کودتای نظامی در ترکیه / آخرین اخبار کودتا در ترکیه

کودتا در ترکیه / نخست‌وزیر ترکیه بامداد شنبه از کودتای نظامی در این کشور خبر داد.در حالی که برخی منابع خبری از درگیری‌های شدید در آنکارا خبر می‌دهند، نیروهای ارتش ترکیه پل‌های اصلی استانبول را بسته‌اند و گزارش‌هایی از پرواز هواپیماهای جنگی در ارتفاع کم بر فراز استانبول منتشر شده است.

03:31: بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای خواستار حفظ آرامش در ترکیه شد. 

03:28: عکاس خبرگزاری فرانسه می‌گوید ارتش ترکیه به روی معترضان در استانبول آتش گشوده است. این تیرانداری تلفات داشته است. 

03:10به گزارش خبرگزاری رویترز، شاهدان اعلام کردند صدای دو انفجار مهیب در مرکز آنکارا، پایتخت ترکیه، شنیده شد.

مجری شبکه خبری سی ان ان هم گفت در فاصله سه ساعت پس از آغاز کودتای نظامی هیچ بیانیه ای از سوی دولت آمریکا یا مسئولان ناتو که ترکیه در آن عضویت دارد منتشر نشده این درحالی است که هرگونه پیام حمایت آنها می تواند برای اردوغان نخست وزیر ترکیه بسیار مهم باشد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی نیروی هوایی ارتش آمریکا روز جمعه گفت نیروی هوایی از کودتا در ترکیه مطلع شده است و اقدامات لازم را به منظور تضمین امنیت پرسنل خود در پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه انجام خواهد داد.

شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: نخست وزیر ترکیه اعلام کرد کودتاچیان در برخی از شهرها اسلحه و مهمات زیادی به دست آورده اند.

03:02- کودتاگران در نزدیکی پل «بوسپوروس» هم به سمت معترضان آتش گشوده‌اند. 

شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: نخست وزیر ترکیه اعلام کرد کودتاچیان در برخی از شهرها اسلحه و مهمات زیادی به دست آورده اند.

 

03:00شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد، بخش زیادی از بدنه ارتش با کودتاچیان نیستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خبرگزاری آناتولی ترکیه از شلیک بالگردهای ارتش ترکیه به طرف مقر دستگاه اطلاعات ملی این کشور در آنکارا خبر داد.

شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری گزارش داد: صدای انفجارهای پی در پی همچنان در آنکارا به گوش می رسد.

02:55شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری گزارش داد: جنگنده های ارتش ترکیه ساختمان دستگاه امنیتی را در آنکارا هدف قرار دادند.

شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری گزارش داد: معاون نخست وزیر ترکیه اعلام کرد دولت همچنان کنترل اوضاع را در دست دارد.

شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری گزارش داد: جنگنده های ارتش ترکیه ساختمان دستگاه امنیتی را در آنکارا هدف قرار دادند.

02:50شبکه تلویزیونی الجزیره : نیروهای ارتش در اطراف فرودگاه آتاتورک از مقابل تظاهرکنندگان عقب نشینی کردند.

02:50- تانک‌ها اقدام به تیراندازی در حوالی ساختمان پارلمان ترکیه کرده‌اند. 

**حسن روحانی رئیس جمهور ایران دستور تشکیل جلسه فوری شورای عالی امنیت ملی را صادر کرد.

البته هنوز مقامات رسمی این خبر را تأیید نکرده اند.

*  جنگنده های واکنش سریع ارتش از تهران.اصفهان و همدان به همراه تیپ ویژه تکاوران کرمانشاه به تبریز اعزام شدند.

رییس گروه تحقیقات دفاعی امنیتی مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری ایران:
‏شایعه عبور هواپیمای⁧ اردوغان⁩ از مرزهای شمال غرب و اسکورت توسط ⁧نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی⁩ را رسماً تکذیب میکنم.

02:40- مردم به سمت تانک‌های ارتش حرکت کرده و تانک‌ها را محاصره کرده‌اند. 

02:31: یک عامل انتحاری خود را در میان نیروهای ارتش در آنکارا منفجر کرد. 

02:30: خبرگزاری فرانسه از شنیده شدن صدای انفجار قدرتمند در آنکارا خبر داد.

02:17شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری از درگیری میان پلیس و ارتش ترکیه در آنکارا خبر داد.

02:16به گزارش خبرگزاری رویترز ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در صفحه توییتر خود نوشت ایران به شدت نگران « بحران » در ترکیه است.

 

02:15: پس از درخواست رجب طیب اردوغان برای تجمع مردم، جمعیت در حال حرکت به سمت خیابان وطن، در استانبول است. مردم، علیه کودتاگران شعار می‌دهند. 

02:15به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع دولتی آمریکا اعلام کردند آمریکا معتقد است تلاشی برای کودتا در ترکیه جریان دارد و در حال حاضر مشخص نیست چه کسی برنده خواهد بود.

 خبرگزاری فرانسه در خبری فوری از وقوع دو انفجار شدید در آنکارا خبر داد. ا

02:15جشبکه تلویزیونی العالم در خبری فوری از کشته شدن یک تن در درگیری های خیابان وطن استانبول خبر داد.خی فوری از تیراندازی بسوی مقر ریاست جمهوری ترکیه خبر داد.

02:15 شبکه تلویزیونی العالم در خبری فوری از کشته شدن یک تن در درگیری های خیابان وطن استانبول خبر داد.

شبکه تلویزیونی الجزیره در خبری فوری از تیراندازی به سوی مقر ریاست جمهوری ترکیه خبر داد.

خبرهای غیر رسمی عراق از عقب نشینی سریع نیروهای ترکیه ای مستقر در اطراف موصل و بازگشت به خاک ترکیه خبر دادند .

رییس تشکیلات حزب عدالت و توسعه در استانبول: رییس جمهور در حال آمدن به فرودگاه آتاترک است از تمام مردم استانبول می خواهم به فرودگاه بیایند. اردوغان در گفتگوی زنده تلویزیونی از تمام مردم ترکیه خواست به میدان ها بیایند.

اردوغان از مردم استانبول خواست به فرودگاه آتاتورک بیایند، خطاب به کودتاگران گفت شما هم با تانک هایتان بیایید تا ببینیم آیا می توانید حریف مردم شوید.

پروازهاي فرودگاه امام خمینی به تركيه كنسل شد.

02:10: رسانه‌های محلی از شنیده شدن صدای تیراندازی در میدان تقسیم خبر داده‌اند.

02:10پیام تصویری اروغان از طریق گوشی موبایل مجری یکی از شبکه های تلویزیونی ترکیه پخش شددر این پیام تصویری اردوغان خطاب به مردم ترکیه گفت: مردم به خیابان ها بیایند، مردم در همه میدان ها تجمع کنند،علیه کودتا پیروز خواهیم شد، کودتا از سوی گروه کوچکی از نظامیان بود.

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: رییس جمهوری ترکیه از مردم خواست به دولت اعتماد داشته باشند و برای مقابله با کودتا به خیابانها بیاند. وی اعلام کرد به سوی آنکارا حرکت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان ترکیه با استفاده از تلفن همراه گفت گمان نمی کند توطئه گران موفق شوند.

اردوغان افزود این اقدامی است که یک « ساختار موازی » ترغیب به آن کرده است.

02:06شبکه تلویزیونی المیادین در خبری فوری گزارش داد: نخست وزیر ترکیه اعلام کرد همه اقدامات لازم را حتی اگر منجر به کشته شدن عده ای شود در برابر کودتاچیان انجام خواهیم داد.

هجوم مردم ترکیه به پمپ بنزین و عابربانک ها

 عکس زیر تصویری از پرواز جت‌های ارتش با ارتفاع پایین بر فراز آنکارا را نشان می‌دهد.

خبرگزاری اسپوتنیک وابسته به روسیه: جنگنده های ایرانی یک هواپیمای مسافربری ترکیه ای را در شمال غرب کشور تا تهران اسکورت کرده اند

01:57: ارتش ترکیه گفته که ستاد صلح کشور را اداره خواهد کرد. 

01:56رویترز گزارش داد: یک منبع در ریاست جمهوری ترکیه: رئیس جمهور و دولت همچنان بر سر قدرتند.

01:55به گزارش خبرگزاری «سانا»ی سوریه از آنکارا ، ارتش ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد دولت کنونی را سرنگون کرده است و اعضای آن را بازداشت و به جرم خیانت محاکمه خواهد کرد.  

01:53به گزارش خبرگزاری رویترز، کاخ سفید اعلام کرد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از اوضاع و تحولات در ترکیه مطلع شده است و در جریان تحولات جدید قرار خواهد گرفت.

01:51 شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: آمریکا، فرانسه و روسیه از شهروندان خود در ترکیه خواستند از محل استقرار خود خارج نشوند.

01:48شبکه اسکای نیوز عربی با پخش تصاویری مستقیم از آنکارا اعلام کرد، بخشی از بدنه ارتش ترکیه علیه دولت بینالی ییلدریم در ترکیه کودتا کردند.

01:45: سخنگوی دستگاه اطلاعاتی ترکیه گفت که تلاش برای کودتا در حال سرکوب شدن است و فرایند سرکوب تا صبح به اتمام خواهد رسید. 

01:44به گزارش خبرگزاری رویترز از آنکارا، تلویزیون دولتی ترکیه لحظاتی پیش اعلام کرد تمام فرودگاه‌های این کشور بسته اعلام شد.

01:43شبکه تلویزیونی العالم گزارش داد: ارتش ترکیه اعلام کرد به زودی قانون اساسی جدید را تدوین و صادر خواهد کرد.

01:41به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا، شبکه دولتی ترکیه به نقل از بیانیه ارتش این کشور از منع آمد و شد و حکومت نظامی در ترکیه خبر داد.

01:38خبرگزاری رویترز به نقل از خبرنگار شبکه تلویزیونی تی آر تی ترکیه  گفت سربازان داخل ساختمان این شبکه تلویزیونی دولتی در آنکارا هستند

مهران عیسی خبرنگار اسکای نیوز عربی در استانبول در گزارش مستقیم اعلام کرد، بخشی از بدنه ارتش کودتا کرده است، افسران وابسته به کودتاچیان از داخل مقر ستاد مشترک ارتش در آنکارا تیراندازی می کنند، حتی به نظر می رسد این افسران ستاد مشترک ارتش را به دست گرفته باشند، جنگنده ها در آسمان منطقه به پرواز در آمده اند، در استانبول نیز نیروهای ژاندارم پل روی تنگه بسفر و پل فاتح را مسدود کردند اما گفته می شود پلیس تحرکاتی را علیه این نیروها آغاز کرده است، گفته می شود کودتا، تلاش  نیروهای هوادار فتح الله گولن است.

01:35روزنامه ایندیپندنت انگلیس نوشت: ارتش ترکیه مدعی شد دولت را سرنگون کرده و کنترل کشور را در دست گرفته است.

01:34: رسانه‌های آمریکایی می‌گویند پنتاگون و دولت آمریکا در حال ارزیابی اوضاع در ترکیه هستند و فعلا قصد اعلام موضع ندارند. 

01:30- جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفت که برای ترکیه آرزوی صلح می‌کند. 

01:30شبکه تلویزیونی العالم گزارش داد: ریاست جمهوری ترکیه از جامعه جهانی درخواست کمک کرد.

01:29خبرگزاری آناتولی ترکیه از انفجار در مرکز آموزشی نیروهای ویژه پلیس ترکیه در منطقه «گلباشی» در آنکارا و زبانه کشیدن شعله های آتش از آن خبر داد.   

شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: ساختمان دستگاه اطلاعات عمومی ترکیه به دست کودتاچیان افتاد.

01:28به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع ریاست جمهوری ترکیه از جهان خواست در کنار مردم ترکیه بایستند و همبستگی خودشان را با آنها حفظ کنند. حوادث در این کشور تلاش برای کودتا توسط گروهی درون نیروهای مسلح بوده است.

01:24شبکه تلویزیونی المیادین گزارش داد: بالگردهای نظامی ارتش ترکیه برای حمایت از ستاد فرماندهی ارتش در اطراف ستاد در حال پرواز و تیراندازی هستند.

01:22فرودگاه آنکارا هم سقوط کرد. بمبی در آنکارا منفجر شد. تمامی پروازها از فرودگاه آتاتورک کنسل شده است.اردوغان به همراه خانواده اش به مکان نامعلومی منتقل شدند. فرمانده ارتش به گروگان گرفته شده است.

پایگاه اینترنتی روزنامه میرور انگلیس هم گزارش داد: هم اکنون تلویزیون دولتی در ترکیه برنامه پخش نمی کند.

خبرنگاران از مردم خواسته اند به هر وسیله اطلاعات را به بیرون از کشور منتقل کنند این درحالی است که براساس اعلام این روزنامه، شبکه اینترنت هم در آنکارا قطع شده است.

01:22- شبکه سی‌ان‌ان ترک به نقل از منابع آگاه گزارش داده است که رجب طیب اردوغان در محلی امن به سر می‌برد.
برخی منابع هم گزارش داده‌اند که وی برای تعطیلات به خارج از کشور رفته بوده و به هنگام کودتا در کشور نبوده است.
همزمان برخی دیگر از رسانه‌ها، از فرار وی از کاخ ریاست‌جمهوری خبر داده‌اند. 

 وزیر دادگستری ترکیه گفت افراد وابسته به فتح‌الله گولن پشت کودتا هستند. وی گفت هنوز اطلاعات کافی در مورد ابعاد کودتا در دست نیست.

01:18- حزب عدالت و توسعه از هوادارانش خواست برای اعلام حمایت از اردوغان به خیابان‌ها بیایند.

01:16-  کودتاگران فرمانده ارتش ترکیه را به گروگان گرفته‌اند. خبرگزاری آناتولی گزارش داد ژنرال هولوسی آکار فرمانده کل ارتش ‏ترکیه‏ گروگان گرفته شده است

01:05:  تلویزیون ترکیه و فرودگاه آتاتورک سقوط کرد. گفته می شود تلویزیون ترکیه و فرودگاه استانبول سقوط کرده است و اردوغان از قصر ریاست جمهوری گریخته است. شلیک هلیکوپتر های ارتش به ساختمان های امنیتی در آنکارا.

01:04: ارتش ترکیه در بیانیه‌ای به روزنامه‌نگاران اعلام کرده که کنترل دولت در اختیار ارتش است. 

01:00- ارتش ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشور را به دست گرفته است.

00:58- تصویری از حضور نظامیان با تانک در خیابان‌های آنکارا. 

00:51- تلویزیون دولتی ترکیه، قطع شد. فرودگاه استانبول هم به تصرف ارتش درآمده است. 

00:40 - شبکه‌های اجتماعی توئیتر، فیسبوک و یوتیوب در ترکیه فیلتر شدند.

00:25- «بینالی ایلیدریم»، نخست‌وزیر ترکیه کودتا در ترکیه را تأیید کرد و گفت که عاملان این کودتا مجازات خواهند شد. ارتش با انتشار خبری بر روی سایت خود اعلام کرد ارتش ترکیه کودتا کرد. مقابل ستاد ارتش ترکیه در آنکارا رفت وامدهای زیادی در جریان است. جنگنده ها بر فراز آنکارا در حال پرواز هستند. در پایتخت ترکیه صدای شلیک سلاح به گوش می رسد.

مقابل ستاد ارتش شمار زیادی نیروی امنیتی و آمبولانس اعزام شده اند. در استانبول دو پل سلطان قاتح و  بوعازایچی که رابط بخش آسیایی به اروپایی است توسط ژاندارمری مسدود شده و شمار زیادی تانک و نیرو بر روی پل مستقر شده اند. کودتا از سوی نخست وزیر ترکیه تایید شده است.

ییلدیریم نخست وزیر ترکیه اعلام کرد: برخی از نیروهای ارتش، اقدام به کودتا کرده اند. وی اعلام کرد به هیچ گروهی اجازه خلل به جمهوریت را نمی دهیم و عاملان کودتا مجازات می شوند، حکومت راس کار است.

ییلدیریم گفت: نیروهای امنیتی هر گونه اقدام لازم را انجام میدهند .چند تانک جلوی فرودگاه استانبول مستقر شده است.گفته می شود  نظامیان حامی فتح الله گولن با هدف تصرف اماکن مهم آنکارا و شهرهای بزرگ ترکیه دست به کودتا زده اند.توییتر ، فیسبوک و یوتیوب در ترکیه مسدود شد.

00:20: برخی گزارش‌ها حاکی است در سرتاسر کشور ترکیه حکومت نظامی اعلام شده است. 

شبکه خبری «آی‌24» از استقرار گسترده نیروهای نظامی در آنکارا و استانبول خبر داده است. 

بر اساس گزارش‌ها، اداره پلیس آنکارا، خواستار حضور تمامی نیروهای خود شده است. 

00:08-  یک شاهد عینی نیز در گفت‌وگو با رویترز از شنیده شدن صدای تیراندازی در آنکارا، پایتخت ترکیه خبر داده است. 

برخی رسانه‌ها نیز از پرواز جت‌های جنگنده بر فراز این شهر خبر داده‌اند.

00:05 - رسانه‌های خبری از مستقر شدن یگانی از ارتش ترکیه در مدخل پل «بوسپوروس» در استانبول و مسدود شدن مسیر حرکت خودروها خبر دادند. علت این اقدام ارتش هنوز مشخص نیست. (کودتا در ترکیه)

پل بوسپوروس بزرگ‌ترین پل ماشین‌روی استانبول است.(کودتا در ترکیه)

*این خبر در حال تکمیل است*

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار