نیاز ۲۰ میلیارد ریالی برای مبارزه با لورانتوس جنگل های ایلام

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی ایلام، یاسم خان محمدیان با بیان اینکه این میزان اعتبار برای پاکسازی ۴۰ هزار هکتار از جنگل های آلوده ایلام نیاز است، اظهارداشت: مبارزه با گیاه نیمه انگلی لورانتوس در سطح ۴۰ هزار هکتار از جنگل های این استان که به این آفت جنگلی آلوده است در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه قرار است از این میزان اراضی جنگلی آلوده، امسال عملیات پاکسازی در ۱۵ هزار هکتار آن انجام شود، افزود: اجرای این روند در سال های آینده نیز تا پاکسازی کامل جنگل های استان از وجود این آفت نیمه انگلی که تهدید جدی برای درختان است در قالب برنامه گیاه پزشکی ادامه پیدا می کند.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام مبارزه با گیاه نیمه انگلی لورانتوس در سطح ۴۰ هزار از جنگل های آلوده استان را نیازمند ۲۰ میلیارد ریال اعتبار دانست و بیان داشت: در طول سال های ۸۱ تا ۹۴ مبارزه با گیاه نیمه انگلی لورانتوس در سطح ۱۱ هزار و ۲۴۶ هکتار از جنگل های استان ایلام صورت گرفت که بیش از ۱۱ هزار هکتار آن در سال گذشته انجام شد.

خان محمدیان با بیان اینکه طبق برآوردهای انجام گرفته مبارزه با این گیاه نیمه انگلی جنگل های ایلام در هر هکتار به ۵۰۰ هزار ریال اعتبار نیاز دارد، تصریح کرد: گیاه نیمه انگلی لورانتوس که بیش از یک دهه است گریبان درختان جنگلی این استان را گرفته با چسبیدن به درختان بلوط، کیکم و ارژن از مواد معدنی و ریزمغذی های درخت میزبان استفاده کرده و باعث مصرف آب زیاد در درختان و ایجاد استرس کم آبی در میزبان خود می شود.

وی به تغذیه گیاه نیمه انگلی لورانتوس از آب و مواد غذایی میزبان خود اشاره و تصریح کرد: از آنجا که این گیاه به ساقه و تنه درختان پیچیده و از آب و مواد غذایی میزبان خود تغذیه می کند موجب خشک شدن تدریجی ساقه و شاخه هایی که بالاتر از گیاه لورانتوس قرار دارند و حتی گاهی باعث خشک شدن درخت میزبان به علت نرسیدن آب به این نواحی می شود.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار