ظرفیت تولید نخستین مجتمع پتروشیمی ایران ٢ برابر می‌شود

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، محمد مهدی فهام، رئیس مجتمع پتروشیمی شیراز و مدیر طرح اوره و آمونیاک ۳ در بازدید اصحاب رسانه از طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت که قرار است هفته جاری به بهره برداری برسد، گفت: پتروشیمی شیراز از نخستین واحدهای صنعت پتروشیمی کشور است که ساخت آن به سال ۱۳۳۸ باز می‌گردد.
 
وی با اشاره به ظرفیت تولید مجتمع پتروشیمی شیراز که در ابتدا حدود ۲۰۰ هزار تن در سال بوده است، اعلام کرد: با بهره برداری از طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت ظرفیت به ۳.۷ میلیون تن افزایش یافته است.
 
رئیس مجتمع پتروشیمی شیراز گفت: طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت تحت لیسانس شرکت‌های آمونیاک کازاله سوئیس و تویو ژاپن و ا از سوی شرکت طراحی و مهندسی صنایع پتروشیمی (پیدک) طراحی و نصب شده است.

وی با اعلام این که مراحل طراحی تفصیلی، مهندسی خرید، اجرا، پیش راه اندازی و راه اندازی این طرح را متخصصان ایرانی انجام دادند، خاطرنشان کرد: عملیات نصب تجهیزات سنگین چند سال قبل توسط شرکت‌های هلندی از جمله ماموت انجام می‌گرفت که خوشبختانه تحریم‌ها باعث شد این شرکت دیگر به ما کمک نکند و  از این رو طرح شیراز اولین طرح در صنعت پتروشیمی کشور است که نصب تجهیزات سنگین آن توسط امکانات داخل صورت گرفته است.

این مدیر مجتمع پتروشیمی شیراز تصریح کرد: در زمینه تجهیزات هم به سمتی رفتیم که تأمین بخش زیادی از تجهیزاتی که در داخل کشور قابلیت ساخت داشت، به شرکت‌های داخلی و بخصوص شرکت‌های فعال در استان فارس واگذار شد و بدعتی برای سایر طرح‌های پتروشیمی شد که شهامت و جرات استفاده از توان داخلی به کار گرفته شود.
فهام یکی از اتفاقات مهم در طول بهره برداری از طرح  آمونیاک و اوره شهدای مرودشت را رعایت مسائل زیست محیطی دانست که با برچیدن واحدهای قدیمی همراه بوده است و توضیح داد: واحدهای قدیمی برچیده شده از نظر مصارف انرژی وضعیت مناسبی نداشته و با استانداردهای زیست محیطی همخوانی نداشتند، از این رو  زمینی که طرح اوره و آمونیاک سوم در آن اجرا شد، حاصل استحصال و برچیدن واحدهای قدیمی بوده است.

رییس مجتمع پتروشیمی شیراز با اشاره به خودکفایی این طرح از نظر یوتیلیتی اعلام کرد: واحدهای این سرویس افزون بر تأمین نیازهای  واحدهای جدید، در تأمین نباز بخشی از منطقه قدیم هم می‌تواند مؤثر باشد.

فهام گفت: طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت در شرایطی به مرحله اجرا درآمد که کشور با تحریم مواجه شد، اما با همت زیاد این طرح با حداقل تأخیر معمولی که بسیاری از طرح‌ها را متوقف کرد، اولین تولید انبوه آن در واحد آمونیاک در بهمن ماه ۹۴ صورت گرفت و اواخر اسفند ماه هم واحد اوره مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی یادآور شد: اکنون در شرایطی هستیم که واحد آمونیاک  ۳ به ظرفیت اسمی ۱۰۰ درصد رسیده است و واحد اوره هم با توجه به این که از جمله واحدهای مگاپلنت دنیاست، مشکلاتی به خاطر لایسنسور داشت، از این رو دیرتر از واحد آمونیاک به تولید رسید.

به گفته وی، مزیت شرکت پتروشیمی شیراز در میان شرکت‌های تولیدکننده اوره این است که این در این مجتمع اوره پریل و اوره گرانول  توأمان تولید می‌شود.

فهام مجموع ظرفیت تولید  اوره پریل و گرانول در این مجتمع را روزانه ۵ هزار تن اعلام کرد که بخشی ازاین تولید در داخل صرف نیاز کشاورزان می‌شود و بخشی از آن هم توسط مبادی صادراتی به کشورهای مصرف کننده صادر می‌شود.

این مدیر پتروشیمی شیراز یادآوری این که طبیعت اجرای طرح‌های سنگین برخی حوادث است، افزود: با این حال طرح آمونیاک و اوره شهدای مرودشت با وجود عظمتش به سلامت پایان یافت.

وی اظهار امیدواری کرد: در آینده شاهد اجرای طرح‌های توسعه‌ای بیشتری در این شرکت باشیم.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار