ايران سهم خود را از بازار روسيه می گيرد/ نگران ترک‌ها نيستيم

قدير قيافه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در خصوص تبادلات تجاری با روسیه گفت: تبادلات تجاری ايران و روسيه در 3ماهه نخست سال 95 نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند افزایشی داشته است و سرعت تعاملات دو كشور، بسیار بالاتر از سایر رقبا از جمله ترکیه است.

نائب رئيس اتاق بازرگانی مشترک ايران و روسيه افزود: برای افزایش معاملات تجاری دو کشور نیازمند زیرساخت‌های نرم افزاری مناسب هستيم که با سفر رئیس کل گمرک روسیه به ایران پروتكل همکاری ميان دو كشور به امضا رسیده و تا شهریورماه سال جاری اجرایی می شود.
 
وی تصريح كرد: اما در بحث زیرساخت‌های لجستيكی دچار مشکل هستیم که اين بخش باید تقویت شود؛ اما در مجموع با توجه به اینکه اقتصاد ايران در سال‌های اخیر درون‌زا بوده، قیمت تولید در کشور بسیار بالا است.
 
قيافه اظهار داشت: بازار روسیه، بازار بسیار پر ظرفیتی است و ایران می‌تواند در سال‌های آينده، از بازار اين كشور به خوبی بهره ببرد؛ اين در حالی است كه با توجه به تحریم های سال‌های اخیر نتوانستیم جایگاه خود را در صادرات حفظ کنیم.
 
وی در خصوص بازگشت مجدد تركيه به بازار روسيه اظهار داشت: با بازگشت ترکیه به بازار روسیه باید به چشم رقیب به آنها نگاه کنیم و برای رقابت با آنها باید نهایت تلاش را انجام دهیم و بازارها را نباید با هم مشترک دانست.
 
قیافه ادامه داد: نکته مهم این است که ایران نتوانسته در نبود کشور ترکیه که از اصلی‌ترین تامين كنندگان بازار روسیه است، جایگاه خود را در روسیه استحکام بخشد اما با بازگشت ترکیه ایران باید از رقیب استقبال کند چرا که وجود رقیب موجب رشد اقتصاد کشور می‌شود لذا برای گرفتن بازار باید استراتژی داشته باشیم.
 
به گفته نایب رئيس اتاق بازرگانی مشترک ايران و روسيه، میزان معاملات خارجی روسیه در سال حدود 800 ميليارد دلار است که 300 ميليارد دلار آن، سهم واردات است. در اين ميان سهم محصولات کشاورزی و مواد غذایی و مصرفی 43میلیارد دلار است که اگر از این میزان 10درصد آن را تصاحب کنیم، ارزش آن 4.3میلیارد دلار می‌شود که رقم قابل توجهی است.
 
وی افزود: اما برای رسیدن به این میزان نیاز به سرمایه گذاری و ظرفیت سازی داریم؛ ضمن اينكه حجم معاملات ایران و روسیه در سال گذشته حدود 5/1 میلیارد دلار بوده است که کمتر از یک سوم حجم واردات روسيه بوده است.
 
قيافه گفت: در 3ماهه اول امسال همچنین ايران توانسته كمتر از نيم درصد نياز وارداتی روسيه را تامين كند که این امر خلا شرکت‌های بزرگ و صندوق توسعه صادرات را نشان می‌دهد. البته در 3 ماه نخست امسال واردات از کشور روسیه نيز 276 درصد رشد را  نشان می‌دهد.
 
انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار