X بستن تبلیغات
5. Fixed

آیا آلزایمر تنها بیماری سالمندان است؟

آیا آلزایمر تنها بیماری سالمندان است؟

زمانی که نامی از بیماری آلزایمر شنیده میشود بطور ناخودآگاه تصویری از افراد سالخورده در ذهن نقش میبندد. اما به تازگی تحقیقاتی صورت گرفته است که نشان میدهد افرادی که از نظر ژنتیکی در خطر ابتلا به آلزایمر هستند؛ از سنین کودکی دچار تغییراتی در مغزشان در ارتباط با این بیماری میشوند.

 آلزایمر رایج ترین شکل زوال عقل در سالمندان است و با از دست دادن حافظه بصورت خفیف شروع میشود و در مراحل بعدی بیماران ممکن است مشکل در صحبت کردن، خواندن و نوشتن داشته باشند. تحقیقات بر روی بیماری آلزایمر تا حد زیادی بر روی پروتئین بخصوصی که در سنین بالا در مغز ساخته میشد تمرکز میکرد. با اعلام نظریه جدید که اعلام میکند این بیماری در واقع یک اختلال رشدی است که از سنین ابتدایی زندگی آغاز میشود تحقیقات قبلی ناامید کننده به نظر میایند.  

در مطالعه جدید دانشمندان از 1187 کودک و جوان سالم در محدوده سنی 3 تا 20 سال تصویر برداری مغز انجام دادند و حافظه شناختی آنها را مورد آزمایش قرار دادند. همچنین جوان ها برای ژن مرتبط با خطر ابتلا به آلزایمر (APOE) نیز مورد آزمایش قرار گرفتند. هر فرد دارای دو نسخه از ژن APOE بود که هرکدام را از یکی از والدین به ارث برده بود. اندازه ی هیپوکامپ (قسمتی از مغز که در تشکیل حافظه نقش دارد) جوانانی که ریسک ابتلا به آلزایمر در آنها بیشتر است مقدار قابل توجهی کوچکتر از بقیه افراد بود. همچنین مناطق خاصی از پوسته مغز که وظایفی مانند تشخیص وسائل و تصمیم گیری را دارد در افرادی که حداقل یک کپی از ژن APOE را داشتند کوچکتر بود. دانشمندان نمرات آزمون شناخت این افراد را مورد بررسی قرار دادند که نشان داد کودکانی که هیپوکامپ کوچکتری داشتن در آزمون حافظه نتایج بدتری کسب کردند. بخصوص آنهایی که دو کپی از ژن APOE4 را داشتند.

دکتر لیندا چانگ مدیر پژوهشی دانشگاه هاوایی و نوسینده اصلی این پژوهش میگوید "این نوع تغییرات در ساختار مغز نشانه های بیماری آلزایمر است که ممکن است در دوران کودکی وجود داشته باشد." البته تناقضاتی در نتایج آزامایشات وجود دارد که نیاز به آزمایشات بیشتر و بررسی دقیق تر برروی  کودکان دارد. این نتایج پیامدهای فوری ندارد ولی زمینه را برای ارزیابی رشد مغز این کودکان در سنین بالاتر فراهم میکند. دکتر چانگ در حال همکاری با محققان دیگر برای توسعه تحقیقات جهت مطالعه طولانی مدت بر روی این موضوع است. همچنین تحقیقاتی بر روی ژن هایی دیگر که منجر به آلزایمر میشود انجام میشود. APOE تنها یک ژن از چندین ژن مرتبط با این بیماری است.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار