X بستن تبلیغات
5. Fixed

پارگی پلک نوزاد نطنزی، قصور پزشکی بود؟

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: فتال لاسریشن یا زخم‌های زایمانی با علل مختلف در حین سزارین در یک تا سه درصد نوزادان در بهترین مرکز فوق تخصصی جهان گزارش شده و اغلب غیرقابل اجتناب است.

به گزارش خبرداغ به نقل از خبرگزاری ایسنا: رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: فتال لاسریشن یا زخم‌های زایمانی با علل مختلف در حین سزارین در یک تا سه درصد نوزادان در بهترین مرکز فوق تخصصی جهان گزارش شده و اغلب غیرقابل اجتناب است.

چهار روز قبل در بیمارستان خاتم الانبیاء نطنز طی یک عمل جراحی سزارین ، نوازد پسر متولد شده در پلک تحتانی چشم چپ دارای زخمی به طول ۳ تا ۴ میلیمتر با عمق کم و هماتوم خفیف پلک تحتانی متولد می شود.

دکتر اصغری، رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: علت وقوع حادثه پارگی پلک نوزاد در بیمارستان نطنز به احتمال زیاد ناخن نوزاد بوده که در حین عمل به علت فورس وارد شده پلک را پاره کرده است.

وی افزود: پارگی پلک نوزاد حدود سه میلی متر و در حد پوست بوده و با توجه به ویزیت چشم پزشکی، در حد آسیب ملتحمه نبوده است.

پارگی پلک نوزاد نطنزی، قصور پزشکی بود؟وی افزود: در بدو تولد، نوزاد توسط پزشک متخصص کودکان و متخصص بیهوشی معاینه و صرفا جهت بررسی بیشتر به بیمارستان فوق تخصصی چشم فیض اصفهان ارجاع می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: بعد از معاینه توسط یکی از اساتید گروه چشم پزشکی و حصول اطمینان از سالم بودن چشم نوزاد و ملتحمه، زخم مذکور توسط خود استاد  ترمیم می شود.

وی ادامه داد: بنا به اظهار پزشک مذکور لبه های زخم مضرس بوده و به آسیب ناشی از تیغ بیستوری شباهت نداشته است و پوزیشن نوزاد در هنگام تولد نیز ارتباط زخم مذکور با تیغ جراحی را نامحتمل می‌کند و احتمالا با توجه به شرح حال و معاینه، زخم ناشی از آسیب ناخن دست در حین عمل حادث شده است .

اصغری گفت: تعیین علت دقیق حادثه توسط کارشناسان نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در حال پیگیری است اما لازم به ذکر است فتال لاسریشن یا زخم های زایمانی با علل مختلف در حین سزارین در یک تا سه درصد نوزادان در بهترین مرکز فوق تخصصی جهان گزارش شده و اغلب غیرقابل اجتناب است .

وی تصریح کرد: کسانیکه علاقمند به اطلاعات بیشتری هستند می توانند مقالات مربوط به این امر را مطالعه کنند و انتظار می رود رسانه ها از هرگونه اظهار نظری که مبتنی بر گزارشات علمی نباشد اجتناب کنند.

عیادت مسوولان درمانی نطنز از مادر و نوزاد  

عصر روز گذشته رییس بیمارستان خاتم الانبیای نطنز، معاون درمان شبکه بهداشت نطنز، مدیر امور عمومی شبکه و مسوول بخش زایمان بیمارستان مذکور با حضور در منزل خانواده نوزاد از مادر و نوزادی که در ناحیه پلک چشم چپ آسیب جزئی دیده بود، پس از ترمیم و ترخیص از مرکز چشم پزشکی فیض عیادت کردند .

حال عمومی نوزاد خوب توصیف شده و در خصوص مراقبت های لازم برای مادر توصیه های لازم توسط پزشکان انجام شد.

همچنین معاون درمان شبکه بهداشت نطنز در این دیدار با اشاره به امکانات موجود و هماهنگی های انجام شده با متخصصین روانپزشکی و اطفال مقیم در منطقه، اطمینان داد در صورت نیاز به مشاوره و هر گونه مراقبت احتمالی مادر یا نوزاد، تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار