X بستن تبلیغات
5. Fixed

برج قابوس بلندترین برج آجری جهان با قدمت هزار ساله -آکا

آکاایران: برج قابوس نمایانگر معماری اسلامی ایران برج قابوس در شهرستان گنبد کاووس استان گلستان قرار دارد این بنا بلندترین برج آجری جهان است ، که به ثبت جهانی یونسکو رسیده است. یکی از بی نظیرترین یادمان های برجسته معماری ایران در دوره اسلامی است که درشمال شهر گنبد کاووس و در سه کیلومتری بازمانده شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار قرار دارد.

این بنا که بلندترین برج تمام آجری جهان به شمار می آید بر فراز تپه ای خاکی که قریب پانزده متر از سطح زمین بلندتر است قرار دارد. این بنا در سال ( ۳۷۵ هجری خورشیدی) و در زمان سلطنت شمس المعالی قابوس بن وشمگیر و در شهر جرجان که پایتخت پادشاهان آن دیار بوده، بنا گردیده است.

به گزارش آکاایران: قابوس بن وشمگیر مشهورترین پادشاه آل زیار بود که به گفته ی یاقوت حموی هم جنگجوی بی همتا و هم ادیبی فاضل بود. او عالم و حامی علما، شاعر و حامی شعرا، خوشنویس، منجم ، زبان شناس ، شطرنج باز، جنگاوری دلیر و در عین حال بدگمان بود که سرانجام به دست بزرگان خشمگین کشته شد. ارتفاع این برج 55 متر و با احتساب بلندی تپه در مجموع 70 متر از سطح زمین است. گنبد قابوس بیش از هزار سال، سرفرازانه سر به آسمان کشیده و تمدن کهن مردم این دیار را رخ جهانیان می کشد، این بنا از چهار بخش تشکیل شده است که شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی می شود.

پروفسور آرتور پوپ در مورد برج قابوس چنین نوشته است:
در زیر سمت شرق کوه های البرز و در برابر صحراهای پهناور آسیا یکی از بزرگ ترین شاهکارهای معماری ایران با تمام شکوه و عظمت خود قد بر افراشته است. این بنا گنبد قابوس بقعه آرامگاه قابوس بن وشمگیر می باشد و برج آرامگاه از هرگونه آرایش مبراست. جنگنده ای با نیروی ایمان در نبرد رودرروی، پادشاهی شاعر در نبرد با ابدیت، آیا آرامگاهی چنین عظیم و مقتدر وجود دارد. به قول پرفسور پوپ قابوس مرد خارق العاده ای بود که به تناوب از سال 976 تا 1012 م بر گرگان فرمان راند.

,برج قابوس, برج گنبد قابوس, کنبد کاووس,[categoriy]

برج قابوس بلندترین برج آجری جهان با قدمت هزار ساله -آکابرج قابوس, برج گنبد قابوس, کنبد کاووس, استان گلستان, قابوس بن وشمگیر, پادشاه آل زیار, معماری ایران, بلندترین برج آجری, پروفسور آرتور پوپ, شهر جرجان,

آکاایران: برج قابوس بلندترین برج آجری جهان با قدمت هزار ساله


توصیه های سفر - نون و آب

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار