X بستن تبلیغات
5. Fixed

“محمد فتح الله گولن” رهبر کودتای ترکیه را بشناسید ! + تصاویر

محمد فتح الله گولن سرسخت ترین رقیب رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است که در آمریکا به سر می برد . منابع آگاه در ترکیه خبر می دهند که برخی از اعضای حزب عدالت و توسعه متعلق به جریان محمد فتح الله گولن هستند و گولن، شخصیتی است که داعیه «اسلام میانه» را دارد.

در اتفاقی عجیب ساعتی پیش افسران مرتبط با "فتح الله گولن" کودتا کردند و قدرت در ترکیه به دست نظامیان افتاد.

یکی از اشخاصی که در این کودتا نقش موثری داشت ؛ "فتح الله گولن" بود که هم اکنون وی به واسطه قدرت و ثروتی که دارد، بانفوذترین شهروند ترکیه به حساب می آید.

محمد فتح الله گولن واعظ، نویسنده و تدریس کننده علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه است که در تبعیدی خودخواسته در "پنسیلوانیای آمریکا" زندگی می کند.

"گولن" در طول عمر خود مشغول تدریس نسخه ای از اسلام با عنوان «اسلام آناتولیایی» که مبتنی بر آموزه های یک عالم اسلامی به نام "سعید نورسی" بوده است.

محمد فتح الله گولن محمد فتح الله گولن  رهبر کودتای ترکیه 

در تفکر "گولن " که عمیقاً معتقد به مدارا و تسامح است؛ هرگونه تروریسم شدیداً محکوم است و او معتقد به گفت و گوی بین ادیان الهی و پیروان کتاب های آسمانی است و خود او برای چنین گفتمان هایی با واتیکان و برخی مراکز مذهبی یهودی بارها پیشقدم شده است.

در فضای فکری ترکیه گولن به عنوان شخصی محافظه کار و میانه رو و در عین حال مذهبی محسوب می شود. او از ایده حجاب برای زنان حمایت می کند و شاگردان و پیروان خانم او غالباً روسری به سر می کنند.

"گولن " با تمکن مالیشخصی اقدام به راه اندازی سرویسی برای «خدمت عمومی و آموزشی به همه مردم» از دهه 70 میلادی کرده است که افراد بسیاری برای خدمت در این سرویس به تدریج جذب شده اند و در طی سال ها با کمک مالی و پشتیبانی خود بنیادی عظیم برای این تشکل فراهم نمودند.

محمد فتح الله گولن محمد فتح الله گولن مرد پشت صحنه تحولات ترکیه

امروزه این مجموعه بسیار بزرگ که به "جنبش گولن" معروف است، با همکاری افراد بسیار زیادی از مسلمانان دنیا - عمدتاً ترکیه ای- اداره می شود. گمانه زنی در مورد تعداد افراد حاضر در این بنیاد بزرگ متفاوت است، اما چند صد هزار تا 4 میلیون نفر به عنوان همکاران این پروژه بزرگ بین المللی ذکر شده است. افراد همکار در این بنیاد عمدتاً دانش آموزان ، معلمان، تجار، روزنامه نگاران و افراد تحصیل کرده در زمینه های مختلف هستند.

"محمد فتح الله گولن" سرسخت ترین رقیب رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد، حزب عدالت و توسعه اولین بار که قدرت را به دست گرفت ، وعده تحکیم پایه های دمکراسی و ساخت کشور قانونمند را داد ولی پس از انتخابات پارلمانی سال 2011 به سوی خودکامگی رفت.

گولن که در آمریکا به سر می برد گفت:اعضای جنبش خدمت ( به ریاست گولن) ابتدا به حزب حاکم عدالت و توسعه رأی دادند ولی پس از اینکه حزب مذکور سیاست های خود را تغییر داد و هر چیزی را به قوه مجریه مرتبط، سازمان های نظارتی قانونی را تعطیل، استقلال دستگاه قضایی را نابود و قیمومت حزبش را جانشین قیمومیت نظامیان کرد، در دیدگاه خود بازنگری کردند.

گولن در این مصاحبه که پیش از صدور حکم بازداشت بود ، افزود:ما قبلاً با قیمومت نظامیان مخالفت کردیم و هم اکنون با قیمومت حزب عدالت و توسعه مخالفیم و به همین دلیل خائن نامیده می شویم .

محمد فتح الله گولن رهبر کودتای ترکیه را بشناسید ! + تصاویر

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار