پریا قلاب شکار شبکه سوم سیما شد

به گزارش پارس نیوز،

سریال «پریا» که پخش آن از هفته پیش شروع شده است یک سوژه مهم را محور قرار داده:‌ ایدز. سریال«پریا» که پخش آن از هفته گذشته شروع شده و از دو جنبه حائز اهمیت است؛‌ اولا قلاب آن خیلی زود گیر کرده و توانسته بیننده‌ها را با یک داستان پر کشش خانوادگی همراه کند. در ثانی محور اصلی سریال پرداختن به یک مسئله «مهم» به نام ایدز است. البته نویسنده در چهار قسمت ابتدایی کدی روشن به بیننده نداده و خیلی‌ها گمان می‌کنند با یک داستان صرفاً خانوادگی روبه‌رو هستند. 
 

پریا قلاب شکار شبکه سوم سیما شد
 

این هنر سعید فرهادی است که سراغ چالش روابط رفته و پای عشق نامتعارف دختر و پسر خاله‌ای را پیش کشیده و قصد دارد در ادامه مسئله ایدز را مطرح کند. این نخستین باری نیست که ایدز در تلویزیون سوژه فیلم و سریالی می‌شود؛ سوال مهم این است که آیا «پریا» هم دلیل اصلی این بیماری را به سرنگ‌های آلوده ربط می‌دهد یا پای عامل اصلی یعنی تماس کنترل نشده جنسی را به درام باز می‌کند؟
 

پریا قلاب شکار شبکه سوم سیما شد


*با چه سریالی مواجه هستیم؟

چهار قسمت از «پریا» پخش شده و تا الان متوجه شده‌ایم که محور اصلی سریال دو خانواده هستند. چالش مهم قسمت‌های ابتدایی شائبه اعتیاد کیوان (امیرحسین آرمان) است که بعد از حضور در یک مهمانی جای سرنگ روی دسش باقی می‌ماند. بعد از برائت کیوان و این که ناخواسته توسط شخص دیگری (عمار تفتی) مورد تزریق واقع شده، ماجرای عشقش به پریا (لادن مستوفی) خط اصلی سریال می‌شود. دختر خاله‌اش زنی است مطلقه که سال‌ها در خارج از کشور بوده و حالا حضانت بچه‌هایش را می‌خواهد. حتی در تیزرهای سریال مفهوم این عشق نامتعارف جانمایی شده و ذهن کمتر بیننده‌ای به سمت ایدز پرتاب می‌شود.

پریا قلاب شکار شبکه سوم سیما شد


پای ایدز در میان است؟

از اخباری که در طول تولید سریال به بیرون درز کرد معلوم می‌شود «پریا» داستانی است درباره ایدز. در ادامه هم مطلقه بودن پریا مانع اصلی ازدواج و کیوان مطرح نیست. بلکه پای ایدز در میان است چه کسی ایدز دارد؛‌ کیوان یا پریا؟ عامل این بیماری چیست؛‌ سرنگ آلوده یا ...؟
 

پریا قلاب شکار شبکه سوم سیما شد


*عامل ایدز سرنگ است؟

به گواه آمارهای وزارت بهداشت،‌ ایدز همچنان یکی از بحران‌هایی است که افراد جامعه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. پس باید با ساخت فیلم و سریال هم هشدار داد و هم اطلاعات درست به اطلاع مردم رساند. کمپین «هنر+ایدز» و همین سریال «پریا» در این راستا تعریف می‌شوند. تا این جا «پریا» با قرار دادن یک نشانه در قسمت‌های ابتدایی، عامل ایدز را به سرنگ آلوده (که به کیوان تزریق شد) می‌داند. اگر سعید فرهادی روی سرنگ زوم کند و تا آخر درامش را بر همین اساس پی ببرد به همان مسیری رفته که قبلا طی شده. 
 

پریا قلاب شکار شبکه سوم سیما شد


*عامل ایدز ؟!

حتما سازندگان «پریا» از آمارهای وزارت بهداشت به خوبی مطلع هستند و می‌دانند انتقال تزریقی ایدز تا حدود زیادی کنترل شده است. شاهد مدعا آن که هفته پیش (چهارشنبه 23 تیر) علی اکبر سیاری معاون بهداشت و وزارت بهداشت آمار جالبی در این باره بیان کرده:‌ «اولین مورد ابتلا به ایدز سال 1365 و مربوط به دختر خانمی بود که از طریق فاکتور هست به این ویروس مبتلا شد.

 موج اول ایدز در کشورمان مربوط به معتادان تزریقی بود. در سال‌های گذشته میزان انتقال ایدز از تماس جنسی از 15 به 30 درصد رسیده است. در موج دوم ایدز بیشترین مسئله رفتارهای مربوط به خود مردم است زیرا با توجه به اینکه مشکل فرهنگی برای انتقال برخی مطالب و موضوعات وجود دارد و نمی‌توانیم همه مسائل را با مردم در میان بگذایم، لازم است رفتارهای مردم در این خصوص اصلاح شود» در این شرایط آیا در سریال «پریا» باز هم عامل ایدز تزریق است یا روابط کنترل نشده جنسی؟‌ آیا تلویزیون هم نمی‌تواند «برخی مطالب و موضوعات» را درباره ایدز به مردم بگوید؟! 

سرنگی که به کیوان تزریق می‌شود توسط فردی است که زندگی سالمی ندارد؛ شاید فرهادی دلیل ایدزی بودن آن فرد را مسئله جنسی دانسته و با این تمهید عامل اصلی را در دام حفظ کرده. شاید هم مشکل را پریا می‌داند که در خارج از کشور بوده. اگر سریال چنین جسارتی داشته باشد که گل طلایی را زده و قصه‌ای تکان دهنده و بدون تعارف‌های مرسوم پیش بیننده‌اش قرار داده. 
 

پریا قلاب شکار شبکه سوم سیما شد


*سریال‌های ایدزی

مبنای قضاوت درباره‌ی «پریا» سوژه کلی آن است و تلویزیون اجازه عرض اندام به سازندگان داده است تا ایدز آن طور که باید مورد تحلیل قرار گیرد. به گزارش هفت صبح، پیش از این در تلویزیون شاهد فیلم و سریال‌هایی با موضوع ایدز بوده‌ایم. مثلا «داستان یک شهر» اصغر فرهادی عامل ایدز را روابط جنسی مرد (فرهاد اصلانی) می‌دانست و برای اولین بار غیر کلیشه‌ای از این بیماری نشان داد. 

این اپیزود از سریال اما در باز پخش روی آنتن نرفت در حالی که همچنان گزنده‌ترین سریالی است که درباره ایدز ساخته شده.به گزارش هفت صبح، احمد امینی در مینی سریال «بیگانه‌ای در میان ما» هم عامل ایدز را مسئله جنسی دانست . بقیه سریال‌ها نگاهی به ایدز داشته‌اند؛ مثلا «آخرین ستاره شب» و «نیستان» تا حد امکان به سوژه نزدیک نشدند و تلویحاً پای سرنگ را میان کشیدند. «خط قرمز» دچار جرح و تعدیل شد و در نهایت دلیل ایدز فرو رفتن میخ آلوده به خون عنوان شد! در حالی که این سریال به دلیل جوان پسند بودن می‌توانست با تمهیدی بهتر تأثیرگذارتر شود نه این که اسباب مضحکه را فراهم آورد. محمدرضا آهنج در تله فیلم «روزهای به هم ریخته» به ایدز پرداخت؛‌ این بار پلیس (امین زندگانی) گرفتار ایدز  شده بود. در این فیلم هم عامل ایدز سرنگ بود.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار