X بستن تبلیغات
5. Fixed

احوال محیط زیست ناخوشایند است/سیستان در سیطره گرد و خاک

به  گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محیط زیست کشور در  روزهای گذشته دستخوش تحولاتی نظیر تیراندازی به یکی دیگر از محیط‌بانان، ارسال لایحه دفاع از محیط‌بانان به معاون اول رئیس‌‌‌جمهوری، ورود گرد غبار عراقی به کشور، افزایش گرد و خاک بالاتر از حد مجاز در شرق کشور و ... شد.

کسی مسئولیت نمی‌‌پذیرد

در روزهایی که مردم نقاط غربی و شرقی کشور از آلودگی ناشی از گرد و غبار و گرد و خاک به نفس نفس افتاده‌اند سکاندار محیط زیست سکوت کرده و جای عذرخواهی فقط را ه دفاع از عملکرد دستگاه زیر مجموعه خویش را پی گرفته و تمامی تقصیرها را به گردن کشورهای همسایه و یا مسئولان گذشته می‌اندازد.

این روزها گرد و غبار کشورهای همسایه دوباره مردم کرمانشاه و استانهای کناری آن را آزار داد و گرد و خاک شرق کشور نیز مردم زابل را در بدترین شرایط آب و هوایی قرار داد.

زابل که چندی قبل به عنوان یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان شناخته شد این روزها حال و اوضاع خوبی را ندارد چرا که  گرد و خاک ناشی از بادهای موسمی موجب افزایش بسیار زیاد گرد و خاک در این منطقه و استان سیستان و بلوچستان شد؛ این شرایط که ناشی از خشک شدن تالاب هامون ایجاد شده چند وقتی است که دست ازسر مردم این منطقه محروم بر نمی‌دارد.

در روزهای گذشته مسئولان محیط زیست استان سیستان وبلوچستان راه چاره‌ای به غیر از تعطیلی برخی ادارات نداشتند و در این میان سکوت مسئولان محیط زیست که باید پاسخی برای این مشکل زیست محیطی بدهند جای تامل دارد.

حمله دوباره شکارچیان به محیط‌بان دنا

این هفته یکشنبه جواد عمادی یکی از محیط‌بانان دنا با شکارچیان غیرمجاز درگیر شد و شکارچیان نیز با تیر مستقیم وی را مورد هدف قرار دادند اما بخت با محیط‌بان دنا یار بود و گلوله فقط آرنج وی را مجروح کرد و واقعه‌ ا ی تلخ از سر محیط‌بانی کشور عبور کرد و محیط‌بانان این بار عزادار چهارمین دوست خود در تیرماه 95 نشدند.

حمید رضا خیلدار فرمانده یگان سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تیراندازی شکارچیان غیرمجاز به محیط‌بان دنا و مجروحیت وی گفت: پلیس امنیت، نیروهای انتظامی و محیط‌بانان به‌دنبال شناسایی و دستگیری ضاربان هستند.

وی درباره شکارچیان غیرمجازی که هفته‌های گذشته سه تن از محیط‌بانان کشورمان در استانهای هرمزگان و فارس را به شهادت رساندند، توضیح داد: تمامی ضاربان شناسایی و دستگیر شده‌اند و هیچ متهمی نمی‌تواند از چنگ عدالت بگریزد.

البته مسئولان استانی پس از چند ساعت از دستگیری شکارچی غیر مجازی که محیط‌بان دنا را مجروح کرده بود خبر دادند و این فرد نیز به سزای اعمال خود خواهد رسید.

ارسال لایحه حمایت از محیط‌بانان به جهانگیری

ارسال لایحه حمایت از محیط‌بانان به معاون اول رئیس جمهوری و گنجاندن برخی راهکارهای حمایتی برای دفاع از محیط‌بانان کشورمان یکی از برنامه‌هایی بود که این هفته از سوی سازمان محیط‌ زیست دنبال شد.

سازمان محیط‌زیست بعد از بررسی‌های لازم این لایحه را به جهانگیری ارائه کرد تا بعداز بررسی‌های کارشناسی و سپس بازبینی‌های نهایی این لایحه تقدیم مجلس شود و چاره‌ای برای دغدغه‌های محیط‌بانان اندیشیده شود.
نحوه حمل «سلاح شکاری» در قانون تغییر می‌کند

حمیدرضا خیلدار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور درباره لایحه حمایت از محیط‌بانانو برخی بندهای آن گفت: نحوه حمل «سلاح شکاری» در صورت تصویب لایحه حمایت از محیط‌بانان تغییر می‌کند؛ در لایحه حمایت از محیط‌بانان به خواسته‌ها و کمبودهای محیط‌بانان توجه شده است.

وی ادامه داد: بحث مجوزهای حمل سلاح شکاری توسط شکارچیان که تهدیداتی برای محیط‌بانان به دنبال داشته یکی از مفادی بود که باید در قانون اصلاح شود.

خیلدار خاطرنشان کرد: در این لایحه تاکید کردیم که به غیر از عشایر، شکارچیانی که مجوز سلاح دارند، فقط حق نگهداری از آن در منزل را داشته باشند و در صورتی از آن استفاده کنند که مجوز و پروانه شکار را از سازمان محیط زیست دریافت کنند.

وی اضافه کرد: بنابر مفادی که گنجانده شده، شکارچیانی که مجوز لازم را از سازمان محیط زیست دریافت نکنند در صورت حمل سلاح و شکار به اشد مجازات محاکمه خواهند شد و برخورد جدی با این افراد انجام می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت: اگر این پیشنهاد در لایحه مورد تایید قرار گیرد و  تصویب شود، تهدیدات محیط‌بانان به حداقل می‌رسد چرا که شکارچیان غیر‌مجاز دیگر سلاح ندارند و در صورت حمل هر‌گونه سلاح بدون مجوز سازمان محیط زیست، برخورد شدیدی با عوامل صورت می‌گیرد.

محصولات دستکاری شده ژنتیکی و سرطان

سمپوزیم تخصصی مواد سرطان زای پیرامون ما یکی از بحثهای مهمی بود که این هفته در سازمان محیط زیست مورد توجه قرار گرفت و ارتباط مستقیم آن با محصولات دستکاری شده ژنتیکی(تراریخته) یکی از محورهای اصلی بود. 

مهناز مظاهری معاون آموزش حفاظت محیط زیست در این مراسم با تاکید بر اینکه باید روی محصولات دستکاری شده ژنتیکی برچسب لازم برای اطلاع‌رسانی مردم وجود داشته باشد، گفت: در داخل کشورمان هیچ عملکردی برای اینکه ثابت کنیم محصولات دستکاری شده ژنتیکی خوب است یا بد آغاز نکرده‌ایم.

وی با بررسی و تبیین مشکلات محصولات دستکاری شده ژنتیکی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بسیاری از کشورهای اروپایی، روسیه و تایوان مصرف محصولات دستکاری شده ژنتیکی را ممنوع کرده‌اند و حتی در تایلند نیز بر روی این موضوع تحقیقات لازم در حال انجام است.

مظاهری  در رابطه با عملکرد کشورمان نسبت به محصولات دستکاری شده ژنتیکی اظهار کرد: ما در حال حاضر در داخل کشورمان هیچ عملکردی برای اینکه ثابت کنیم محصولات دستکاری شده ژنتیکی خوب است یا بد آغاز نکرده‌ایم و باید بر روی خطر این محصولات ارزیابی انجام دهیم و هر زمان که ارزیابی خطر کامل شد، آن را اطلاع‌رسانی کنیم.

وی افزود: در داخل کشورمان در حال حاضر بر روی روغن‌ها، برچسب محصولات تراریخته نوشته شده است اما متاسفانه این توضیح ذکر نشده که تراریخته چه چیزی است و مردم نیز در این باره چیزی نمی‌دانند؛ دیگر اینکه گفته نشده که این محصولات احتمال ایجاد چه بیماریهایی را در انسان دارد در صورتی که باید مردم در رابطه با محصولات جی‌ام‌او آگاه شوند و آموزش ببینند.

مظاهری تاکید کرد: مطابق قوانین و پروتکل باید رفتار شود و عموم مردم باید بدانند  و در رابطه با محصولات دستکاری شده ژنتیکی تصمیم‌گیری لازم را انجام دهند؛ وجود برچسب بر روی محصولات دستکاری شده ژنتیکی یک ضرورت است و امیدواریم به آن توجه شود.

دفاع معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از کاهش آلودگی هوا

در حالی که مردم مناطق غرب و شرق کشور با آلودگی بی از حد مجاز هوا ناشی از گرد و خاک و غبار دست و پنجه نرم ‌می‌کنند و در حال جان دادن هستند معاون رئیس سازمان محیط زیست به دفاع از عملکرد سازمن متبوعش درباره کاهش آلاینده‌ها پرداخت.

این روزها یکی از مهمترین و خطرناکترین آلاینده‌ها همین ریزگردها هستند که جان مردم را به خطر انداخته اما مسئولان سازمان محیط زیست یا سکوت کرده و یا اینکه مباحث تکراری همچون موفقیت بنزینهای وارداتی و آلوده بودن بنزینهای پتروشیمی را مطرح می‌کنند و این چیزی است که هنوز ثابت نشده و مورد تایید کارشناسان هم نیست.

در روزهای گذشته که بسیاری از ادارات سیستان بر اثر آلودگی هوای گرد وخاکها تعطیل شده بود، سعید متصدی معاون انسانی سازمان محیط زیست در همایش سمپوزیم تخصصی مواد سرطان زای پیرامون ما گفت: روزهای سالم در برخی شهرها به سه برابر گذشته افزایش یافته و این ناشی از تمهیدات محیط زیست است.

این صحبتهای متصدی در حالی مطرح شد که مردم زابل در روزهای گذشته آلودگی چند برابر ظرفیت مجاز را تحمل کرده‌اند و جان آنها به خطر افتاده است.
آلودگی هوای سیستان 7 برابر حد مجاز

اما پایان هفته تلخ محیط‌زیستی برای مردم سیستان و شرق کشور رقم خورد چرا که  مدیر کل بحران سیستان امروز جمعه  خبر داد: سرعت وزش باد امروز به 72 کیلومتر برساعت رسیده و شدت گردوخاک درمنطقه هفت برابر حد مجاز و 2.5 برابرحد بحرانی است.

مدیرکل بحران استان سیستان و بلوچستان گفت در 48 ساعت گذشته به‌دلیل مشکلات تنفسی 3500 نفر از مردم سیستان به مراکز درمانی مراجعه کردند.

هنوز مدیر کل محیط زیست استان سیستان بلوچستان پس از سه روز در این باره موضعی نگرفته است و همچنان در جلسه حضور دارد و پاسخی شفاف و کامل را نداده است.

این روزها مردم سیستان و بسیاری از نقاط ایران از گرد و خاک و غبار ناشی از مشکلات تالابها و یا توده‌های گرد و غبار کشورهای دیگر رنج بسیاری می‌برند و مسئولان محیط‌زیست به عنوان متولی اصلی این مشکل سکوت کرده و یا فرافکنی انجام می‌دهند.

مردم انتظار دارند که در کنار توجه به لایحه حمایت از محیط‌بانان که از ضروریات محسوب می‌شود از جان آنها در برابر ریزگردها و گرد و غبارها حمایت شود.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار