توافق واشنگتن و مسکو با اتخ

وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن و مسکو با اتخاذ "اقدامات چشمگیر" برای نجات آتش‌بس در سوریه توافق کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت که هرگز جزئیات این توافق را فاش نخواهد کرد "تا زمینه برای ادامه فعالیت پشت پرده جهت تحقق صلح فراهم شود."

کری در پایان مذاکرات خود با لاوروف که بیش از 12 ساعت طول کشید، گفت: این اقدامات مسئولیت‌های مشخصی را برای تمامی طرف‌های بحران سوریه تعیین می‌کند. هدف کنونی ما توقف بمباران بیهوده از سوی نظام بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه و افزایش تلاشمان علیه جبهه النصره است. همگی ما می‌دانیم چه کاری باید انجام دهیم.

وی خواهان اجرای این توافقات شد و گفت: این اقدامات می‌تواند به تثبیت آتش‌بس و کاهش خشونت و ایجاد فضایی برای انتقال دموکراسی قدرت کمک کند.

براساس سندی که واشنگتن پست آن را فاش کرده بود، کری به مسکو رفته تا پیشنهاد یکپارچه کردن تلاش‌های دو کشور برای مبارزه با داعش و جبهه النصره را به روس‌ها بدهد. در مقابل روسیه حملات خود را تنها به اهدافی محدود می‌کند که آمریکا آن را تایید کرده است. نظام سوریه نیز حملات خود را علیه مخالفان میانه‌رو متوقف می‌کند.

از سوی دیگر لاوروف گفت: ما مفصلا اقداماتی را که روسیه و آمریکا برای پیشبرد حل و فصل بحران سوریه اتخاذ می‌کنند، مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وی گفت: مسکو و واشنگتن مایلند که استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه فعالیتش را افزایش داده و پیشنهادات جدی را برای انتقال سیاسی و اصلاحات ارائه دهد.

دی‌میستورا روز پنجشنبه اعلام کرد که می‌خواهد مذاکرات صلح سوریه را از ماه اوت ازسر بگیرد.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار