کودتای ناکام در ترکیه

در حالی که برخی منابع خبری از درگیری‌های شدید در آنکارا خبر می‌دهند، نیروهای ارتش ترکیه پل‌های اصلی استانبول را بسته‌اند و گزارش‌هایی از پرواز هواپیماهای جنگی در ارتفاع کم بر فراز استانبول منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، بن‌عالی ییلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه گفته است حضور نیروهای نظامی در خیابان‌های استانبول بدون مجوز بوده و او اجازه نمی‌دهد تلاش‌های غیرقانونی گروهی در ارتش به نتیجه برسد.

نخست وزیر ترکیه در عین حال گفته اتفاقی که افتاده کودتا نیست. او اطمینان داده که دموکراسی ترکیه آسیب نخواهد دید.

ییلدیریم تأکید کرد، نیروهای امنیتی فراخوانده شده‌اند تا هر آنچه که لازم است را انجام دهند.

یک شاهد عینی به رویترز گفته است که در آنکارا صدای تیراندازی شنیده شده است.

از سوی دیگر برخی منابع خبر می‌دهند که فرودگاه آتاتورک استانبول به تصرف ارتش درآمده و تمام پروازها متوقف شده است.

از سوی دیگر، در بیانیه‌ای که ظاهراً از سوی ارتش ترکیه منتشر شده است آمده که ارتش برای دموکراسی و حقوق بشر اداره امور را در دست گرفته است. در این بیانیه آمده که تمام روابط خارجی کشور به شکل موجود باقی خواهد ماند. ارتش در بیانیه‌اش آورده که برقراری قانون باید اولویت اصلی باشد.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش داد، ارتش ترکیه اعلام کرده که کنترل قدرت را در این کشور بر عهده گرفته است. در بیانیه‌ای که رئیس ستاد مشترک ارتش در تلویزیون قرائت کرد، آمده است: نیروهای مسلح ترکیه کنترل کامل قدرت را در اختیار گرفته‌اند.

همچنین خبرگزاری رسمی ترکیه گزارش داد که عده‌ای از افسران ارتش رئیس ستاد کل ارتش را به گروگان گرفته‌اند.

دیلی صباح هم گزارش داد، وزیر دادگستری‌ اعلام کرد: اینها از گروه گولن دستور می‌گیرند و مستقل از فرماندهی ارتش عمل می‌کنند.

منابع خبری مختلف از وقوع انفجار در مرکز آموزشی نیروهای ویژه پلیس در آنکارا خبر می‌ دهند.

در حال تکمیل...

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار