یک مقام سابق افغانستان: پاکستان از طالبان حمایت می‌کند

رییس سابق سازمان اطلاعات افغانستان گفته است، پاکستان از رهبران طالبان افغانستان مقابل حملات تهاجمی ارتش علیه آنها در شمال غرب محافظت می‌کند و به اعضای شبکه حقانی که مسئول حمله به فرودگاه کابل هستند، پول پرداخت کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رحمت الله نبیل، رییس سابق سازمان اطلاعات افغانستان گفته است، نامه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد سرویس‌های جاسوسی پاکستان به رهبران طالبان و شبکه حقانی در ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ کمک کرده‌اند.

وی از سرویس امنیت ملی افغانستان در دسامبر ۲۰۱۵ کناره گیری کرد پس از آنکه مخالفت خود را با اقدامات دولت اشرف غنی، رییس جمهوری این کشور در ارتباط با بهبود روابط با پاکستان و اقدامات این کشور در مذاکرات صلح با طالبان اعلام کرد.

از ان زمان تاکنون، وی با قدرت به انتقاد از دولت پاکستان می‌پردازد و مکررا دولت افغانستان را به حمایت از طالبان در این کشور متهم می‌کند.

وی به خبرنگاران در کابل گفت که این نامه‌های افشا شده مشخص می‌کند پاکستان با طالبان و شبکه حقانی تبانی کرده است؛ گروه‌هایی که مسئول کشته شدن افراد بی‌شمار و عدم نتیجه بخش بودن روند صلح هستند.

رییس سابق جاسوسی افغانستان ادامه داد: در ۱۴ سال گذشته، هیچ کس چنین مدارکی را افشا نکرده بود. من آنها را مطرح کردم. آنها ما را هر روز می‌کشند و دست به اقدامات خودکامه می‌زنند.

وی همچنین اعلام نکرده که چگونه این نامه‌ها را به دست آورده است.

در یکی از نامه‌ها که از یکی از بخش‌های سرویس‌های اطلاعاتی ارتش پاکستان در پیشاور است،‌ با عنوان "مدیریت تضمین اسکان و حفاظت از رهبری طالبان افغانستان است."

در نامه دیگر به تاریخ مارس ۲۰۱۵ درخواستی مبنی بر به روز شدن پرسنل حقاتی در مناطق نوشرا، ماردان و سوابی در ایالت مرزی خیبر بختون خوا ارائه شده است.

در نامه سوم هم که از سوی اطلاعات مرکزی ارتش و وزارت دفاع مربوط به تاریخ ژوئیه ۲۰۱۴ است، تیتر "حملات فرودگاه کابل و پرداخت‌ها"  آمده است.

دفتر وزارت خارجه پاکستان و ارتش هنوز بابت این مساله بیانیه‌ای نداده‌اند.

در این نامه‌ها همچنین آمده که به چهار تن از اعضای شبکه حقانی مبلغ ۵ / ۲ میلیون روپیه پرداخت شده است.

این درحالیست که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته که این نامه‌ها دروغ هستند و این گروه هرگز کمک خارجی قبول نکرده است.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

اسکریپت سایت خبری موریکس به فروش میرسد با تمامی امکانات اضافه شده و با بهترین رتبه و درامد.برای خرید با این آی دی تماس بگیرید https://telegram.me/ehsankhaleghii

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار