عروس بعد از مراسم عروسی کتک می خورد -آکا

آکاایران: رسم ناپسندی که عروس را سیلی و لگد می زنند

عروس بعد از مراسم عروسی کتک می خورد

,آداب و رسوم ایران و جهان,آداب و رسوم عروسی,سیلی و لگد در شب عروسی,[categoriy]

عروس بعد از مراسم عروسی کتک می خورد -آکاآداب و رسوم ایران و جهان,آداب و رسوم عروسی,سیلی و لگد در شب عروسی,کتک زدن عروس,آلبانی

آکاایران: عروس بعد از مراسم عروسی کتک می خورد

به گزارش آکاایران: رسم ناپسندی که عروس را سیلی و لگد می زنند

اختصاصیآکا ایران:  

شب عروسی یکی از بهترین شب های زندگی هر دختری است ، حالا فکر کنید قرار است در همین شب از همسرتان کتک بخورید! خیلی عجیب است که یک دختر در لباس عروس مورد خشونت همسرش قرار گیرد. مگر چه اختلافی در جشن عروسی اتفاق افتاده که قرار است عروس در شب عروسی اش که شب زفاف است، کتک بخورد؟

خیر، اختلافی بین عروس و داماد نیست. این کتک خوردن همان خرافه قدیمی و رسم پیشین است که خیلی هم زشت و ناخوشایند می باشد. برطبق این رسم ناپسند و خرافه قدیمی، داماد در شب عروسی اش یک سیلی و لگد به عروس می زند تا گربه را دم حجله کشته باشد و در تمام زندگی همسر تحت فرمان او باشد.

خیلی جالب است که عروس هم از این رسم قدیمی مطلع است و اجازه می دهد مرد رویاهایش در اولین شب زندگی دست به چنین خشونتی بزند. این رسم قدیمی و ناپسند از سال های دور بوجود آمده و شاید تاثیر زیادی در نادیده گرفتن حقوق و مقام زن داشته باشد. این رسم به جز ایران در بعضی از نقاط دنیا چون آلبانی هم رایج است. در آلبانی رسم عجیب و خشنی وجود دارد که عروس باید سه روز متوالی بعد از ازدواج از داماد کتک بخورد تا برای انجام وظایف خانه داری آماده شود. این رسم ناپسند با شدت کمتری در بعضی نقاط ایران هم وجود دارد و شاید لازم است با فرهنگ سازی این رسم های زشت و قدیمی را از بین برد.

این رسم به این صورت اجرا می شود که داماد خرافاتی به عروس سیلی می زند و عروس هم که دست کمی از خرافه پرستی داماد ندارد این رسم ناخوشایند را قبول می کند. گاهی در کنار سیلی یک لگد محکم هم نثار عروس می شود. این رسم ارزش و مقام زن را زیر سوال می برد، زن و مردی که زندگی خود را با یک خرافه قدیمی شروع می کنند، معلوم نیست در ادامه زندگی چه اتفاقات دیگری همانند این خرافات برای او اتفاق بیفتد. باید سعی کرد خرافه را با فرهنگ از بین برد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار