یافتن غذای سالم دغدغه‌ مردم شده است/ 20 درصد از 4 میلیون تُن سیب تولیدی ضایعات می‌شود

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، هدایت حسینی- رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی ایران در برنامه ای با موضوع امنیت غذا، امنیت غذایی را بحث دسترسی همه مردم به مواد غذایی کافی و سالم دانست و اظهار داشت: این موضوع دارای ابعاد مختلف اقتصادی و فرهنگی است. از نظر اقتصادی یعنی امکان خرید و دسترسی با قیمت مناسب وجود داشته باشد و از نظر فرهنگی یعنی بدانیم چه مواد غذایی را خریداری کنیم تا نیازهایمان را تامین کند.

وی عنوان کرد: بخشی از بحث امنیت غذایی در ایران به دسترسی به منابع غذایی مرتبط است یعنی امکان یافتن غذایی سالم و کافی یکی از مباحث و دغدغه‌ها است. بخش دیگر مربوط به عدم اطلاعات و آگاهی مصرف کنندگان از مواد غذایی است که بتواند تامین کننده نیاز مصرف کنندگان باشد.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی ایران به اضافه وزن و چاقی بخشی از مردم در ایران اشاره کرد و در این برنامه رادیویی گفت: بیش از 50 درصد از مردم ما میزان دریافت انرژی شان بیش از حد کافی است و این افراد دچار مسئله افزایش وزن و چاقی می‌شوند و از آن طرف 25 درصد نیز افرادی را داریم که انرژی لازم و کافی را دریافت نمی‌کنند که این نشان می‌دهد ما اطلاعات مان در حوزه فرهنگ امنیت غذایی کافی نیست.

حسینی با بیان اینکه در مسئله تولید، نباید فقط به خود تولید نگاه کنیم، اظهار داشت: در بحث تولید مواد غذایی باید به مسئله ارزش افزوده ای که در طول زنجیره تولید می‌شود نیز توجه کنیم. در واقع در بخشی از محصولات کشاورزی دارای مزیت‌های نسبی هستیم که توسط همکاران ما در وزارت جهاد کشاورزی شناخته شده است و برنامه‌های توسعه ای برای این محصولات در اختیار داریم.

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی ایران به مسئله ارزش افزوده در صنایع تبدیلی نیز اشاره داشت و عنوان کرد: با استفاده از این ارزش افزوده می‌توان به کاهش ضایعات اقدام کرد. به نظر می‌رسد که با توسعه تحقیقات کاربردی در حوزه صنایع غذایی می‌توانیم ارزش افزوده را در این صنعت و مواد غذایی ایجاد کنیم.

وی با اشاره به کالاهای حوزه مواد غذایی که فساد پذیر هستند، خاطرنشان کرد: باید کاری کنیم که این محصولات با کیفیت بهینه در بازارهای هدف حضور پیدا کنند، البته ضایعات نیز کاهش پیدا کند. به عنوان مثال در ایران چهار میلیون تن سیب تولید می‌شود که 20 درصد آن ضایعات است که این عدد بزرگی است.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

اسکریپت سایت خبری موریکس به فروش میرسد با تمامی امکانات اضافه شده و با بهترین رتبه و درامد.برای خرید با این آی دی تماس بگیرید https://telegram.me/ehsankhaleghii

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار