آخرين خبرها از کودتاي ترکيه توسط ارتش

بامداد شنبه منابع خبري از کودتاي نظامي در ترکيه خبر دادند، اردوغان با تاييد کودتا از مردم خواست به خيابان ها بريزند. کودتاگران که ارتشيان اين کشور بودند با تصرف شبکه ملي ترکيه و با پخش اطلاعيه‌اي اعلام پيروزي کردند.

ارتش ترکيه در اين اطلاعيه قانون اساسي را به حالت تعليق درآورده و اعلام کرده است از اين به بعد با قانون اساسي جديد ترکيه اداره مي‌شود. فرودگاه آتاتورک و تلويزيون دولتي اين کشور که ابتدا به تسخير عوامل کودتا درآمد، توسط معترضان مردمي پس گرفته شد. اردوغان در تکاپوي اين کودتا در فرودگاه استانبول از برخورد سنگين با کودتاگران خبر داد. اوضاع هم اکنون در شهر هاي ترکيه ناآرام و بحراني است به طوري که تاکنون در آنکارا 42 نفر کشته شده است .

   آخرين و مهمترين تحولات ترکيه به شرح ذيل است:    کودتاچيان: مصمم هستيم   کودتاچيان در بيانيه‌اي اعلام کردند که همچنان براي ادامه مبارزه مصمم هستند.     کشته شدن 5 نفر در اطراف کاخ رياست جمهوري   در بمباران محدوده کاخ رياست جمهوري که ساعتي پيش انجام شد  5 نفر کشته شدند. 

   جنبش گولن اتهامات را رد کرد   جنبش گولن، که از سوي دولت ترکيه به تلاش براي کودتاي نظامي متهم شده است، اين اتهام را رد و تأکيد کرد: اين جنبش با هرگونه مداخله مسلحانه در امور داخلي کشور مخالف است.     رئيس جديد ستاد مشترک ارتش ترکيه انتخاب شد       «بينالي يلديريم»، نخست‌وزير ترکيه از انتصاب «اوميت دوندار» به‌عنوان رئيس جديد ستاد مشترک ارتش خبر داد. وي فرمانده بخشي از ارتش ترکيه است که استانبول را تحت کنترل دارد. 

    ادعاي مقامات دولتي ترکيه در مورد پايان کودتا   طبق گزارش روزنامه انگليسي «گاردين»، مقامات دولتي ترکيه مي‌گويند که کودتا در حال حاضر به پايان رسيده است، با اينحال، اردوغان تصديق کرد که «آشوب‌هاي اندکي» همچنان در آنکارا ادامه دارد.   سرکرده کودتاچيان ترکيه خود را تسليم کرد در خبري فوري به نفل از رويترز اعلام کرد که سرکرده کودتاچيان ترکيه خود را تسليم کرده است.

  تسليم شدن برخي از نيروهاي ارتش ترکيه  رسانه هاي ترکيه اي تصاويري از تسليم شدن شماري از نيروهاي ارتش اين کشور که با مشارکت در کودتا، کنترل پل بسفور را در دست گرفته بودند، پخش کردند.    درگيري در اطراف کاخ رياست جمهوري خبرگزاري فرانسه گزارش کرد که جنگنده‌هاي حامي دولت در حال حمله به تانک‌هاي کودتاچيان در اطراف کاخ رياست جمهوري ترکيه هستند.

  اردوغان: ترکيه را ترک نخواهم کرد  اردوغان در جمع هواداران خود تصريح کرد که محکم ايستادگي مي‌کند و مصالحه نمي‌کند و خطاب به «فتح الله گولن» و هوادارانش گفت که ديگر بس است و ادامه داد: اگر جرات داريد به ترکيه بازگرديد. اردوغان در جمع هوادارنش تأکيد کرد که «ترکيه را ترک نخواهم کرد.» 

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار