آیا "فریدون" مشایی روحانی ا

به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز) : حسین کنعانی مقدم درباره حاشیه های شکل گرفته پیرامون حسین فریدون برادر رئیس جمهور، می گوید: «تجربه دولت قبلی به ما می گوید که بحث آقای مشایی در دولت دهم و خط قرمزهایی که آقای احمدی نژاد برای نزدیکان خود که مرتکب تخلفاتی شده بودند کشیده بودند ضربه سنگینی به ایشان زد. لذا آقای روحانی باید از این تجربه درس بگیرد و اولا خط قرمزی برای نزدیکان خود قائل نشود و اگر حاشیه سازی زیادی در اطرافیان وی وجود دارد مصلحت این است که با دست مبارک خود این افراد را تغییر دهند تا اینکه مردم بخواهند آنها را تغییر دهند.»

بعد از چند ماه زمزمه تغییرات در دولت، اکنون تغییراتی در برخی مناصب توسط رئیس جمهور انجام گرفته است. اگرچه شاید خیلی نتوان از اتفاق روی داده با عنوان تغییر یاد کرد و کلمه «جابجایی» مناسب تر است. چراکه در واقع قائم مقام وزیر کشور به معاونت پارلمانی منتقل شد و معاون پارلمانی به معاونت حقوقی رفت و معاونت حقوقی دستیار ویژه رئیس جمهور در امر حقوق شهروندی شد و رئیس سازمان ثبت احوال کشور نیز به عنوان بازرس ویژه ریاست جمهوری انتخاب شد.

همچنین در روزهای گذشته حاشیه های فراوان، شایعات و اخبار مختلفی علیه حسین فریدون برادر و دستیار ویژه رییس جمهور مطرح شده است. اخباری که بسیاری از آن ها تکذیب شده، اما موج وسیعی علیه فریدون شکل گرفته است. موجی که فعالیت های دولت را تحت تاثیر قرار داده است. 

آیا تغییرات صورت گرفته کافی است یا نسیم تغییرات باید کمی تندتر بوزد و به وزرا نیز برسد؟ آیا حسین فریدون می تواند کاندیدای تغییر در دولت باشد؟

تا قبل از پایان سال مسئله آقای فریدون مشخص خواهد شد
حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصولگرا گفت: «با توجه به شمارش معکوس عمر دولت آقای روحانی این تصور وجود دارد که تغییر و تحولاتی انجام شود و برخی افراد جدید وارد کابینه شوند یا در نهاد ریاست جمعور مشغول به کار شوند. منتهی من بعید می دانم این تغییرات در سطح وزرا صورت بگیرد، مگر وزرایی که مسئولیت اقتصادی دارند که ممکن است تغییرات و تحولاتی در آنها صورت بگیرد.»

کنعانی مقدم در پاسخ به این سوال که آیا برای کاهش حساسیت شکل گرفته از سوی افکار عمومی نسبت به موضوع فیش های حقوقی بهتر نبود تغییراتی در دولت صورت می گرفت؟، گفت: «اگر مشخص شود وزارت خانه ای و در راس آن وزیری در موضوع فیش های حقوقی مقصر بوده اگر خودش استعفا دهد برای مردم مقبول تر خواهد بود تا اینکه در مجلس استیضاح شود.»

وی ادامه داد: «اگر وزیری با دستور غیرقانونی خود اقدامی را انجام داده بهتر است برای کسب اعتماد بیشتر مردم نسبت به دولت استعفا دهد که اگرچه ممکن است استعفای وی از سوی رئیس جمهور مورد قبول قرار نگیرد اما با این استعفا رضایت مندی مردم از دولت بیشتر می شود.»

کنعانی مقدم درباره تغییرات اخیر صورت گرفت در دولت گفت: «این تغییرات در واقع جابجایی بود. تغییرات یعنی فردی خارج از تیم آقای روحانی وارد دولت شود و در مسندی قرار بگیرد که در تغییرات و تحولات بعدی اثرگذرا باشد؛ در حالی که محدوده اختیارات دوستانی که تغییر کردند خیلی محدود است. لذا اگرچه ممکن است برای کسانی که جابجا شدند یک تنوع کاری باشد اما بعید می دانم سیاست ها تغییر کرده باشد.»

کنعانی مقدم در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به حواشی (درست یا غلط) شکل گرفته پیرامون برادر رئیس جمهور، امکان تغییر ایشان وجود دارد؟، گفت: «تجربه دولت قبلی به ما می گوید که بحث آقای مشایی در دولت دهم و خط قرمزهایی که آقای احمدی نژاد برای نزدیکان خود که مرتکب تخلفاتی شده بودند کشیده بودند ضربه سنگینی به ایشان زد. لذا آقای روحانی باید از این تجربه درس بگیرد و اولا خط قرمزی برای نزدیکان خود قائل نشود و اگر حاشیه سازی زیادی در اطرافیان وی وجود دارد مصلحت این است که با دست مبارک خود این افراد را تغییر دهند تا اینکه مردم بخواهند آنها را تغییر دهند.»

وی افزود: «البته در مظان اتهام قرار دادن افراد وظیفه قوه قضائیه و دستگاههای نظارتی است و رسانه نمی تواند کسی را محاکمه و محکوم کند. با این حال بهتر بود آقای روحانی به جای جمله «با کسی عقد اخوت نبسته ام» عنوان می کردند «در برخورد با نزدیکان خود اگر تخلفی مرتکب شده باشند خط قرمزی ندارم» که شاید این جمله مفهوم بهتری برای مردم می داشت.»

این فعال سیاسی در پایان تصریح کرد: «به نظر من تا قبل از پایان سال مسئله آقای فریدون مشخص خواهد شد و لذا احتمالا شاهد تغییرات گسترده ای در دفتر آقای روحانی خواهیم بود و این تغییرات از سوی شخص رئیس جمهور شکل خواهد گرفت.»

دولت بیش از هر چیز نیازمند ثبات مدیریتی است
اما صادق جوادی حصار فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: «تغییرات مدیریتی مادامی که معطوف به تغییر رویکرد مدیریت کشور نباشد در حقیقت ذیل سرفصل جابجایی نیروها تعریف می شود. یعنی ممکن است مدیری به دلیل تمایلات شخصی یا نیازهای دستگاهی دیگر، به آن دستگاه منتقل شود.»

وی ادامه داد: «لذا تغییر رویکرد اقتصادی و فرهنگی یا از بین رفتن شرایطی که دست دولت را برای تغییرات مدنظر خود باز می گذارد «تغییر» است. به طور مثال بعد از شکل گیری مجلس دهم موانعی که بر سر راه کاندیداهای موردنظر رئیس جمهور برای وزارت خانه های مختلف وجود داشت از بین رفت. بنابراین اگر رویکرد دولت به سمت برنامه های اولیه باشد و بخواهد وزیری که به مجلس قبلی معرفی کرد و رای نیارود را با همان رویکرد مجددا به مجلس جدید معرفی کند تا اینبار رای بیارود، «تغییر مدیریتی» محسوب می شود.»

وی افزود: «یعنی در گذشته دولت متمایل به فردی بوده که در یک شرایطی نتواسته وارد دولت شود و اکنون آن شرایط از بین رفته و دولت آن مدیر را روی کار می آورد. مثلا وقتی مجلس قبل سه وزیر علوم را می اندازد و در یک شرایط خاصی دولت مجبور می شود در تعامل با مجلس وزیر دیگری را معرفی کند و مجلس به آن وزیر تعاملی رای می دهد؛ اکنون که مجلس تغییر کرده اگر دولت شرایط را مساعد بداند و آن وزیر مطلوب و مدنظر خود را به مجلس معرفی کند و رای بیاورد این اقدام «تغییر مدیریتی» می شود.»

جوادی حصار در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به آنکه کمتر از یک سال تا پایان دولت یازدهم زمان باقی مانده ضرورتی برای تغییر در وزرای دولت دیده می شود؟، گفت: «خیر؛ به نظر من چنین ضرورتی دیده نمی شود مگر آنکه بحرانی در یک وزارت خانه وجود داشته باشد که آن وزیر نتواند آن بحران را حل کند که آنگاه چاره ای برای تغییر نیست؛ وگرنه در این شرایط دولت بیش از هر چیز نیازمند ثبات مدیریتی است.»

جوادی حصار در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به حواشی (درست یا غلط) شکل گرفته پیرامون برادر رئیس جمهور، امکان تغییر ایشان وجود دارد؟، گفت: «این موضوع علاوه بر بحث مدیریتی بحث شخصی هم هست. بالاخره دستیار ویژه رئیس جمهور باید به جهت فرهنگی، فکری و آشنایی دیرینه به رئیس جمهور نزدیک باشد و من نمی توانم در این باره اظهارنظر کنم و این موضوع به آقای رئیس جمهور بستگی دارد.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که آیا تداوم حضور آقای فریدون در دولت بدون پیگیری قاطع حقوقی شایعات موردنظر از سوی ایشان، نمی تواند به آقای روحانی در انتخابات سال آینده ضربه بزند؟، گفت: «هیچ بعید نیست که اگر اتفاق نامبارکی در حوزه کاری آقای فریدون رخ دهد و این اتفاق توسط رئیس جمهور پیگیری نشود آسیب آن اتفاق متوجه شخص رئیس جمهور و در کسب رای ایشان موثر شود.»

وی ادامه داد: «با این حال آقای رئیس جمهور آنقدر به فکر خود هستند که به این موضوع توجه لازم را نشان دهند و اگر نشان نمی دهند دلایل آن را باید از خود ایشان پرسید. شاید ایشان تصور می کنند اگر بخواهند با این شایعات تغییراتی را ایجاد کنند تبعاتی برای دولت و خودشان بوجود می آورند که عدم تغییرات، آن تبعات را در پی نخواهد داشت.»

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار