X بستن تبلیغات
5. Fixed

آغازبرداشت برنج از هفته آتی/ افزایش سطح زیرکشت استان‌های غیرشمالی

جمیل علیزاده شایق در گفتگو با مهر با بیان اینکه برداشت برنج از اواسط هفته آینده در مازندران شروع می‌شود، اظهارداشت: به فاصله دوتا سه هفته بعد نیز برداشت این محصول در گیلان آغاز خواهد شد.

وی شرایط آب و هوایی شمال کشور را در سال‌جاری بسیار مطلوب توصیف کرد و گفت: امسال شرایط جوی در ۳ استان گلستان، مازندران و گیلان  بسیار بسیار عالی بوده است که امیدوار هستیم بر تولید برنج نیز تاثیرگذار باشند.

دبیر انجمن برنج کشور با بیان اینکه سال گذشته پیش بینی ما این بود که حداقل ۲ میلیون تن برنج در کشور تولید شود، اضافه کرد: امسال پیش بینی ما این است که میزان تولید حداقل ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتن باشد.

شایق ادامه داد: بنابراین در سال‌جاری میزان نیاز کشور به واردات نیز حداکثر ۸۰۰ هزارتن خواهد بود.

دبیرانجمن برنج کشور درباره کاهش سطح زیرکشت برنج در استان‌های غیرشمالی نیز اظهارداشت: سال گذشته سطح زیر کشت در استان‌های مذکور مقداری کاهش یافته بود اما امسال نسبت به سال گذشته به دلیل بازار خوبی که برنج داشت، بازی‌هایی که عده‌ای به راه انداختند و بر شرایط تاثیر گذاشت، کشاورزان از کشت این محصول استقبال کردند و  ما با اندکی افزایش در این زمینه مواجه هستیم.

شایق با بیان اینکه امسال حتی در مریوان نیز برخی کشاورزان اقدام به کشت برنج کرده‌اند، اضافه کرد: در مغان نیز برخی تولیدکنندگان برنج کشت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه انجمن برنج موافق کشت برنج در نقاط مذکور نیست، گفت: امسال شنیده‌ایم که در مغان، برنج در سطح زیادی کشت شده است و نمی‌دانیم که این مساله مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی است یا خیر؟

شایق ادامه داد: نقاطی مانند مغان، مریوان و کردستان برای کشت برنج مناسب نیست اما وقتی کشت محصولی سود داشته باشد متاسفانه این مسائل مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار