز ورود و ادغام خدمات تایید شده طب سنتی ایرانی به نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی کشور در خصوص گسترش داروخانه‌های گیاهی در کشور و تغییر یا عدم تغییر در فعالیت عطاری‌ها در کشور، اظهار داشت: فعلا تغییری در عطاری‌ها ایجاد نمی‌شود و نظارت‌ها با کمک صنف، افزایش می‌یابد و امیدواریم که با تخلفات، برخورد جدی‌تری شود.

وزیر بهداشت اظهار داشت: داروخانه‌های گیاهی با روش های علمی و بهره گیری از افراد متخصص آموزش دیده بتدریج می تواند در طول دو یا سه دهه جایگزین عطاری‌ها شود البته در برنامه های ما آموزش عطاران نیز وجود دارد و افرادی که به صورت تجربی وارد این حوزه شده اند با گذراندن دوره‌های آموزشی، مدرک علمی می‌گیرند تا خدمات علمی تری به مردم ارائه دهند.

هاشمی در پاسخ به این سوال که اگر عطاران، دوره‌های آموزشی را نبینند چه برخوردی می شود؟ گفت: برخورد فقط با متخلفانی که به سلامت مردم آسیب برسانند، در دستور کار ما قرار دارد.

وزیر بهداشت گفت: برنامه ما تشویق برای ارتقای خدمات طب سنتی است و وزارت بهداشت برنامه ای برای ورود به حوزه عطاری‌ها ندارد جز در مواردی که ثابت شود واحد صنفی با جان مردم بازی می‌کند و به قصد سودجویی به اعمال خلاف مرتکب می‌شوند.

در حوزه عطاری‌ها هیچ تهدیدی در کار نیست

به گزارش وزارت بهداشت، هاشمی با بیان اینکه در حوزه عطاری‌ها هیچ تهدیدی در کار نیست، افزود: باید مسیری منطقی، آرام و علمی را دنبال کنیم و با کمک صنف عطاری‌ها بتوانیم در جهت توانمندتر شدن آنها حرکت کنیم و برنامه ای بلند مدت در این حوزه داشته باشیم و برای افرادی که قصد ورود به صنف عطاران دارند، دوره‌های آموزشی سه یا چهار ساله در نظر بگیریم و برای افرادی که از گذشته در این صنف فعالیت داشته اند، احترام قائل شویم و در صدد افزایش توانمندی آنها باشیم زیرا منفعت آن به صنف عطاران، مردم و نظام سلامت کشور بر می‌گردد.

طب سنتی نیاز به حمایت عملی دارد

هاشمی با بیان اینکه بخشی از حمایت ها برای نسخه طب سنتی پس از ادغام در شبکه بهداشت توسط وزارت بهداشت از محل اعتبارات محدود خود انجام می شود، افزود: در اصل بیمه ها باید این حمایت را از خدمات طب سنتی داشته باشند و منابع مورد نیاز آن را در بودجه سالیانه خود ببینند زیرا طب سنتی نیاز به حمایت عملی دارد و تعریف و تمجید از آن مشکلی را برطرف نمی‌کند.

وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات بیمه‌ها در تامین منابع خود، افزود: بیمه‌ها طلبکاران زیادی دارند و رقم بدهی آنها بالاست امیدواریم که در بودجه سال 96 تمهیدات مناسبی اندیشیده شود و برای رونق طب سنتی، به عزم ملی نیاز داریم.

مردم اعتقاد ویژه ای به طب سنتی دارند

هاشمی تاکید کرد: ایران از نظر اقلیمی و گیاهان دارویی و نیروی انسانی ظرفیت بسیار بالایی دارد و مردم نیز اعتقاد ویژه ای به طب سنتی دارند و امیدوارم که در بازه زمانی چند ده ساله به موفقیت های گذشته ملی خود دست یابیم و مخالفان طب سنتی توجه داشته باشند که چه بخواهیم و چه نخواهیم مردم به طب سنتی باور دارند و خدمات آن را به روشهای غیر علمی دریافت می‌کنند و کشورهای دنیا و سازمان بهداشت جهانی پذیرفته اند که طب سنتی و مکمل باید وارد نظام سلامت کشورها شود.

وزیر بهداشت به ابلاغ آیین نامه داروخانه‌های گیاهی اشاره کرد و افزود: وزارت بهداشت مجوز مجموعه های زنجیره ای طب سنتی را در سراسر کشور می‌دهد و داروخانه گیاهی حتما باید با داروخانه‌های شیمیایی متفاوت باشد.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار