یک هزار و 300 سقط درمانی برای جلوگیری از معلول‌زایی/ از خودکشی چهار هزار و 700 نفر جلوگیری کردیم

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، انوشیروان محسنی بندپی در پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران اظهار کرد: سازمان بهزیستی کشور عهده‌دار وظایف، اقدامات و ماموریت‌های بسیار ارزشمندی است.

وی ادامه داد: حمایت از خانواده‌های  بی سرپرست و نگهداری و حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، ارائه خدمات پیشگیری برای جلویگری از آسیبهای اجتماعی و معلولیت ها، ارائه خدمات آموزشی به معلولان و سالمندان و بیماران روانی مزمن، پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر  و درمان و بازتوانی معتادان و همچنین بحث بهبود و توانمندسازی جامعه معتادان و حمایت از سازمان های مردم نهاد جامعه بخشی از فعالیتهای سازمان بهزیستی است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: برای تحقق بخشیدن اهداف سازمان و ماموریت‌ها چهار هدف کلی را در فرارو در دست انجام داریم و اولین هدف پیشگیری از بروز آسیبهای اجتماعی و معلولیتها است.

بندپی خاطرنشان کرد: بر اساس تحولات که در محیط و زندگی صنعتی و بر اساس تغییرات و دگرگونی‌های فرهنگ جوامع شاهدیم آسیبهای اجتماعی روز بروز در جهان و ایران افزایش یافته است وباید به این مهم توجه شود.

وی یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب را آسیب‌های اجتماعی دانست و گفت: دغدغه‌های ایشان موجب شد تا دو بار با مسئولان نظام درباره آسیب‌های اجتماعی جلسه برگزار کنند و این بسیار حائز اهیمت است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهارکرد: اولین آسیب اجتماعی که خانمان برانداز است اعتیاد محسوب می‌شود؛ اعتیاد باعث از دست رفتن نیروی کار و فروپاشی خانواده‌ها می‌شود.

بندپی ادامه داد: امروزه شاهدیم که بیش از 40 درصد طلاقها ناشی از اعتیاد است و 60 درصد جرایم نیز به اعتیاد ربط دارد؛سازمان بهزیستی نیز در بحث شیوع و جلوگیر ی از اعتیاد اقداماتی نظیر ارتقا بخشیدن آگاهی‌های جامعه را داشته است و ارتقا دانش خانواده‌ها نسبت به این پدیده مخرب را دنبال می‌کند.

وی افزود: خط ملی اعتیاد 09628 رادر سراسر کشور راه اندازی کرده‌ایم تا نیازمندان به مشاوره تخصصی از این خط مشاوره بگیرند؛ البته پنج هزار 100  تیم اجتماع محور را در پنج هزار 100  محله دارای ریسک بالا استقرار داده‌ایم تا از این پدیده  شوم جلوگیری کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور طلاق را یکی دیگر معضلات عنوان کرد و گفت: اصلی‌ترین بنیاد جامعه خانواده است و اگر اصل خانواده دچار مشکل شود باعث بروز طلاق می‌شود؛ سازمان در این باره اقداماتی کرده و برنامه‌هایی در اولویت  دارد؛ برنامه آموزشی پیش از ازدواج، آموزش زندگی خانواده و آموزش مهارت های زندگی و آموزش فرزند پروری از دیگر برنامه‌ها در این خصوص است.

بندپی تصریح کرد: در حدود 1600 مرکز مشاوره ، 400 خانه سلامت روان  محلی، 450 پایگاه سلامت اجتماعی و 3900 مدرس آموزش دیده برای کنترل و مهار طلاق در سراسر کشور با سازمان همکاری می‌کنند و به‌کار گیری این برنامه‌ها شرایطی را ایجاد کرده که بر اساس آمار سازمان ثبت احوال در سال 93 به ازای هر یک ساعت 19 طلاق داشتیم و این آمار در سال 94 هر یک ساعت 18 طلاق  شده که بنابراین موضوع توانستیم شیب افزایش طلاق را مهار کنیم.

وی اضافه کرد: در پیشگیری از معلولیت‌ها نیز اقداماتی را داشتیم و ما غربالگری شنوایی سنجی را برای کودکان زیر یک سال در نظام برنامه ریزی استقرار دادیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در سال  93 توانستیم 63 درصد کودکان زیر یک سال را برای سنجش شنوایی سنجی مد نظر قرار دهیم و از ناشنوایی بسیاری کودکان جلوگیری کردیم و  برای 95 نیز این برنامه را دنبال می‌کنیم.

بندپی عنوان کرد: برای بینایی سنجی و تنبلی چشم که عامل نابینایی و کم بینایی افراد زیر 20 سال است غربالگری بینایی سنجی را انجام داده‌ایم و آن را دنبال می‌کنیم

وی درباره جلوگیری از معلول‌زایی در سالهای اخیر گفت: جلوگیری از معلول‌زایی را دنبال کرده‌ایم و با بهره‌گیری از توان علمی کشور  240 مرکز ژنتیک با2600 پزشک آموزش دیده و غربالگران ایجاد کرده‌ایم و شرایطی با این احتساب  فراهم کرده‌ایم تا اختلالات ژنتیکی را که باعث معلول‌زایی است شناسایی کنیم و اقدام به موقع انجام دهیم.

رئیس سازمان بهزیستی عنوان کرد:در یکی دوسال گذشته یک هزار 300 نوزادی که با معلولیت قرار بود به دنیا بیایند جلوگیری کردیم و بر اساس قانون و احکام شرعی سقط درمانی  کردیم.

بندپی تصریح کرد: ارائه خدمات استاندارد از دیگر استراتژی سازمان بهزیستی است که به معلولان ارائه کردیم؛ همچنین در سال  94 معلولان را از لوازم تجهیزاتی برخوردار کردیم و متعهد شده‌ایم با کمک دولت و مجلس این خدمات را به‌ تعداد بیشتری ارائه دهیم.

وی درخصوص بحث مسکن معلولان گفت: در این مورد با بنیاد مستضعفان همکاری کرده‌ایم و برای خانواده‌های دو معلول به بالا احداث مسکن را در اولویت قرار دادیم و قرار است در برنامه دو ساله همه این خانواده‌ها صاحب مسکن شوند. 

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: برای خانواده‌های بی‌سرپرست 46 هزار مسکن در دست احداث داریم که این مهم نیز از اولویت‌های ما محسوب می‌شود.

بندپی به اشتغال جامعه هدف سازمان بهزیستی اشاره کرد و افزود: بحث اشتغال جامعه هدف سازمان بهزیستی را دنبال می‌کنیم و در 3 ماهه  95 در حدود 8500 نفر اشتغال ایجاد کردیم.

وی هدف دیگر سازمان بهزیستی را در زمینه مداخلات اجتماعی دانست و گفت: برخوردار بودن از شبکه وسیع اورژانس اجتماعی از مزیت‌های سازمان بهزیستی است و مداخلات به هنگام  در رابطه با بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی و جلوگیری از چهار هزار 700 نفر خودکشی در سال 94 از دیگر اقدامات اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی بوده‌ است.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار